Nová štúdia posúva hranice dospelosti: Kedy človek prestáva byť tínedžerom?

571

Každé dieťa sa nevie dočkať dňa, keď bude dospelé. Myslíme si, že po dovŕšení 18 rokov konečne zistíme, aké je to byť dospelý. Začneme si užívať všetky tie výhody, ktoré sme im ako deti závideli. OSN hovorí, že dospievajúci človek je každý medzi 10 – 19 rokom života, nová štúdia prichádza s inými výsledkami. Tvrdí, že 24-ročný človek ešte nie je dospelý.

Man in Brown Crew-neck T-shirt and Black Denim Jeans
Foto od
Jonnas Duarte na Pexels

Dospievanie začína pubertou, ktorá dnes nastupuje už v 10. roku. V minulosti sa za koniec tejto fázy považoval 19. rok života, ukázalo sa však, že biologické zmeny pokračujú až do 20 rokov. Napríklad zuby múdrosti sa zvyčajne objavujú v polovici 20. roku. V tomto období prebiehajú aj isté mozgové zmeny, ktoré sú kľúčové pre vzťahy s inými ľuďmi. Najnovšie výsledky zohľadňujú tieto biologické zmeny, vďaka čomu ich možno považovať za presnejšie.

18269839
Foto od
Iván Cauich na Pexels

Ľudia mladší ako 24 rokov môžu byť stále považovaní za dospievajúcich, pretože ich dôležité životné medzníky sú posunuté. Kedysi sa ľudia sobášili a stávali rodičmi o niečo skôr. Napríklad v USA v 60. rokoch minulého storočia vstupovali ženy do manželského zväzku vo veku 20 rokov, pričom v roku 2018 sa táto hranica posunula na 28 rokov.

Vzdelanie sa stalo dostupnejším a ľudia mu dnes venujú omnoho viac pozornosti. Aj preto je mne nich ťažšie stať sa finančne nezávislými a potrebujú podporu svojich rodičov. To znamená, že hoci vek hranicu dospelosti prekročil, oni ešte nie.

18306269
Foto od
rasul lotfi na Pexels

Ak chceme definovať dospievajúceho človeka, musíme hľadieť na biologické faktory a spoločenské zmeny. Ideálne by bolo túto definíciu zaradiť aj do zákonov a politík. To by mohlo mladým ľuďom zlepšiť život a pomôcť ich zdraviu, vzdelávaniu a zamestnanosti. Boli by ste za podobný nápad?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.