Môže sa využívať kurkuma na bielenie a ošetrenie zubov i ústnej dutiny? Vyskúšajte ju v kombinácií s kokosovým olejom!

4167

Skvelé účinky kurkumy na zdravie dobre poznajú jej samotní užívatelia. Má naozaj široké využitie a jej účinky sú v rôznych smeroch blahodárne. Svedčí o tom aj fakt, že sa využíva ako domáci liek už tisícky rokov. Jej pôvod sa spája najmä s Áziou. Okrem iného je skvelá aj na bielenie zubov a liečenie zubov i ústnej dutiny, na čo sa dnes v tomto článku zameriame.

kurkuma
Foto od Flickr

Domáci zázrak

Kurkuma je celosvetovo mimoriadne populárne korenie s pôvodom a koreňmi v Ázii. Používa sa ako liečivý a bylinný prostriedok už celé tisícky rokov. Kurkuma je aj dnes populárna ako domáci liek a dokáže riešiť rôzne zdravotné problémy. Využíva sa však aj na účely bielenia zubov. Používanie kurkumy je bezpečné a pre niektorých ľudí je oveľa vhodnejšou voľbou ako iné prostriedky na ošetrenie zubov.

Účinky kurkumy na zuby

Podľa niektorých zubárov, jej bežných užívateľov i celebrít dokáže kurkuma skutočne bieliť zuby. Jej veľkou výhodou je, že ide na 100% o prírodný produkt, vďaka čomu je žiaducou alternatívou k menej prírodným komerčným bieliacim prostriedkom na zuby. Z toho teda vyplýva, že má takmer nulové vedľajšie účinky na vaše zdravie, čo častokrát pri iných prípravkoch na bielenie zubov neplatí.

Medzi riziká, ktoré dokáže kurkuma eliminovať patria tieto:
– dokáže predísť zápalu ďasien,
– bolesti ďasien,
– rieši problémy so zubnou sklovinou.

Výhody využívania kurkumy na zuby

Kurkuma má mnoho výhod týkajúcich sa zubov, medzi ktoré patria najmä tie, že kurkuma zuby bieli, znižuje riziko bolesti ďasien, znižuje riziko zápalu ďasien a v neposlednom rade dokáže efektívne eliminovať ochorenia ďasien.

Čo na to veda

Zatiaľ neexistujú žiadne detailné štúdie, ktoré by špecificky analyzovali schopnosť kurkumy bieliť zuby. Všetky súčasné dôkazy sú preto neoficiálne. To však neznamená, že jej priaznivé účinky nie sú pravdivé. Kurkuma je tiež skvelá v oblasti ústnej zdravotnej starostlivosti, a to preto, že je dobre známa ako protizápalová a antimikrobiálna bylina, vďaka čomu je užitočná ako domáci liek.

Jedna štúdia v roku 2012 ukázala, že kurkumín obsiahnutý v kurkume môže zabrániť gingivitíde alebo ochoreniu ďasien. Pri správnom používaní pomáha s odstraňovaním zubného povlaku, baktérií a zápalu porovnateľne dobre ako tradičné ústne vody.

Štúdia z roku 2013 zas ukázala ešte viac výhod kurkumy pre ústnu hygienu. Výsledky totiž ukázali, že môže zmierniť bolesť zubov a môže sa dokonca použiť na liečbu paradentózy. Ešte zaujímavejšie je, že pomáha predchádzať rôznym rakovinám ústnej dutiny.

kurkumín
Foto od stevebp

Lepšia ako bieliace prípravky

Niektorí porovnávajú účinky bielenia zubov kurkumou s jedlou sódou alebo aktívnym uhlím určeným na bielenie zubov. Kurkuma má veľmi podobný potenciál ako sú napríklad bieliace prúžky. Kurkuma však poskytuje taktiež orálne zdravotné výhody, ktoré nemajú iné prírodné alebo voľne predajné bieliace prípravky na zuby.

Ako používať kurkumu na bielenie zubov

Vyskúšať kurkumu ako bieliaci prostriedok na zuby je jednoduché a dá sa urobiť niekoľkými spôsobmi. Odporúča sa používať ho nie viac ako jedenkrát denne. Majte však na pamäti, že niektoré z týchto postupov môžu byť časovo náročnejšie ako napr. použitie pásikov na bielenie zubov či iných prostriedkov na bielenie.

Pridajte kurkumu na kefku namiesto klasickej pasty

Je to najjednoduchší a najdostupnejší spôsob. Nečudujte sa však, že to zmení farbu štetín zubnej kefky. Kurkuma nemá práve najlepšiu chuť v surovej forme, preto si mnohí nepochutia. Ak vám to vyslovene vadí, tak mohlo by pomôcť, ak pridáte kvapku či dve extrakty mäty piepornej.

1. Nalejte trochu kvalitného čistého kurkumického prášku. Navlhčite štetiny zubnej kefky a namočte ich do prášku. Nenamáčajte zubnú kefku priamo do kurkumy, pretože to môže spôsobiť šírenie baktérií.

2. Čistite si zuby ako obvykle s bežnou pastou, čiže spôsobom, že rozotrite kurkumu na ďasná a zuby. Namiesto okamžitého vyplachovania však nechajte tento prášok pôsobiť na zuboch najmenej päť minút.

3. Následne si dôkladne vypláchnite ústa vodou. Znovu si vyčistite zuby bežnou zubnou pastou alebo iným prípravkom na čistenie zubov.

4. Možno budete musieť venovať viac času vyčisteniu a opláchnutiu zubov, pretože sa môže stať, že sa nebudete vedieť zbaviť prášku kurkumy zo zubov.

indický šafrán
Foto od stevebp

Vyrobte si vlastnú zubnú pastu z kurkumy a kokosového oleja

Zmiešajte vysoko kvalitný prášok z kurkumy s kvalitným kokosovým olejom. Niektorí ľudia odporúčajú zmiešať 1/4 čajovej lyžičky prášku s 1/8 čajovej lyžičky rozpusteného kokosového oleja. Kokosový olej má tiež svoje vlastné blahodárne účinky na zdravie ústnej dutiny, o čom sme vám písali v predchádzajúcom článku, ktorý pojednáva o účinkoch kokosového oleja na zuby.

Je tiež možné zaobstarať si kefku vyrobenú z kurkumy. Nevýhodou v tomto prípade je fakt, že takto vyrobené kefky nemusia obsahovať dostatočné množstvo kurkumy, preto nebudú mať také účinky na bielenie zubov ako keby ste si vyrobili zubnú pastu.

Vedľajšie účinky a riziká spojené s užívaním kurkumy

  • Pri bielení zubov existuje len veľmi malé riziko spojené s používaním kurkumy. Čo sa odporúča je, aby ste sa pred použitím samozrejme uistili, že nie ste alergickí na kurkumu.
  • Ďalej dbajte na to, aby ste nepoužívali prášok z kurkumy na bielenie zubov viac ako jedenkrát denne. Platí to aj pre podomácky vyrobenú zubnú pastu a čisté prášky z kurkumy.
  • Pozorne si čítajte zloženie výrobkov obsahujúcich kurkumu, ktoré by mali byť čo možno najviac šetrné.
  • Kurkuma by mohla mať negatívny vplyv na zubnú sklovinu a zdravie, hoci riziko je len veľmi malé.
  • Kurkuma nenahrádza kozmetické ošetrenie zubov. Nemala by byť ani náhradou za návštevy u zubára alebo ako náhrada za ústnu hygienu.
  • Aj keď to nie je zdravotné riziko, tak mali by ste vedieť, že kurkuma ľahko vytvára na oblečení škvrny. Pri užívaní preto buďte opatrní.
  • Po použití si dôkladne umyte ruky. Bez ohľadu na umývanie sa ruky môžu dočasne zafarbiť.
indická kuchyna
Foto od Ajale

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre