Moringa na chudnutie – Pomôže vám prášok alebo tablety rýchlejšie schudnúť?

2127

Moringa je indická bylina  pochádzajúca zo stromu Moringa oleifera. V ajurvédskej medicíne (starovekom indickom lekárskom systéme) sa používa na liečbu kožných chorôb, cukrovky a infekcií už tisíce rokov. Navyše sa predpokladá, že ponúka výhody pri chudnutí. Ako to ale naozaj je? Funguje moringa na chudnutie?

moringa a chudnutie

Účinky moringy na chudnutie

Tablety či moringový prášok je často predávaný so sľubom, že schudnete. Štúdie na zvieratách a skúmavkové štúdie ukazujú, že moringa môže znižovať tvorbu tuku a zlepšovať ich odbúravanie  Napriek tomu nie je známe, či sa tieto účinky prejavujú na ľuďoch.

Momentálne bohužiaľ absentujú štúdie, ktoré by boli vykonané na ľuďoch.

Štúdie sa však zamerali na účinky doplnkov obsahujúcich moringu v kombinácii s inými zložkami.

 • V jednej 8-týždňovej štúdii u 41 obéznych ľudí s rovnakou diétou a cvičebným režimom schudli tí, ktorí užívali 900 mg doplnku s obsahom moringy, kurkumy a kari, o 4,8 kg v porovnaní s iba 1,8 kg v skupine s placebom.
 • V podobnej, ale rozsiahlejšej štúdii, výskumníci randomizovali 130 ľudí s nadváhou, aby dostali rovnaký doplnok ako vyššie uvedená štúdia alebo placebo. Tí, ktorí dostali doplnok, schudli 5,4 kg počas 16 týždňov v porovnaní s iba 0,9 kg v skupine s placebom. Zaznamenalo sa tiež významné zníženie LDL (zlého) cholesterolu a zvýšenie HDL (dobrého) cholesterolu.

 

Okrem týchto nebolo vykonaná žiadna iná štúdia, ktorá by skúmala vplyv moringy na chudnutie.  Keďže ide o veľmi špecifický doplnok stravy môžete staviť na subjektívnu skúsenosť alebo skúsenosti ľudí na internete.  Faktom ostáva, že moringa je bezpečný doplnok výživy a pri dodržiavanom dávkovaní si s veľkou pravdepodobnosťou nemáte ako ublížiť.  Skúste moringu na vlastnej  koži a uvidíte či vám pomôže schudnúť.

Schudnite rýchlo nielen pomocou moringy

Na podporu chudnutia existuje nespočetne veľa doplnkov výživy. Rôzne spaľovače tukov, diéty či iné zázraky na chudnutie. Pravdou je, že žiaden z týchto doplnkov a to vrátane moringy vám nezaručí, že schudnete. Taký skvelý doplnok na chudnutie ešte nikto nevynašiel. Áno je pravda, že moringa alebo iné prírodné spaľovače tukov vám môžu pomôcť schudnúť ale to len v prípade, že ich spojíte so zdravým životným štýlom. Tu je zopár tipov ako schudnúť rýchlo:

 • Obmedzte alebo vylúčte sladké jedlá a nápoje.
 • Začnite veľa chodiť alebo ideálne športovať.
 • Spite dostatočne dlho aby ste sa cítili ráno dobre.
 • Snažte sa dostať do kalorického deficitu

Chudnutie je samozrejme celá veda a musíte k nemu pristupovať komplexne. Ak však zvládnete základ tak potom môžete uvažovať aj o moringe na chudnutie. Inak vám jeden nápoj či tabletka denne nepomôže.

 

 

Iné účinky moringy okrem chudnutia

Aj keď sa nepreukázalo, že samotný prášok moringy podporuje chudnutie, štúdie na zvieratách a v skúmavkách naznačujú, že moringa môže mať ďalšie účinky ako napríklad:

 • Regulácia hladiny cukru v krvi.
 • Zníženie krvného tlaku.
 • Zníženie hladiny cholesterolu.
 • Zmiernenie zápalu.
 • Ochrana pred srdcovými chorobami.

Štúdie na ľuďoch navyše zistili, že doplnky moringy môžu byť prospešné pre niektoré chronické stavy, ako je cukrovka a astma.

Tieto výhody sú spojené s rôznymi silnými zlúčeninami, ktoré sa nachádzajú v prášku moringy, konkrétne s polyfenolami a inými antioxidantmi.

Formy doplnkov moringy

Či už vám ide o chudnutie alebo iné účinky moringy tak by ste mali vedieť, že ju viete  kúpiť v niekoľkých formách, vrátane prášku, kapsúl alebo čaju.

Prášok

Vďaka svojej univerzálnosti je prášok z listov moringy obľúbenou možnosťou.

Hovorí sa, že má horkú a mierne sladkú chuť. Prášok môžete ľahko pridať do koktailov, smoothies a jogurtov, aby ste zvýšili výživový príjem.

Odporúčaná veľkosť porcie prášku moringa sa pohybuje od 2 do 6 gramov. Vhodný na chudnutie, keďže ho môžete pridať do spomínaných potravín.

Kapsuly / tablety

Kapsulová forma listov moringy obsahuje drvený listový prášok alebo jeho extrakt.

Najlepšie je zvoliť doplnky, ktoré obsahujú extrakt z listu, pretože extrakčný proces zlepšuje biologickú dostupnosť alebo absorpciu prospešných zložiek listu.

Môžete ich rozlíšiť tak, že si prečítate štítok s faktami o doplnkoch, v ktorom bude uvedené, či výrobok obsahuje formu práškového listu alebo extraktu.

Čaj z moringy

Moringa sa môže konzumovať aj ako čaj.

Ak je to žiaduce, korenie a bylinky – ako škorica a citrónová bazalka – môžu pomôcť vyrovnať mierne zemitú chuť čistého čaju z listov moringy.

Je prirodzene bez kofeínu, takže ho môžete konzumovať ako relaxačný nápoj pred spaním. Teda je to tiež dobrá voľba, ak ste citliví na účinky kofeínu.

Záverečný vedikt: Je na chudnutie alebo nie?

Moringa oleifera je strom, ktorý rastie vo viacerých krajinách. Listy stromu obsahujú zdravé zlúčeniny vrátane vitamínov, minerálov a polyfenolov.

Napriek tomu, že  moringa sa často predáva na chudnutie, je potrebný ďalší výskum alebo skúsiť moringu na vlastnej koži. V každom prípade ju musíte spojiť so zdravým životným štýlom.

V každom prípade je moringa výživná a zdravá potravina, ktorá je bohatá na antixoidanty, vitamíny a bielkoviny, ktoré preukázaťeňe chudnutie podporujú a je považovaná za bezpečný doplnok výživy.

 

Užitočné zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/moringa-powder-for-weight-loss

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre