Náhodné zaujímavosti: aká aktivita vám pomôže rýchlejšie zaspať a prečo sú pre nás studené sprchy prospešné

513

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo by ste sa mali sprchovať v studenej vode, akú potravinu by ste mali ráno konzumovať, aby ste mali energiu počas celého dňa a pre nespáčov tu máme radu, ako rýchlejšie zaspať.

Fakt č. 1: Cestovanie

Keď je vaša práca zdrvujúca a vaša rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je narušená, je čas položiť si otázku: „Nemal by som ísť na dovolenku?“

Štúdie ukázali, že oddych od práce a každodenného stresu môže mať blahodarný vplyv na fyzické a duševné zdravie. Stres môže prispievať k vzniku srdcových ochorení a vysokého krvného tlaku. U mužov aj žien štúdie ukazujú, že dovolenka každé dva roky v porovnaní s dovolenkou každých šesť rokov zníži riziko ischemickej choroby srdca alebo infarktu.

Centrum Mind-Body Center Pittsburskej univerzity zistilo, že dovolenka zvyšuje príjemné emócie a zároveň znižuje depresiu. Dovolenka tiež poskytuje väčšiu príležitosť zažiť chvíle úžasu, ktoré boli tiež predmetom výskumu a zistilo sa, že vytvárajú zlepšenie nálady.

Fakt č. 2: Havaj

Väčšina dosiek sa posúva o 2,5 centimetra za rok, ale rýchlostný rekord patrí Tichomorskej doske, kde sa ostrovy ako Havaj posúvajú smerom k Japonsku rýchlosťou 7 – 10 centimetrov za rok – približne 1,5 metra za 20 rokov. Najrýchlejšie sa pohybujúcim kontinentom je Austrália, ktorá sa posúva na sever približne tak rýchlo, ako rastú nechty na rukách, takmer 7 cm za rok.

Fakt č. 3: Studená sprcha

Studené sprchy majú mnoho výhod vrátane zvýšenia hladiny endorfínov, zlepšenia metabolizmu a zlepšenia krvného obehu. Môžu tiež pomôcť v boji proti bežným ochoreniam, ako je prechladnutie a nádcha. Studená sprcha je sprcha s teplotou vody nižšou ako 21 °C.

Studené sprchy nie sú hlavným zdrojom liečby žiadneho ochorenia, ale môžu pomôcť zlepšiť zmiernenie príznakov a celkovú pohodu. V klinickej štúdii sa ukázalo, že studená sprcha v trvaní do 5 minút 2 až 3-krát týždenne pomáha zmierniť príznaky depresie.

Fakt č. 4: Jablká

Jablko vám neposkytne toľko energie ako šálka kávy, ale môže vám dodať energiu počas celého dňa. Jablká obsahujú prírodný cukor nazývaný fruktóza, ktorý je priamym zdrojom energie pre vaše telo. Obsahujú aj veľa vlákniny, ktorá pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi a dodáva vám trvalú energiu bez výkyvov cukru v krvi.

Fakt č. 5: Spánok

Dobrý spánok je jedným z najdôležitejších aspektov udržania zdravia, ale zároveň aj jedným z najväčších problémov mnohých ľudí. Pravdepodobne ste už strávili viac ako niekoľko nocí prehadzovaním sa a zúfalým hľadaním akýchkoľvek trikov, ktoré by vám pomohli zaspať, ako sa len dá. A preto tu máme celkom jednoduchý spôsob.

Nezahŕňa žiadne lieky ani prísnu rutinu, len žmurkanie. Rýchle žmurkanie 1 – 2 minúty po tom, ako si ľahnete do postele, vám uľahčí spánok. Teória hovorí, že neustále žmurkanie vyčerpá svaly okolo očí rovnako, ako keď si zabehneme niekoľko kôl a cítime sa vyčerpaní.

Fakt č. 6: Bozkávanie

Ak chcete zmerať chémiu medzi vami a vaším potenciálnym partnerom, bozk je ideálnym spôsobom. Pomôže vám analyzovať, ako účinne stimuluje centrá rozkoše vo vašom mozgu, vyvoláva vzrušenie po celom tele, pumpuje vám tep, vyvoláva motýle v bruchu a brní vám prsty na nohách. Náš mozog má aj špeciálne neuróny, ktoré nám pomáhajú nájsť si pery v tme, preto dosiahneme tam, kam chceme, aj v úplnej tme!

Fakt č. 7: Objatie

Pri objatí sa uvoľňuje oxytocín, chemická látka, ktorá súvisí so šťastím a sociálnymi väzbami. Podľa výskumu oxytocín podporuje pocity dôvery a oddanosti. Avšak čím dlhšie, tým lepšie. Aby sa oxytocín vo vašom tele a v tele objímajúcej osoby naplno uvoľnil, musí to byť aspoň 6 sekúnd, aj keď ideálne je dlhé 20-sekundové objatie.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre