Náhodné zaujímavosti: aké silné zemetrasenie by dokázalo zničiť planétu a ako sa v skutočnosti volá Oprah

938

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, akú magnitúdu by muselo mať zemetrasenie, aby dokázalo zničiť planétu, čo robia čašníci aby si zvýšili prepitné, a taktiež zistíte, aké je skutočné meno Oprah.

Fakt č. 1: Biela farba

V roku 2021 skupina amerických výskumníkov vyrobila najbelšiu farbu v histórii. Ochladzovala povrchy o 4,5 ºC pod okolitú teplotu a odrážala 98 % slnečného žiarenia.

Strechy natreté bielou farbou sa už dlho považujú za riešenie chladenia budov. V súčasnosti sa používajú po celom svete, od New Yorku po Indiu – ale je tu problém. Reflexné biele farby, ktoré sú v súčasnosti na trhu, odrážajú len 80 – 90 % slnečného svetla a absorbujú UV žiarenie. To znamená, že často nedokážu ochladiť povrchy pod teplotu okolia.

Fakt č. 2: Práca

Mnohí z nás trávia v práci veľkú časť dňa, v skutočnosti priemerný človek strávi v práci 90 000 hodín počas celého života. Dá sa povedať, že vaša práca má obrovský vplyv na kvalitu vášho života.

Fakt č. 3: Sex a kalórie

Jedna štúdia zistila, že sex spaľuje viac ako 100 kalórií, aspoň u mužov. Tím z Montrealskej univerzity porovnal kalorický výdaj pri behu s kalorickým výdajom pri sexe a zistil, že beh ďaleko predbehol sex. Ženy spálili počas 30 minút ľahkého behu v priemere 213 kalórií, zatiaľ čo muži 276. Na druhej strane, sex si od mužov vyžiadal 101 kalórií a od žien len 69, pričom spálili v priemere 3,6 kalórií za minútu.

Fakt č. 4: SMS od prezidenta

Prezidentské výstrahy: Tieto výstrahy sa podľa zákona používajú len na varovanie verejnosti pred národnými núdzovými situáciami, napríklad teroristickými útokmi alebo rozsiahlymi prírodnými katastrofami. Výstrahy sa vydávajú na príkaz prezident, alebo ním poverenej osoby, a aktivujú ich zástupcovia FEMA (Federal Emergency Management Agency – vládna agentúra USA).

Fakt č. 5: Prepitné

Psychologický výskum prepitného ukázal, že obsluha dostáva väčšie prepitné, keď sa predstaví menom, úprimne sa usmieva, dotýka sa zákazníkov, píše na zadné strany účtov „ďakujem“ a mnohí čašníci taktiež kreslia na zadné strany účtov veselé tváre. Väčšina týchto jednoduchých činností zvýšila prepitné o 20 % alebo viac.

Fakt č. 6: Oprah

Orpah Gail Winfrey sa narodila 29. januára 1954. Jej krstné meno bolo v rodnom liste napísané Orpah podľa biblickej postavy z Knihy Rút, ale ľudia ho pravidelne nesprávne vyslovovali a „Oprah“ sa vžilo.

Oprah je americká moderátorka talk show, televízna producentka, herečka, autorka a majiteľka médií. Je známa najmä vďaka svojej talkshow The Oprah Winfrey Show vysielanej z Chicaga, ktorá sa vysielala v celoštátnom vysielaní 25 rokov, od roku 1986 do roku 2011.

Fakt č. 7: Zemetrasenie, ktoré zničí planétu

Najväčšie zemetrasenie, aké bolo kedy zaznamenané, bolo zemetrasenie v roku 1960 vo Valdivii v Čile, ktoré malo magnitúdu približne 9,5. Zemetrasenie s magnitúdou 15 by ďaleko presahovalo všetko, čo bolo kedy zaznamenané alebo teoreticky predpokladané.

Ak by sme mali špekulovať o hypotetickom zemetrasení s magnitúdou 15, energia uvoľnená pri takejto udalosti by bola nepredstaviteľná. Pravdepodobne by malo za následok katastrofálnu deštrukciu. Je však dôležité poznamenať, že takáto udalosť je čisto teoretická a nie je niečím, čo by seizmológovia niekedy pozorovali alebo predpovedali.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre