Náhodné zaujímavosti: ako často klamú muži a čo v minulosti znázorňoval symbol srdca

496

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako často klamú muži, v porovnaní so ženami, a aké klamstvá používajú, a taktiež zistíte, čo v minulosti predstavoval symbol srdca.

Fakt č. 1: Infarkt v lietadle

Keď dostala infarkt počas letu z Manchestru na Floridu, ukázalo sa, že je v lietadle plnom kardiológov. 15 odborníkov na ceste na kardiologickú konferenciu zareagovalo, keď letuška požiadala o lekársku pomoc. Hromadne sa postavili a ponáhľali sa zachrániť 67-ročnú pani Fletcherovú z Liverpoolu. Lietadlo bolo presmerované do Severnej Karolíny, kde pani Fletcherovú ošetrili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Fakt č. 2: Práca

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie a Medzinárodnej organizácie práce z roku 2021, viedol dlhý pracovný čas v roku 2016 k 745 000 úmrtiam na mozgovú príhodu a ischemickú chorobu srdca, čo predstavuje 29 % nárast od roku 2000.

Keďže je v súčasnosti známe, že dlhý pracovný čas je zodpovedný za približne 1/3 celkového odhadovaného zaťaženia chorobami z povolania, je stanovený ako rizikový faktor s najväčším zaťažením.

V štúdii sa dospelo k záveru, že práca 55 a viac hodín týždenne je spojená s zhruba o 35 % vyšším rizikom mozgovej príhody a o 17 % vyšším rizikom úmrtia na ischemickú chorobu srdca v porovnaní s prácou 35 – 40 hodín týždenne.

Fakt č. 3: Tibetská čerešňa

Tibetská čerešňa (Prunus serrula) je známa svojou nápadnou kôrou, ktorá je jedným z jej najvýraznejších a najatraktívnejších znakov. Kôra stromu začína byť hladká a v priebehu dozrievania postupne získava krásnu, sýtu mahagónovočervenú farbu. Táto živá farba sa vekom prehlbuje a dopĺňa ju lesklý, takmer leštený vzhľad. Okrem toho sa kôra tibetskej čerešne odlupuje v tenkých pásikoch alebo plátoch, čo jej povrchu dodáva zaujímavú štruktúru a kontrast, čím sa zvyšuje jej dekoratívnosť.

Fakt č. 4: Sopka

Slovo sopka je odvodené od názvu Vulcano, sopečného ostrova na Liparských ostrovoch v Taliansku, ktorého meno zase pochádza od Vulkána. Je to boh ohňa a často sa zobrazuje s kováčskym kladivom.

Fakt č. 5: Las Vegas

Kultový nápis Welcome to Fabulous Las Vegas vytvorila 35-ročná grafická dizajnérka Betty Willisová v roku 1959. Nikdy si tento dizajn nenechala označiť ochrannou známkou a nazvala ho svojím „darom mestu“.

Fakt č. 6: Symbol srdca

Kombinácia tvaru srdca a jeho použitie v rámci metafory srdca sa vyvinula na konci stredoveku, hoci tento tvar sa používal v mnohých starovekých epigrafických pamiatkach a textoch. Tvar srdca sa pôvodne nespájal s významom metafory srdca. Samotný geometrický tvar sa nachádza v oveľa starších prameňoch, ale v takýchto prípadoch nezobrazuje srdce, ale listy. V príkladoch z antiky figové listy a v stredovekej ikonografii a heraldike listy brečtanu a lekna.

Fakt č. 7: Klamanie

Hovorí sa, že muži klamú a ženy plačú. Istá štúdia tvrdí, že chlapi klamú 6-krát denne a 2-krát častejšie ako opačné pohlavie. Štúdia tiež odhalila, že najčastejšie klamú obe pohlavia vetou „Nič sa nedeje, som v poriadku.“

Zatiaľ čo muži pravdepodobne klamú o poslednom pive a tvrdia, že zadok ich partnerky nevyzerá príliš veľký, väčšina žien sa vyhýba tomu, aby povedali pravdu o svojich posledných nákupoch.

83 % dospelých oboch pohlaví uviedlo, že ľahko zistia, či ich partner klame.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre