Nábytok, na ktorom sedeli tie najvýznamnejšie osobnosti

274

Svoj interiér si zariaďujeme podľa vlastných predstáv a na svoj obraz. V mnohých prípadoch sa však chceme podobať trendom, ktoré sú v danej dobe veľmi obľúbené. Celkovo sa aj móda a všetko s ňou spojené veľmi rýchlo a často mení, ale jeden kus nábytku má stále svoje pevné miesto v nejednej domácnosti, kancelárii alebo úrade. Právom sa preto nazýva . Štýlový nábytok, ktorého história je dlhšia viac než 200 rokov. Pôvod má v Anglicku a legiend o vzniku jej názvu je naozaj viac.

Foto: shutterstock

Verný sluha

Podľa Oxfordského anglického slovníka bolo použitie slova Chesterfield prvý krát použité v roku 1800 v Anglicku a popisovalo kožený gauč. Dejiny si však píšu svoju históriu aj inak a podľa najpravdepodobnejšej legendy je názov odvodený od lorda Philipa Stanhopeho Chesterfielda, ktorý bol 4. grófom z tohto známeho rodu. Na svojej smrteľnej posteli prikázal sluhovi, aby dal stoličku, ktorá mala vzhľad podobný tejto značke, návšteve. Verný sluha pod nátlakom nepriaznivého stavu svojho pána a obavy o jeho zdravie, porozumel pokynu tak, že pri odchode návštevy (p.Dayrollesovi) dal spomínanú stoličku ako dar.

Historický šarm v modernej dobe

Dnes sa táto sedačka a najrôznejšie reprodukcie svetového umeleckého diela nachádzajú vo viacerých významných sídlach, a samozrejme v mnohých domácnostiach. Tieto sedacie súpravy sa od svojho počiatku vyrábali z pravej kože, kde sa do čalúnenia vkladali známe gombíky a zdobené klince. Svoj šarm si zachovala aj v priebehu rokov.

V mnohých prípadoch sa označuje štýlom britského impéria úradníkov, kráľovskej rodiny a významných sídiel. Je synonymom elegancie v interiéroch po celom svete. Dopĺňajú ho luxusné a a originálne lampy. Ojedinelý štýl ju predurčuje na dlhodobé stelesnenie kombinácie pohodlia a kultivovanosti.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre