Goji – Aké sú účinky týchto exotických bobúľ na zdravie a ako ich správne jesť?

2992

Možno ste už počuli o goji . V posledných rokoch zaznamenáva goji neustále rastúcu popularitu a to práve vďaka svojim veľkým výhodám v oblastiach zdravia.  Sú to práve jej plody, bobule nazývané goji, ktoré nielenže skvele dodajú pestrosť a farbu vášmu tanieru, ale sú aj veľmi lahodné a plné chuti, a čo je najdôležitejšie, obsahujú veľké množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov. Práve vďaka tomu sa často predávajú aj ako superpotravina.

Goji spomaľuje starnutie, reguluje glukózu a podporuje fungovanie imunitného systému. Mnoho ľudí ho používa na liečbu problémov s očami, pečeňou a obličkami. Možno ho zakúpiť v obchodoch zdravej výživy alebo online, a to v rôznych podobách. Ak chcete do svojej stravy pridať viac výživy, čítajte ďalej, či sú plody kustovnice čínskej práve pre vás.

Goji
Goji (kustovnica čínska) – Všetko čo potrebujete vedieť v jednom článku

Čo je to Goji (kustovnica čínska)?

Kustovnica čínska (Lycium barbarum), označovaná aj ako Goji, alebo vlčie bobule je známa svojou sladkou, mierne kyslastou chuťou a jasne červeným sfarbením bobúľ. Čerstvé bobule pripomínajú malé červené paradajky alebo pre niektorých papriku. Bobule goji pochádzajú z Ázie, Číny, konkrétne Himaláji a oblasti Tibetu, kde ich ľudia používali vyše 2000 rokov v tradičnej medicíne a ako doplnok výživy.

Účinky Goji

Bobule goji sa spájajú s viacerými potenciálnymi benefitmi pre zdravie. Toto sú najpozoruhodnejšie účinky .

účinky na zdravie

Vysoko výživné bobule goji

Bobule sú veľkým zdrojom živín, v rátane vitamínov a minerálov. V 28 gramoch sušeného goji sa nachádzajú:

 • Kalórie: 98
 • Proteíny: 4 g
 • Tuk: 0,1 g
 • Sacharidy: 21,6 g
 • Vláknina: 3,6 g
 • Cukor: 21,8 g
 • Železo: 11% dennej dávky
 • Vitamín A: 501% dennej dávky
 • Vitamín C: 15% dennej dávky

Železo je základný minerál, ktorý sa podieľa na transporte kyslíka a produkcii zdravých červených krviniek. Medzitým, vitamíny A a C zohrávajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme a pôsobia ako antioxidanty pre naše telo.  Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé molekuly, nazývané voľné radikály a tak zabraňujú poškodzovaniu buniek. 

Vďaka vyššiemu príjmu vlákniny alebo komplexných sacharidov v goji, sa hladina cukru v krvi bude zvyšovať pomalšie, v dôsledku čoho bude znížené riziko náhleho zníženia cukru, tzv. hypoglykémie. 

 

Účinky goji na imunitu

Vysoké množstvo vitamínu A a C, podobne ako u brusníc alebo malín, podporuje imunitný systém a zároveň zvyšuje ochranu proti chrípke. Pravidelné užívanie goji zvyšuje hladinu imunitných buniek a prispieva tak k celkovému pocitu „pohody“. Zvýšený príjem antioxidantov nachádzajúcich sa v goji,  znižuje riziko vzniku rôznych zápalov, od bežného prechladnutia po ochranu pred chronickými chorobami ako rakovina, srdcové choroby či cukrovka.

Podpora zraku

Vďaka vysokému obsahu zdravých antioxidantov, predovšetkým zeaxantínu, má užívanie goji výrazný vplyv na ochranu šošovky a sietnice pred poškodením, tiež zabraňuje poškodeniu  v dôsledku  UV svetla, voľných radikálov alebo oxidačného stresu. Niektoré štúdie poukazujú na to, že užívanie goji má za následok vyššiu ochranu sietnice pred gangliovými bunkami, ktoré zodpovedajú za glaukóm, ktorý môže viesť k strate zraku. Zároveň chráni pred poruchami ako je makulárna degenerácia, pri ktorej u niektorých pacientov dochádza k rýchlej strate zraku. 

Goji pomáha udržať hladinu cukru v krvi

Bobule goji majú sladkú chuť a preto môžu byť vynikajúcim jedlom v prípade, ak máme chuť na sladké. Sú užitočné pri riadení postupného uvoľňovania cukru do krvi, zlepšujú toleranciu cukru, zmierňujú inzulínovú rezistenciu, vyrovnávajú hladinu inzulínu a glukózy v krvi, posilňujú a regenerujú bunky, ktoré napomáhajú tvorbe inzulínu.  Ako znížiť hladinu cukru v krvi sa dočítate v osobitnom článku.

Goji môže zvýšiť testosterón

Istá štúdia na potkanoch ukázala, že goji významne prispievajú k zvyšovaniu kvality a pohybu spermií, zrýchleniu erekcie, zachyteniu a ejakulácii, zlepšeniu sexuálnej schopnosti, a zlepšeniu zotavenia sa hladiny testosterónu, Tento výskum naznačuje, že goji môže byť akousi alternatívou pri liečbe erektílnej dysfunkcie ako Viagra. 

Účinky na pokožku

Bobule goji obsahujú tiež betakarotén, ktorý je známy svojou schopnosťou podporovať zdravú pokožku. Betakarotén je súčasťou pleťových krémov na zlepšenie zdravia pokožky, zníženia podráždenia pokožky a výskytu kožných chorôb, ochranu pred poškodením pokožky vplyvom UV žiarenia a v neposlednom rade ochranu pred starnutím pokožky.

Goji a účinky na chudnutie

Goji obsahuje zdravú energiu v malých porciách. Ako sme už spomínali, bobule sú sladké a zároveň obsahujú vlákninu, čo nám pomôže udržať si zdravé stravovanie. Vďaka svojej nutričnej hodnote s nízkym obsahom kalórií a cukru, sú skvelou náhradou za iné sušené ovocie. A tak v prípade, že máme chuť na niečo sladké alebo len na ľahšie občerstvenie, goji je skvelou voľbou ako rýchlo schudnúť.

Účinky na depresiu, úzkosť a spánok

Istá štúdia v USA, kde ľudia pili šťavu z goji, zaznamenala u respondentov zvýšenie energie, zlepšenie nálady, schopnosti sústrediť sa, pocity pokoja a spokojnosti, či zlepšenie kvality spánku. Zaznamenaný bol aj pozitívny vplyv na problémy spojené s vyčerpanosťou, stresom a trávením. 

Účinky na pečeň

V tradičnej čínskej medicíne sa goji používa na liečbu ochorení pečene. 

Výskum na zvieracích modeloch naznačuje, že goji môže pomôcť udržať pečeň zdravú a chrániť ju pre nárastom tukových ochorení pečene spôsobených alkoholom. 

Výskum na ľudských rakovinových bunkách pečene zistil, že bobule kustovnice čínskej spomaľujú rast nádoru.  

Riziká a vedľajšie účinky konzumácie goji

Čerstvé a sušené bobule kustovnice čínskej zvyčajne nespôsobujú nežiaduce vedľajšie účinky u zdravých ľudí.  Zdraví dospelí ho tak bez akýchkoľvek problémov môžu pridať a vychutnať si ho ako súčasť vyváženej stravy, avšak s mierou. 

Bobule goji  môžu v zriedkavých prípadoch vyvolať alergickú reakciu, predovšetkým u jedincov, ktorí sú alergickí aj na iné ovocie. 

Niektorí ľudia tiež zaznamenali mierne tráviace ťažkosti pri jeho prvom užití.

Okrem toho, goji môže reagovať s určitými liekmi, vrátane liekov na riedenie krvi, cukrovku alebo vysoký krvný tlak. 

Tehotné ženy by mali byť tiež opatrné pri užívaní kustovnice čínskej a to preto, lebo bobule obsahujú betaín. Ide o zlúčeninu, ktorá môže poškodiť zdravie plodu. 

V každom prípade, skôr, ako sa rozhodnete pridať do jedálnička goji, je dobré poradiť sa s vašim lekárom. 

 

Ako jesť  goji?

ako jesť goji?

Bobule goji sú dostupné v sušenej podobe, v podobe prášku alebo rôznych šťavách. Môžeme ich tiež nájsť čerstvé, ktoré podobne, ako vysušené môžeme pridať do:

 • Smoothies
 • Ovsených vločiek
 • Jogurtov
 • Šalátov
 • Pečiva, ako sušienky, chlieb, muffiny alebo brownies
 • Praženice 
 • Polievok 
 • Dezertov
 • Sladkých omáčok

Bobule goji môžeme tiež variť s chudým bravčovým alebo morčacím mäsom, aby sme tak jedlám dodali slanú sladkosť. Zároveň vitamín C, nachádzajúci sa v bobuliach, napomáha k vstrebaniu železa z mäsa. Z goji je možné pripraviť aj polevu na sladké jedlá alebo ich primiešať do čohokoľvek, ako to bolo spomenuté vyššie. 

Aby sme goji zjemnili, je dobré sušené bobule pred ich použitím pri varení na pár minút namočiť . 

Dôležité je však poznamenať, aby sme pri jeho kúpe boli obozretní a nakupovali ho z dôveryhodného zdroja, i keď o čosi drahšie. Je známe, že lacnejšie produkty obsahujú siričitany, ktoré u niektorých ľudí spôsobujú alergickú reakciu.

Aké sú alternatívy goji?

Ak hľadáme iné potraviny, ktoré ponúkajú podobnú výživovú hodnotu ako goji, môžeme skúsiť:

 • Jahody a čučoriedky alebo iné drobné ovocie
 • Papriku, tropické ovocie alebo tmavú listovú zeleninu
 • Pšenicu na podporu metabolizmu
 • Šťavu z granátového jablka
 • Mastné ryby
 • Zelený čaj

Ako pestovať kustovnicu čínsku ?

 

Pestovanie Goji
Goji si viete vypestovať doma, pozrite si náš osobitný článok

Pestovanie goji je považované za jednoduché, keďže rastlina sa dokáže celkom prispôsobiť. Najlepšie však bude rásť, ak je poskytneme čo najvhodnejšie podmienky. 

Rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu s pH medzi 6,8 a 8,1. V interiéry ako aj v exteriéry potrebuje slnečné miesto. V prípade, že teploty dosahujú viac ako 37 °C, odporúčaný je popoludňajší tieň. 

Kustovnicu čínsku je možné začať pestovať niekoľkými spôsobmi. Prvou možnosťou je zasadenie semienok, ktoré prinesú úrodu o čosi neskôr, približne o tri roky od času výsevu. Semená najskôr zasadíme do kvetináča v interiéry a na jar, keď majú jeden rok, ich môžeme vysadiť vonku. Druhou alternatívou je na výsadbu použiť sadenicu. To je tá rýchlejšia a najmä istejšia voľba. Najlepší čas na jej zasadenie do záhrady je skorá jar.  

Bobule goji sa dajú pestovať dvoma spôsobmi, a to buď vo veľkom kvetináči alebo nádobe alebo priamo v zemi. 

Kustovnica čínska dorastá do výšky 3 – 4 metrov a do šírky okolo 1 metra v prípade, že ker nestriháme. Plody sa dajú zberať pomerne skoro, avšak jedlé bobule sú len tie, ktoré sú plne červené. Prvý rok je úroda obmedzená, najmä pokiaľ sme použili výsadbu zo semien. No plnú úrodu možno získať na druhý až tretí rok od zasadenia rastliny. 

Bobule goji sú na kríkoch veľmi jemné a zraniteľné. Tiež sú náchylné na napadnutie hmyzom a nie sú veľmi odolné proti dažďu, To znamená, že v daždivom období sú viac náchylné na plesne. Potrebné je dodať, že zber bobúľ goji ako aj samotná manipulácia s plodmi sa má realizovať veľmi opatrne, aby nedošlo k ich prípadnému poškodeniu.

 

 

 

Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.