Ktorá značka je za vznikom Michelin ?

412

 

Určite ste o tom už mnohí premýšľali, prečo sa jedna značka spája s dvoma úplne odlišnými odvetviami. Na jednej strane sa ňou hodnotí kvalita jedla a reštaurácie, v ktorej sa pripravuje a z druhého podhľadu je to svetoznáma . Hlavným dôvodom je to, že ide o rovnakú spoločnosť, ktorá svoje prvopočiatky rozbiehala v oblasti gumárenskej výroby. Nebolo to celkom ani o výrobe pneumatík, čo si viacerí ešte dodnes myslia.

Foto: Shutterstock

Za všetko môžu ženy

Základom úspechu v tomto priemysle je guma. Na jej výrobu sa stále používa aj kaučuk, ktorého objaviteľom rozpustnosti v benzéne bol vedec Mackintosh. Jeho neter sa vydala za Eduarda Daubreeho. Ten začal spolupracovať s bratrancom Aristidom Barbierom, ktorého dcéra sa vydala za Julesa Michcelina. Tu sa končí spleť rodinných zväzkov, pretože týmto dvom ľuďom, ktorí vlastnili prvotnú fabriku na výrobu gumených lôpt pre deti sa narodili dvaja chlapci.

 

Potomkovia týchto rodičov sa zaslúžili o povýšenie gumárenského priemyslu na inú úroveň. Syn Éduard sa rozhodol prevziať rodinný podnik a začal jeho premenovaním na Michelin&spol. V podstate išlo o , pretože všetko potrebné na jej štart už bolo zaistené. O tom, že bude známa vďaka pneumatikám po celom svete rozhodla naozaj náhoda.

 

Fabrika sa špecializovala na výrobu gumy a zamestnávala okolo 52 zamestnancov. Náhodný cyklista si preto sem prišiel dať opraviť koleso. Oprava bola náročnejšia a trvala dlhší čas, čo majiteľa prinútilo premýšľať nad rýchlejším a efektívnejším spôsobom. Oprava kolesa, ktoré malo značku Dunlop priviedla na nápad, prečo nevyrábať úplne nové pneumatiky.

 

Uzreli svetlo sveta

V roku 1891 si dal É. Michelin patentovať svoj objav a začal sa prudký rozvoj. Najskôr to boli pneumatiky na bicykle a neskôr si založili továreň na výrobu pneumatík automobilových. Chvíľu po vypuknutí prvej svetovej vojny dokonca táto spoločnosť poskytovala svoje služby aj francúzskej vláde, a to pri výrobe pneumatík na lietadlá. V roku 1995 pristál raketoplán Endeavour práve na pneumatikách tejto značky. Pochybnosť o výnimočnosti tohto objavu naozaj niet, ale čím všetkým si prešla táto značka, než sa dostala na výslnie stojí tiež za zmienku, ktorá je možno na oveľa dlhšie rozprávanie.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre