Kedy by ste sa mali prestať kúpať so svojimi deťmi? Prinášame vám odpoveď psychológov

350

Kúpanie s dieťaťom môže byť skvelým spôsobom, ako upevniť vzájomné puto. Až 84% rodičov sa zhoduje v názore, že je to jedna z najpríjemnejších chvíľ, aké so svojimi deťmi strávia. Niektorí si budú do konca života pamätať, ako sa po prvý raz kúpali so svojimi deťmi a videli nadšenie v ich očiach z toľkej vody a bubliniek. Psychológovia tvrdia, že kúpanie s deťmi je rozhodujúce pre ich kognitívny a emocionálny vývoj, existuje však istá časová hranica. Kedy s tým teda prestať?

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Chiara Ferragni ✨ (@chiaraferragni)

Okrem benefitov ako upevňovanie vzťahu, učenie dôležitosti dotyku a mnohých iných má kúpanie ešte jednu výhodu. V dobe moderných technológií, keď trávime na telefóne väčšinu času, je dôležité si od tohto celého oddýchnuť. A práve kúpanie je ten čas, kedy by ste to mali spraviť. 64% percent rodičov uviedlo, že pred kúpaním odkladajú svoje telefóny nabok, čo môže upevňovaniu vzťahu s dieťaťom výrazne pomôcť.

Interior of bathroom with skincare supplies
Foto od
Monstera naPexels

Hoci neexistuje presná odpoveď na otázku, kedy sa prestať kúpať so svojimi deťmi, psychológovia predsa len poskytli malý návod. Je dôležité, aby si rodičia uvedomovali a vnímali názory svojich detí. Ak začnú spoločné kúpanie komentovať alebo vidia, že sa v ich prítomnosti necítia príjemne, keď sú nahé, rodičia by sa pred nimi mali prestať vyzliekať. Odborníci tvrdia, že pokiaľ nahota v domácnosti nie je traumatizujúca a aj ono s ňou súhlasí, potom je kúpanie dospelých s deťmi v poriadku.

Woman in White Top Carrying Baby
Foto od
Polina Tankilevitch naPexels

Psychológ dr. Beyer však odporúča, aby sa rodičia prestali kúpať s deťmi, keď prídu do školského veku. Keď majú približne 5 – 6 rokov, môžu im pomôcť prejsť na samostatné kúpanie tým, že na ne budú spočiatku dohliadať. Takto deti získajú pocit samostatnosti a naučia sa dôležitým hygienickým zručnostiam. Deti potrebujú s postupujúcim rastom a vývinom viac súkromia a osobného priestoru. Pomáha im to okrem iného vytvoriť si zdravé hranice a nezávislosť. Preto dbajte o dobro a pohodlie vašich detí a poriadne im načúvajte.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.