Výskumníci tvrdia, že ak máte radi Harryho Pottera, ste dobrými ľuďmi

1265

Je to už viac ako 20 rokov, kedy bol svet ohromený prvou knihou o chlapcovi, ktorý prežil. Áno, pochopili ste dobre – máme na mysli Harryho Pottera. Ľudia zo všetkých kútov sveta čítajú o mágii, fantastických stvoreniach, nebezpečných elixíroch a bojujú proti zlým silám. Nový výskum podľa výskumníkov jednoznačne ukázal, že ak máte radi alebo poznáte príbeh Harryho Pottera, ste dobrou osobou.

5939561245 fff0c3a754 b harry potter and deathly hallows
Foto od Sisterazzi

Existuje veľké množstvo dôvodov, prečo by ste mali mať tento počin vo svojej rodinnej knižnici. Tento najnovší argument možno taktiež pridať k daným dôvodom. Výskumníci tvrdia, že ľudia, ktorí sú skutočnými fanúšikmi Harryho Pottera a sú srdečne pripútaní k svojim priateľom, sú menej náchylní k stigmatizovaným skupinám. Majú tendenciu rozvíjať väčšiu mieru empatie voči menšinám. A toto nie je mágia, je to veda.

Ako prebiehala štúdia

8 12

Štúdia bola rozdelená na 3 časti, ktoré potvrdili počiatočnú hypotézu. Počas prvého testu sa deti základných škôl zúčastnili 2 prieskumov. Tie boli vykonané pred a po tom, ako si deti prečítali scény, ktoré sa týkali predsudkov a neutrálnych fragmentov. Študenti stredných a vysokých škôl sa zúčastnili experimentov číslo 2 a 3. Následne sa ich opýtali na pocity voči odsudzovaným ľuďom v knihách.

7 24

Kľúčovou témou príbehu je napríklad Voldemortova posadnutosť čistokrvnými čarodejníkmi a čarodejnicami. V skutočnosti sa takmer všetky postavy musia vyrovnať s ťažkosťami vyplývajúcimi z ich rozdielov. Hermiona nie je čistokrvná čarodejnica,

Ron pochádza z chudobnej rodiny a Neville Longbottom je zas neohrabaný. Hagrid pracuje ako učiteľ, ale nemá dovolené používať mágiu. To sú len niektoré z príkladov. A napriek všetkým týmto odlišnostiam sú to stále dobrí priatelia a sú vždy pripravení pomáhať si navzájom.

7 19
Foto od wikimedia

Tento fantasy príbeh tak pomáha ľuďom vidieť nespravodlivosť v čarodejníckom svete a následne si všimnúť príklady predsudkov aj v reálnom svete. Harryho charakter nám zas pomáha pochopiť, že veľmi dôležité je byť láskavý k ostatným bez toho, aby sme venovali pozornosť tomu, akí sú odlišní. Tak čo, tiež si myslíte, že knihy môžu mať veľký vplyv na našu myseľ?

 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.