Náhodné zaujímavosti: dedina, v ktorej nesvieti slnko a prečo sa Bill Gates nabúral do školského systému

914

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, aká je tajná prísada krémovej syrovej omáčky na nachos, v ktorej dedine nesvieti slnko a ako tento problém riešia a taktiež zistíte, prečo sa Bill Gates na strednej škole nabúral do školského systému.

Fakt č. 1: Nachos

Citrát sodný je najznámejšou z niekoľkých rôznych zložiek známych ako taviace soli, ktoré uľahčujú tavenie tvrdých syrov. Je to biely prášok so slanou kyslou chuťou, ale v syroch jeho chuť nie je výrazná. Pri zahrievaní syra sa bielkoviny od seba oddelia a opäť pôsobia ako emulgátory, ktoré posilňujú emulziu tým, že držia tuk a vodu pohromade. Výsledkom je stabilná, hladká tavenina bez hrudiek, ideálna na syrové omáčky.

Fakt č. 2: Spánok psov

Dr. Deirdre Barrettová, učiteľka a klinická a evolučná psychologička na Harvard Medical School, povedala, že psy pravdepodobne snívajú o svojich majiteľoch. Tvrdí, že hoci sa nedá s istotou zistiť, čo psy pri snívaní vidia, dá sa predpokladať, že ich sny čerpajú z každodenných zážitkov, podobne ako u ľudí.

Fakt č. 3: Lamantíny

Žerú obrovské množstvá rastlín, čím hromadia veľa metánu. Keď sa chcú potopiť, môžu plyn vypúšťať a keď sa chcú dostať na povrch, môžu ho zadržiavať.

Fakt č. 4: Dedina bez slnka

Dedina v talianskych Alpách sa konečne vyhrieva v zimnom slnečnom svetle vďaka obrovskému zrkadlu nainštalovanému na vrchole hory, ktoré odráža slnečné lúče na hlavné námestie. Viganella, ktorá má menej ako 200 obyvateľov, leží v takom strmom údolí, že každý rok od 11. novembra do 2. februára tam nedopadá takmer žiadne slnečné svetlo.

Až kým sa starosta Piertranco Midali nerozhodol niečo s tým urobiť. Teraz 5 metrov vysoké a 8 metrov široké zrkadlo sleduje pohyb slnka a odráža jeho lúče na historické námestie Viganella. Zrkadlo stálo približne 100 000 eur.

Fakt č. 5: Bill Gates

Počítačový génius Bill Gates nebol vždy génius, čo sa týka oslovovania dievčat. Prezradil, že keď bol na strednej škole, spolu so spoluzakladateľom Microsoftu, Paulom Allenom, sa nabúral do školského rozvrhového softvéru a zapísal sa do tried, v ktorých boli samé dievčatá, aby zvýšili jeho šance na rande.

Fakt č. 6: Batáty

Sladké zemiaky sú jednou z najvšestrannejších druhov zeleniny. Od hranolčekov až po koláče – sladké zemiaky sa dajú v kuchyni použiť takmer na čokoľvek. Ale vedeli ste, že sa dajú použiť aj na opálenie pokožky? Sladké zemiaky majú v porovnaní so všetkými ostatnými druhmi zeleniny najvyšší obsah karotenoidov, živín zodpovedných za prirodzený efekt opálenia. Taktiež sú bohaté aj na vitamín B6 a draslík, ktoré sú dôležité pre posilnenie zdravia srdca.

Fakt č. 7: Deň sexuálneho zdravia

Svetový deň sexuálneho zdravia sa oslavuje od roku 2010. Jeho cieľom je podporovať povedomie o sexuálnom zdraví na celom svete. „Súhlas je základom každého pozitívneho sexuálneho zážitku. Týka sa rešpektovania autonómie a rozhodovania každej osoby v jej intímnom živote bez ohľadu na rasu, fyzické schopnosti, pohlavie alebo sexuálnu orientáciu. Súhlas je povolenie. Nikto sa nemôže dotknúť tela iného človeka bez neho.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre