Ako si vyrobiť vlastný mätový (pepermintový) olej doma? Jednoduchý recept na ktorý potrebujete hlavne čerstvú matu

3490

Mäta má mnoho zaujímavých a pozitívnych účinkov na naše zdravie. V teplých mesiacoch rastie aj u nás a okrem dobre známeho čaju si viete vyrobiť aj vlastný mätový olej. Nepotrebujete veľa surovín a recept je s trochou šikovnosti zvládnuteľný. Mätový olej môžete použiť na štípance alebo na úľavu ubolených svalov. Niektorí užívatelia si pochvaľujú aj jeho účinky na tráviaci trakt. Viac o účinkoch mätového oleja sa dočítate v samostatnom článku.

mäta

Čo potrebujete na výrobu mätového oleja doma?

Na prípravu éterického pepermintového oleja budete potrebovať:

 • Listy z čerstvej mäty
 • Nosný olej podľa vášho výberu (olivový olej, hroznový olej, kokosový olej, jojobový olej)
 • Malá sklenená dóza alebo nádoba s veľkým vekom
 • Lyžica, nôž alebo mažiar
 • Malá misa
 • Sitko alebo cedník
 • Papierové utierky

mätový (pepermintový) olej

Postup na výrobu mätového či pepermintového oleja je nasledovný:

 1. Získanie listov mäty piepornej – najskôr musíte z rastliny získať samotné lístky mäty. Ak mätu pestujete na svojej záhrade, smelo pozbierajte z rastliny dostatočné množstvo listov. V opačnom prípade si môžete čerstvú mätu kúpiť aj v obchode.
 2. Umývanie a sušenie listov mäty piepornej – bez ohľadu na to, či bola mäta pieporná domáca alebo kúpená v obchode, budete ju musieť umyť. Hoďte lístky mäty do sitka alebo cedníka a dôkladne ich opláchnite vodou. Potom budete musieť lístky úplne vysušiť. Položte všetky lístky mäty na papierové utierky a potom počkajte!
 3. Príprava listov mäty piepornej – v ďalšom kroku potrebujete lístky mäty piepornej rozdrviť. Nemusíte ich krájať na malé kúsky. Ide len o to, aby sa olej z listov mäty piepornej uvoľnil. Takto extrahujete olej, ktorý obsahuje veľa dobrého.
 4. Príprava oleja – teraz ste pripravení na výrobu éterického oleja. Na prípravu pepermintového oleja potrebujete iba listy mäty piepornej a nosný oleja, ktorý ste si vybrali. Vezmite nádobu a vložte tam veľké množstvo rozdrvených listov mäty. Potom vezmite požadovaný nosičový olej a úplne zakryte všetky listy. Nádobu nenaplňte olejom úplne celú. Ak tak urobíte, extrakt bude príliš zriedený. Následne pevne utesnite nádobu.
 5. Počkajte – nechajte svoju zmes odležať najmenej 24 hodín. Ak chcete zvýšiť účinok, môžete čakať tri dni.
 6. Cedenie – po uplynutí čakacej doby vezmite sitko sceďte lístky mäty. Olej môžete precediť do samostatného pohára alebo misky. Až listy scedíte, olej prelejete späť do pôvodnej nádoby.
 7. Opakujte – opakujte prvých šesť krokov a postupne zakaždým pridávajte do nádoby lístky mäty a trochu viac nosného oleja a potom nádobu utesnite.
 8. Nechajte olej stáť s novopridanými listami ďalších 24 hodín a potom proces opakujte ešte najmenej dva dni. Určite môžete urobiť viac opakovaní pre prípad, že chcete, aby bol olej koncentrovanejší.

Užite si používanie oleja – Teraz je už váš pepermintový olej pripravený na použitie. Vložte ho do úplne uzavretej fľaše a skladujte na chladnom a tmavom mieste.

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre