Moringa a dojčenie – Funguje prášok z tejto rastliny na tvorbu materského mlieka?

1092

Materské mlieko, ako vieme, je prirodzená strava novorodencov. Nakŕmené dieťa je šťastné dieťa. Je to najlepší zdroj potravy pre novo narodeného človiečika. Mlieko je nabité živinami a ochrannými protilátkami, teda obsahuje všetko potrebné na ochranu proti infekciám, prevencii alergií a podporu imunitného systému a celkového zdravia bábätiek.

Pre matky, ktoré chcú zvýšiť prísun materského mlieka bezpečným, organickým a prirodzeným spôsobom, môže pomôcť práve moringa. Zistite, ako presne účinkuje v prípade dojčenia.

moringa na dojčenie

 

Účinky moringy na dojčenie

Je vedecky dokázané, že jedna z najúžasnejších vlastností moringy je to, že zvyšuje tvorbu materského mlieka. Prírodný galaktagóg – látka podporujúca či zvyšujúca tok materského mlieka. Používaná už od stredoveku na zvýšenie tvorby materského mlieka. Rovnako slúži ako zdroj výživy pre mamičky a bábätká.

V roku 2013 zverejnil The Philippines Jornal of Pediatrics správu zhodnocujúcu zistenia piatich vedeckých štúdií skúmajúcich účinky moringy na tvorbu materského mlieka.

Správa zhodnotila, že moringa spôsobuje zvýšenie objemu materského mlieka v porovnaní s placebom. Podobná štúdia hodnotiaca použitie moringy na zvýšenie objemu materského mlieka zhodnotila obdobné výsledky.

Neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky konzumácie moringy v priebehu dojčenia a väčšina žien uvádza iba výhody – zvýšený prísun materského mlieka, energiu a silnejší imunitný systém.

Pokiaľ užívate lieky, ste tehotná alebo sa pokúšate otehotnieť vždy konzultujte užívanie moringových produktov s odborníkom.

Moringa je vhodná na dojčenie aj kvôli svojmu obsahu

Strom moringy sa pestuje v Ázií aj Afrike. Je dlhodobo cenený kvôli svojim liečivým vlastnostiam. Počas storočí sa používa na zlepšenie výživy dojčiat a dojčiacich matiek.

Listy moringy sú jedna z najbohatších potravín na svete. Sú bohaté na 5 základných vitamínov a minerálov – železo, vápnik, vitamín A, E a K. Komplexný zdroj rastlinných bielkovín so všetkými 9 esenciálnymi aminokyselinami, s vysokým obsahom vlákniny a bohatý na antioxidanty.

Najmä železo, vápnik, vitamín K a bielkoviny sú potrebné práve pre čerstvé mamičky a najmä tie, ktoré dojčia.

Železo je nevyhnutné na zníženie únavy a vyčerpania – teda niečo čo zažíva väčšina čerstvých rodičov. Novopečené mamičky majú často nedostatok železa, pretože môžu v priebehu pôrodu stratiť krv, čo môže spôsobiť pocit vyčerpanosti a slabosti.

Jedna porcia prášku z moringy obsahuje 46,8 % spotreby železa – takže primiešať si ho do zeleného smoothie s inou listovou zeleninou alebo si ho primiešať do jablkovej šťavy je skvelým spôsobom ako získať viac energie.

Vápnik je dôležitý pre silné kosti a zuby pre mamičku aj dieťa. Novorodenci v priebehu dojčenia vysajú veľké množstvo vápnika svojej matky. Tým pádom tie ho musia dopĺňať, aby zabezpečili, že dostanú Ca, ktorý potrebujú pre optimálne zdravie a rast.

Extra bonus? Moringa môže podporiť vaše chudnutie !

Výber kvalitnej moringy na podporu dojčenia

Nie každá moringa je rovnocenná a je dôležité nakupovať od dôveryhodnej, certifikovanej značky. Produkt by mal obsahovať moringu a nie žiadne syntetické zložky. Využite služby overeného predajcu. Pred kúpou si vždy urobte prieskum, či je pre vás tento doplnok stravy vhodný.

Ako chutí moringa?

Moringa má lahodnú zemitú chuť podobnú špenátu alebo zelenému čaju matcha. Jej konzumovanie je variabilné. Môžete ju primiešať do slaných jedál, zelených smoothie a džúsov, moštu či dokonca kokosovej vody. Listy alebo prášok z moringy si viete pripraviť aj ako čaj.

 

Slovo na záver

Moringa je doplnok stravy s veľkým potenciálom. Nemá významné nepriaznivé účinky. Pri výbere dajte pozor na kvalitu moringového prášku a kupujte ho u overených zdrojov a značiek. Dajte si vždy pozor na zloženie. Pokiaľ sa ju rozhodnete pridať do svojho jedálnička a máte nejaké lieky na predpis alebo chronické ochorenie, konzultujte jej konzumáciu s odborníkom. Teda aj v prípade, že ju chcete použiť na zvýšenie produkcie materského mlieka (dojčenie)

Zdroje

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0248950

Moringa & Breastfeeding – How Moringa Can Increase Milk Supply – Aduna

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre