L´Wren Scott – vzlet a pád hviezdy módneho neba

178

Z mormonskej rodiny sa dostala až na svetové módne pódiá a spolupracovala s takými osobnosťami ako Julia Roberts, Madonna alebo Karl Lagerfeld. Život plný vzletov a pádov však slávna módna návrhárka, ktorej zvodom podľahol aj Mick Jagger, ukončila samovraždou. Toto je L´Wren Scott a jej príbeh.

Wikimedia

Oblečenie si šila sama už od dvanástich rokov

L´Wren vyrastala pod menom Laura Bambrough a od útleho detstva žila ako adoptívne dieťa v mormonskej rodine s ďalšími dvoma súrodencami, tiež adoptovanými. Už keď mala 12 rokov, merala Laura 183cm a keďže s oblečením na tak vysoké dievčatá bol problém, situácia Lauru donútila šiť si šaty vlastné. Od mala si tak v praxi takmer dennodenne overovala kvalitu látok a vhodnosť strihov, čo neskôr mnohokrát zúročila.

 

Predurčená pre modeling a svet módy

S výškou 191cm a zaujímavými črtami bola Laura priam predurčená pre kariéru modelky. O tom, ako sa k tejto profesii dostala, sa dodnes vedú spory, no nespochybniteľnou pravdou je, že spolupracovala so značkami ako Glamour alebo . Prvý komerčný úspech však dosiahla so značkou Pretty Polly, predávajúcou pančuchový tovar, ktorej reklamám prepožičala svoje . To už však vystupovala pod umeleckým menom L´Wren Scott.

 

Dosiahla úspech, pretože verila tomu čo robí

Keď sa blížila k tridsiatke, rozhodla sa L´Wren pre zmenu kariéry. Bolo to začiatkom deväťdesiatych rokov, no zmena nebola až taká radikálna. Ako stylistka sa podieľala na úspešnej reklamnej kampani pre Elyzabeth Taylor či na fotení Madonny a Julie Roberts pre W Magazine. Neskôr sa naplno vrhla do víru sveta módy a okrem make-upu navrhovala oblečenie, vône, topánky alebo kabelky. Ako sama L´Wren povedala v rozhovore pre časopis , jej recept na úspech tkvel v relatívne prozaickej veci: „Verila som svojim inštinktom a bola som pevne presvedčená o tom, čomu verím.“

 

Vlastný smer – L´Wrenizmus

Pri tvorbe nachádzala L´Wren inšpiráciu všade vôkol seba, no najviac v prírode. Bola známa tým, že mnoho svojich modelom navrhla aj ušila celkom sama. Postupoval pri tom nasledovne: najskôr zvolila farbu, potom typ látky a až na záver sa venovala strihu. boli a sú naozaj luxusné, veľmi ženské a sexy, s dôrazom na krivky ženskej postavy. Návrhárka verila, že skvelé oblečenie má človeku vyhovieť v čo možno najväčšej miere, preto k šatstvu pridávala praktické rady a tipy. Jeden z nich napríklad znel: „Radšej ako na zápästie sprejujte parfém na chrbát ruky. Je to elegantnejšie.“ Vo svete módy sa pre tento netradičný moment vžil pojem L´Wrenizmus.

 

Osobný život a smrť

L´Wren Scott bola dvakrát vydatá, no ani jedno manželstvo jej nevydržalo dlhšie ako tri roky. Najdlhšie, 13 rokov, bola po boku rockovej legendy Micka Jaggera z Rolling Stones, s ktorým sa spoznala v roku 2001. Ich spoločný život však ukončila samovražda, ktorú Scott spáchala v roku 2014 po dlhotrvajúcich depresiách. Zdrvený Jagger v reakcii na smutnú udalosť okamžite zrušil turné svojej kapely nedbajúc na z toho plynúcu stratu vo výške 13 miliónov dolárov. Čo to však je v porovnaní so stratou ženy, ktorú tak miloval…

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre