Náhodné zaujímavosti: aké superschopnosti majú červenovlásky a útulok, kde si môžete adoptovať psa na jeden deň

780

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete, prečo je práca z domu pre človeka prospešnejšia, aké superschopnosti majú červenovlásky a taktiež zistíte, kto prdí viac, vegetariáni alebo nevegetariáni.

 

Fakt č. 1: Nepravidelné zmeny v práci

Štúdia uverejnená v časopise Occupational and Environmental Medicine sa zaoberala dlhodobým vplyvom práce v nepravidelnom pracovnom čase alebo v často sa meniacich zmenách na kognitívne schopnosti ľudí.

Výskumníci vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve sledovali počas desiatich rokov zamestnaných pracovníkov a dôchodcov v južnom Francúzsku, z ktorých niektorí nikdy nepracovali na zmeny, zatiaľ čo iní na ne pracovali roky.

Zistili, že práca na zmeny bola spojená so zhoršeným poznávaním a zhoršenie bolo najmä u tých, ktorí ju vykonávali dlhšie. Vplyv bol obzvlášť výrazný u tých, ktorí pracovali v neobvyklom pracovnom čase viac ako 10 rokov – u nich sa strata intelektuálnych schopností rovnala zostarnutiu mozgu o 6,5 roka.

Jediným povzbudivým zistením pre pracovníkov pracujúcich na zmeny je, že tento pokles sa dá zvrátiť prechodom na pravidelný pracovný čas. Zlá správa? Podľa zistení to trvá najmenej päť rokov.

 

Fakt č. 2: Práca z domu

Podľa rozsiahleho prehľadu vedeckej literatúry o postpandemických pracoviskách umožňuje práca z domu ľuďom zdravšie sa stravovať, pociťovať menej stresu a mať nižší krvný tlak.

Napriek tomu sa v štúdii zistilo, že pracovníci pracujúci na diaľku častejšie jedia rýchle občerstvenie, viac pijú, fajčia a priberajú. Zamestnávatelia, ktorí sa domnievajú, že ľudia pracujúci z domu sú leniví, by sa mali zamyslieť ešte raz – je menej pravdepodobné, že si budú brať dovolenku pre chorobu, majú tendenciu pracovať dlhšie a pracovať po večeroch a cez víkendy.

 

Fakt č. 3: Červenovlásky

Na to, že táto farba vlasov tvorí len 2 % svetovej populácie, je fascinácia ryšavými ľuďmi obrovská. Prírodné ryšavky si väčšinou vyslúžili dosť kritiky a stali sa terčom mnohých vtipov alebo obvinení. Školské vtipy sú jedna vec, ale keď sa vrátime do čias lovu na čarodejnice a kráľovskej rodiny, objavíme kultúru, v ktorej boli ryšavky prenasledované a považované za nešťastné alebo zlé.

Tieto povery sa však vytratili a v roku 1886 Dr. Augustin Galopin vyhlásil, že ryšaví ľudia sú tí, ktorí majú sexi vôňu. Vo svojej knihe Le Parfum de la Femme (Ženský parfum) Dr. Galopin zistil, že ryšavé ženy vydávajú výraznú vôňu, ktorá je podľa neho mimoriadne omamná.

Odvtedy sa uskutočnilo oveľa viac výskumov ryšaviek, ktorých výsledky naznačujú, že hoci toho veľa vydržia, ryšavky možno považovať za genetické superhrdinky. Možno to nie je typ, o ktorý by sa Marvel zaujímal, ale telá ryšaviek sú neuveriteľne odolné, pretože ich zmenené gény im dávajú odlišnú DNA, a tým aj množstvo ďalších jedinečných schopností, ktoré vzbudzujú istý rešpekt.

 

Fakt č. 4: Zdriemnutie

Podľa štúdie Michiganskej univerzity z roku 2015 môže byť zdriemnutie účinnou stratégiou proti impulzívnemu správaniu a zvyšuje toleranciu voči frustrácii.

Tí, ktorí si zdriemli, strávili pri riešení úlohy viac času ako tí, ktorí si nezdriemli a boli menej ochotní znášať frustráciu, aby úlohu dokončili. Okrem toho driemajúci uvádzali, že sa cítili menej impulzívne.

V kombinácii s predchádzajúcim výskumom, ktorý preukázal negatívne účinky spánkovej deprivácie, výsledky štúdie naznačujú, že dlhodobé bdenie bráni ľuďom kontrolovať negatívne emocionálne reakcie.

 

Fakt č. 5: Útulok na Havaji

Na Havaji je útulok pre zvieratá, ktorý umožňuje turistom adoptovať si psy na jeden deň. Návštevníci Kauai Humane Society si môžu „vyskúšať“ psy, ktoré majú na sebe vesty s nápisom „Adoptuj si ma“, aby im poskytli pohyb a sociálnu interakciu a získali si záujem okoloidúcich. Približne 4 krát do mesiaca si turista vezme psíka domov.

Útulok dokonca oblieka psov do pútavého oblečenia s nápisom „Adoptuj si ma“. Takže keď budete prechádzať ostrovom s týmito malými chlpáčmi, môžete im zároveň pomôcť nájsť trvalý domov.

Prostredníctvom cestovateľského programu, organizácia Kauai Humane Society dúfa, že psy získajú trochu pohybu navyše, interakciu s ľuďmi, lásku a väčšiu šancu nájsť nový domov. Kauai Humane Society vám s radosťou umožní adoptovať si psíka a dokonca vám pomôže s organizáciou cesty, takže odvoz vášho nového psíka domov bude hračka.

 

Fakt č. 6: Online zoznamky

Podľa štatistického inštitútu Brain Research Institute sa viac ako 1 zo 6 manželstiev začína online. A vedci očakávajú, že tieto čísla budú naďalej rásť, keďže online zoznamovanie skúša stále viac ľudí.

Očakávajú, že tieto čísla budú rásť aj preto, že zámerom väčšiny ľudí pri online zoznamovaní je zoznámiť sa s niekým, s kým by mohli uzavrieť manželstvo alebo aspoň dlhodobý vzťah. Napríklad 80 % používateľov služby Tinder uvádza, že práve to hľadajú.

 

Fakt č. 7: Vegetariáni

Španielski vedci sa nedávno rozhodli preskúmať jav, ktorý sa vždy predpokladal: rastlinná strava spôsobuje, že ľudia viac prdia. Dospeli k záveru, že muži, ktorí dodržiavajú rastlinnú stravu, prdia viac a majú väčšiu stolicu ako muži, ktorí dodržiavajú štandardnú stravu.

Výsledky odhalili, že tí, ktorí dodržiavajú rastlinnú stravu, prdia 7-krát viac denne a majú stolicu v priemere 2-krát väčšiu ako tí, ktorí dodržiavajú klasickú stravu. Podľa vedcov je prdenie znakom zdravej stravy a zdravého hrubého čreva.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre