Trápi vás bolesť hlavy? Možno by ste mali doplniť magnézium !

1308

S bolesťou hlavy sa už stretol azda každý z nás. U niektorých z nás, ako táto bolesť prišla, tak veľmi rýchlo aj ustúpila. V niektorých prípadoch ide však o bolesť neznesiteľnú, pretrvávajúcu či neustále opakujúcu sa. Čo v takom prípade robiť? Aké doplnky užívať, aby sme tejto bolesti čo najúčinnejšie predišli?

Možno ste už počuli o užívaní magnézia a o tom, že jeho vysoké dávky môžu pomôcť predchádzať dokonca migréne – teda extrémne bolestivej forme chronickej bolesti hlavy. Niektorí vedci si doposiaľ nie sú stopercentne istí, či sú doplnky magnézia naozaj účinné, avšak existuje tiež dostatok dôkazov získaných z rôznych štúdií, ktoré naznačujú, že užívanie horčíka stojí v tomto prípade prinajmenšom za vyskúšanie.

magnézium na bolesť hlavy
Zdroj foto: zaujimavysvet

Je to práve horčík, ktorý je jedným z esenciálnych minerálov potrebných pre naše telo a jeho správne fungovanie. Má mnoho výhod, medzi ktoré patrí zlepšenie zdravia kostí, stabilizovanie krvného tlaku, pomáha udržiavať zdravý srdcový rytmus, či priaznivo vplýva na nervové funkcie.

V prípade, že máte nedostatok magnézia, môže sa u vás objaviť únava, strata chuti do jedla, nevoľnosť, svalové kŕče, či pocit mravčenia.

Bolesti hlavy a migrény sa tiež spájajú s nízkou hladinou horčíka v tele. Je to horčík a najmä oxid horečnatý, ktorý sa niekedy používa na liečbu a prevenciu migrény.

 

Bolesť hlavy a magnézium

Podľa zrealizovaných výskumov, ľudia, ktorí trpia migrénami, majú zvyčajne tendenciu mať nižšiu hladinu magnézia v organizme v porovnaní s ľuďmi, ktorí bolesti hlavy nemajú.

Podľa niektorých vedcov magnézium blokuje tie signály v mozgu, ktoré vedú k migréne s aurou alebo k zmenám pri videní či zmenám u iných zmyslov. Horčík tiež zastavuje určité chemické procesy vedúce k bolesti hlavy.

Zníženie magnézia tiež vplýva na zúženie ciev v mozgu, čo je kľúčové v prípade migrény.

Oxid horečnatý sa preto často používa pri prevencii migrény a je rovnako účinný ako valpropát sodný. Niektoré výskumy tiež ukázali, že užívanie doplnkov magnézia môže byť priaznivé aj v prípade  migrén súvisiacich s menštruáciou.

Koľko horčíka by ste teda mali užívať pri prevencii bolesti hlavy? V každom prípade sa najskôr poraďte so svojím lekárom. Odporúčaná dávka na začiatok je 400 miligramov denne.

Neskôr je možné zvýšiť ju na 500 až 600 miligramov denne.  Nikdy však neužívajte viac ako 1200 miligramov denne. V prípade užívania aj iných doplnkov skontrolujte, či obsahujú horčík. V prípade, že áno, dávku samotného magnézia znížte.

A inak, vedeli ste, že nedostatok magnézia môže vplývať aj na váš spánok? Prečítajte si ako, čo sa stane ak začnete užívať magnézium na noc.

zdroje horčíka
Zdroj foto: zaujimavysvet

Ako získať horčík pre organizmus?

Ideálne je prijímať horčík prostredníctvom pestrej stravy. Horčík sa nachádza v mnohých potravinách ako tmavá listová zelenina- špenát, alebo  strukoviny – fazuľa, šošovica, orechy, mandle, kešu oriešky, arašidové maslo, tekvicové semiačka, tuniak, makrela, treska, nízkotučný jogurt, kefír, avokádo, banány, tmavá čokoláda.

Avšak aby ste dostali takú dávku magnézia, ktorú potrebujete na prevenciu migrény, zrejme budete musieť užívať aj doplnky stravy v podobe kapsúl alebo prášku. Možné je tiež podať horčík intravenózne.

Aké druhy horčíka poznáme?

Rôzne druhy horčíka sa používajú na liečbu rôznych stavov. Medzi tie najbežnejšie patria:

  • Oxid horečnatý – tento druh horčíka obsahuje vysoké hladiny horčíka a na liečbu migrény sa často používa
  • Chlorid horečnatý – tento druh horčíka sa veľmi ľahko vstrebáva do tela
  • Citrát horečnatý – často sa používa na vyvolanie pohybu čriev a výhodou je, že jeho veľké množstvo môže byť absorbované do tela
  • Uhličitan horečnatý – obsahuje mierne vyššie hladiny horčíka a je pravdepodobnejšie, že gastrointestinálne problémy budú negatívnym účinkom pri jeho užívaní
  • Síran horečnatý – ide o anorganickú formu horčíka a len veľmi malé množstvo sa môže absorbovať do organizmu

13

Vedľajšie účinky užívania magnézia a potenciálne riziká

Vo všeobecnosti sa užívanie horčíka považuje za bezpečné a to pre väčšinu ľudí. V prípade nežiaducich účinkov ide najčastejšie o kŕče v bruchu, vracanie, nevoľnosť, hnačka, nízky krvný tlak. Medzi vážnejšie nežiaduce účinky patrí nepravidelný srdcový tep, veľmi až nebezpečne nízky krvný tlak, spomalené dýchanie, kóma. Vzhľadom na tieto vážne nežiaduce účinky je potrebné sa vždy poradiť so svojím lekárom, aby vám určil dávkovanie, ktoré bude pre vás najvhodnejšie.

V prípade, že máte tráviace ťažkosti ako napríklad zápalové ochorenie čriev, žalúdočnú infekciu, obráťte sa na svojho lekára. Vyššie spomenuté ochorenia môžu mať vplyv na to, koľko horčíka je telo schopné absorbovať.

Dôležité je tiež upozorniť na to, že horčík môže interagovať aj s inými liekmi vrátane antibiotík, diuretík alebo tabliet na odvodnenie, svalových relaxantov alebo liekov na srdce.

Na svojho lekára sa tiež obráťte v prípade, že ste tehotná, aby vám odporučil vhodnú dávku magnézia pre vás. Vo všeobecnosti je odporúčaná dávka magnézia pre tehotné ženy 350 až 400 miligramov oxidu horečnatého denne vo forme tabliet. V prípade tehotenstva sa neodporúča užívať magnézium intravenózne v súvislosti s rednutím kostí u plodu.

Užívať teda magnézium na bolesť hlavy?

Užívanie magnézia v bezpečných dávkach je prínosom v prípade prevencie a liečby bolestí hlavy, avšak jeho účinok si niekedy všimnete až o 3 alebo 4 mesiace od začiatku jeho užívania. Doplnky horčíka je možné kúpiť v rôznych formách, sú cenovo dostupné a majú vo všeobecnosti menej vedľajších účinkov ako lieky na migrénu vydávané na lekársky predpis.

 

Užitočné zdroje:

https://www.healthline.com/health/magnesium-for-migraines

https://www.webmd.com/migraines-headaches/magnesium-migraine

 

 

Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.