3 krajiny, v ktorých sa pestuje tá najlepšia káva

1260

Každý pravý kávičkár túži po jedinečnej a kvalitnej šálke kávy, ktorá osloví jeho chuťové poháriky. Ak chcete preskúmať krajiny, kde sa pestuje tá najlepšia káva, prečítajte si náš článok a inšpirujte sa našim výberom. 

image2
Zdroj: pexels.com

Etiópia

Etiópia je krajina, z ktorej kávovník pochádza, práve preto má kultúru pestovania kávy, ktorá trvá stáročia. Pestovatelia v krajine zdokonalili svoje remeslo, tak veľmi, že niektoré z najlepších odrôd na svete sa pestujú práve tu. 

Etiópska káva je známa svojou vínovo, korenistou chuťou. Pestuje sa najmä vo vysokých nadmorských výškach a vo východnej časti krajiny. Práve preto je 5. najväčším producentom kávy na svete a ročne vyprodukuje 441 000 ton kávy a má viac ako tisíc rôznych odrôd. 

V Etiópii vlastnia kávové farmy hlavne malí farmári, ktorí pozbierané čerešne predávajú spracovateľským staniciam. Každá spracovaná káva ide pred exportom do špeciálnych laboratórií, ktoré hodnotia jej kvalitu a nastavia jej výkupnú a predajnú cenu. Práve toto naceňovanie zabezpečí, že každý farmár má férovú cenu a to ho motivuje k ďalšiemu pestovaniu.

Ak sa rozhodnete navštíviť Etiópiu určite vyskúšajte kávu Ethiopia Yirgacheffe, ktorú mnohí považujú za jednu z najlepších káv na svete. 

 

Brazília

Brazília vyrába približne 3 558 000 ton kávy ročne a produkuje jednu tretinu celkovej svetovej ponuky kávy. Má približne 300 000 kávových fariem, na ktorých sa pestuje výberová káva

Pre brazílsku kávu je typická sladkosť, nízka kyslosť a prevažujú v nej karamelové, orieškové a čokoládové tóny. Brazília je domovom odrôd arabiky a robusty, pričom zrná arabiky tvoria asi 70 % jej celkovej produkcie. 

Ak sa rozhodnete navštíviť Brazíliu a chcete spoznať jej kávovú kultúru, určite si nenechajte ujsť najznámejšie oblasti, ktoré sú Sao Paulo, Minas Gerais a Bahia. Vyskúšajte tiež populárny spôsob prípravy kávy – cafezinho. Pri tomto spôsobe sa na jej prípravu používa vrecko naplnené kávou, ktoré sa prelieva horúcou vodou.

image1
Zdroj: pexels.com

Guatemala

Guatemala je krajina známa nielen sopkami, prírodou a pamiatkami ale aj produkciou kávy. Aj napriek menšej rozlohe, vyprodukuje Guatemala ročne viac než 240 000 ton kávových zŕn, čím sa zaraďuje do svetovej desiatky najväčších výrobcov kávy. 

 

Guatemalská káva patrí k jednej z najchutnejších káv na svete. Pestuje sa v nadmorskej výške viac ako 1 500 metrov nad morom, vo vulkanickej pôde, ktorá je bohatá na minerály. Práve to vysvetľuje jej výnimočne zemitú a intenzívnu chuť. 

 

V Guatemale sa môžu rozdiely v pestovaní kávy dramaticky líšiť. Práve preto ANACAFE. (Asociación Nacional del Café) definovala 8 hlavných oblastí pestovania kávy. V každom z týchto ôsmich regiónov chutí káva odlišne. Za vyskúšanie, ale určite stoja odrody Coban a Traditional Atitlan.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.