Náhodné zaujímavosti: ktorá potravina sa nikdy neskazí a ktorý deň v týždni je najproduktívnejší

685

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorý deň z týždňa je uvádzaný ako najproduktívnejší, ktorá potravina vám vydrží v domácnosti celú večnosť a na konci sa dočítate, v akých situáciách sa vám môže zmeniť farba očí.

 

Fakt č. 1: Diamanty a ceruzky

Na prvý pohľad sú diamant a grafit úplne odlišné. Diamant je vzácny drahokam vyhradený pre luxusné šperky. Grafit sa nachádza v ceruzkách. Diamant a grafit sú však vyrobené z rovnakého materiálu: z atómov uhlíka. Rozdiel je v tom, ako sú tieto atómy usporiadané.

Atómy uhlíka v grafite sa ľahko odlupujú, preto sa grafit hladko odlupuje od hrotu ceruzky na papier. V diamante sú atómy uhlíka spojené do kryštálovej mriežky. Tento pevný vzor, ktorý je rovnaký vo všetkých smeroch, dodáva diamantu pevnosť a odolnosť.

 

Fakt č. 2: Mozog

Neuroplasticita je schopnosť mozgu meniť sa a prispôsobovať sa skúsenostiam. Je to súhrnný pojem označujúci schopnosť mozgu meniť, reorganizovať alebo zväčšovať neurónové siete. Môže ísť o funkčné zmeny v dôsledku poškodenia mozgu alebo štrukturálne zmeny v dôsledku učenia.

Plasticita sa vzťahuje na poddajnosť alebo schopnosť mozgu meniť sa; neznamená to, že mozog je plastický. Neuro sa vzťahuje na neuróny, nervové bunky, ktoré sú stavebnými prvkami mozgu a nervového systému. Neuroplasticita teda umožňuje nervovým bunkám meniť sa alebo prispôsobovať.

 

Fakt č. 3: Najproduktívnejší deň v týždni

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ktorý deň v týždni je v porovnaní s ostatnými dňami produktívnejší? Je to utorok!

Ukázalo sa, že utorok je najproduktívnejším dňom v týždni na vybavovanie pracovných záležitostí. Podľa prieskumu medzi manažérmi ľudských zdrojov je to deň, keď väčšina ľudí pracuje na maximum a dosiahne najviac.

Podľa štúdie sú utorky najproduktívnejším dňom v týždni každý rok od roku 1987, keď začali s prieskumom. Na druhom mieste sú pondelky a na treťom stredy. Štvrtok a piatok sú podľa viac ako 300 oslovených HR manažérov najmenej produktívnymi dňami v týždni.

 

Fakt č. 4: Med

Med je jedinou potravinou, ktorá skutočne vydrží navždy, a to vďaka magickej chémii a ručnej práci včiel. Nektár z kvetov sa mieša s enzýmami vo vnútri včiel, ktoré ho získavajú, čím sa mení zloženie nektáru a rozkladá sa na jednoduché cukry, ktoré sa ukladajú do plástov. Vetranie z krídel včiel a enzýmy z ich žalúdkov vytvárajú tekutinu, ktorá je vysoko kyslá a zároveň má nízky obsah vlhkosti – nepríjemné prostredie pre rast baktérií.

 

Fakt č. 5: Kvet za uchom

Je známe, že nosenie kvetu za uchom je oveľa viac ako len módny výstrelok. V havajskej kultúre platí, že ak nosíte kvet za ľavým uchom, ste vydatá alebo nedostupná. Nosenie kvetu na pravej strane znamená opak, že dotyčná osoba je slobodná a možno hľadá lásku.

 

Fakt č. 6: Čokoláda

Predpokladá sa, že rôzne zlúčeniny čokolády sa podieľajú na chemických reakciách prebiehajúcich v mozgu. Tryptofán sa používa na tvorbu serotonínu. Fenyletylamín je prírodné antidepresívum, ktoré vyvoláva podobné pocity ako zamilovanosť. Teobromín má uvoľňujúci účinok a pomáha zmierňovať stres. Tieto zlúčeniny sú však v čokoláde prítomné v takých malých množstvách, že sa môžu úplne stráviť ešte predtým, ako sa dostanú do mozgu.

„Jedz, budeš sa cítiť lepšie,“ povedal Lupin vo filme o Harrym Potterovi, keď Harrymu podával čokoládu. Skutočnosť, že čokoládu je príjemné jesť a cítime sa po nej lepšie, je všeobecne prijímaná a toto zmýšľanie môže byť to, čo vytvára pocit šťastia: môže to znamenať, že konzumácia čokolády nás robí šťastnými preto, lebo si myslíme, že nás robí šťastnými.

 

Fakt č. 7: Farba očí

Farba očí sa môže zmeniť v detstve. Mnohé deti sa rodia s modrými očami, ktoré nakoniec získajú inú farbu. Ich farba očí sa zvyčajne stane trvalou okolo ich prvých narodenín.

Zriedkavo sa však stáva, že by sa farba očí zmenila aj neskôr. Môže sa zdať, že sa zmenia, keď sa zreničky rozšíria alebo zmenšia, ale to sa deje preto, že pigmenty v dúhovkách sa spájajú alebo rozširujú. V niektorých prípadoch môže farba očí mierne stmavnúť počas puberty, tehotenstva, alebo keď dosiahnete vyšší vek.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre