Náhodné zaujímavosti: ako často Vincent van Gogh namaľoval nové dielo, akú tráviacu sústavu má medúza a ľudia narodení v ktorom mesiaci sa dožívajú najdlhšie

841

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako často van Gogh maľoval nové dielo a koľko ich za svoj život namaľoval, kedy robíme najlepšie finančné rozhodnutia a v ktorom mesiaci ste sa mali narodiť, aby ste sa dožili viac ako 100 rokov.

Fakt č. 1: Vincent van gogh

Napriek tomu, že van Gogh pracoval iba 10 rokov – od svojich 27 rokov až do svojej predčasnej smrti vo veku 37 rokov – jeho tvorba bola veľmi plodná. Vytvoril viac ako 900 obrazov a mnoho ďalších kresieb, čo znamená, že každých 36 hodín vytvoril takmer jedno nové dielo.

Fakt č. 2: Banány

Už dlho vieme, že sme úzko príbuzní so šimpanzmi a inými primátmi, ale vedeli ste, že ľudia zdieľajú viac ako polovicu svojho genetického materiálu aj so sliepkami, ovocnými muškami a banánmi?

Odkedy bol v roku 2003 prvýkrát sekvenovaný ľudský genóm, bolo odhalené, že zdieľame spoločnú DNA s mnohými inými živými organizmami, vrátane obľúbeného banánu.

Mnohé z génov, ktoré sú potrebné pre základné bunkové funkcie, ako napríklad pre replikáciu DNA, riadenie bunkového cyklu a pomoc pri delení buniek, sú spoločné pre mnohé rastliny (vrátane banánov) a živočíchy. S banánmi zdieľame približne 40 až 60 % DNA.

Fakt č. 3: Fajčenie

Vedci zistili, že priemerný fajčiar stratí kvôli tomuto zlozvyku približne 10 rokov života, ale ak prestane fajčiť včas, môže väčšinu tohto času získať späť.

Podľa novej štúdie sa ľuďom, ktorí prestali fajčiť, výrazne predĺžila dĺžka života už po niekoľkých rokoch. Zo štúdie vyplýva, že fajčiari, ktorí prestali fajčiť pred 40-tym rokom života, môžu žiť takmer rovnako dlho ako tí, ktorí nikdy nefajčili. Tí, ktorí prestali fajčiť v akomkoľvek veku, sa 10 rokov po ukončení fajčenia opäť priblížia k prežitiu nefajčiarov.

Fakt č. 4: Močový mechúr

Podľa štúdie, uverejnenej v časopise Psychological Science, sa vďaka kontrole močového mechúra lepšie ovládate aj pri rozhodovaní o svojej budúcnosti. Sexuálne vzrušenie, hlad, smäd – bolo zistené, že aktivácia len jednej z týchto telesných túžob môže spôsobiť, že ľudia budú viac chcieť iné, zdanlivo nesúvisiace odmeny.

Takže možno by ste mali vypiť fľašu vody predtým, ako sa rozhodnete napríklad o nejakej dôležitej životnej veci. Alebo obchody, ktoré sa spoliehajú na impulzívne nákupy, by mali mať pre zákazníkov k dispozícii WC, pretože keď majú prázdny mechúr, môžu byť ochotnejší siahnuť po televízore s väčšou obrazovkou, a tým pádom väčšou cenou.

Fakt č. 5: Vianočné stromčeky

Živé vianočné stromčeky sú pestované vonku a podobne ako iné živé vonkajšie stromčeky môžu ukrývať prezimujúci hmyz a rôzne článkonožce. Niektoré z týchto článkonožcov môžu zostať na strome, keď sa prenesie dnu, a môžu sa prebrať, keď sa ich prostredie zrazu oteplí.

V závislosti od druhu môžu článkonožce zostať na strome alebo ich môžu prilákať blízke zdroje svetla. Avšak žiadny z druhov, ktoré by sa mohli dostať do domu so stromčekom, nie je nebezpečný.

Fakt č. 6: Dlhovekosť

Každý rodič chce prežiť svoje dieťa. Šance sú väčšie v prípade dieťaťa narodeného v decembri. Deti narodené v poslednom mesiaci roka majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú žiť najdlhšie. V časopise Journal of Aging Research sa uvádza, že nemecká štúdia zistila, že deti narodené v decembri majú výrazne vyššie riziko dožitia sa veku nad 105 rokov v porovnaní s deťmi narodenými v júni.

Fakt č. 7: Medúzy

Medúzy sú fascinujúce a záhadné, najlepšie je ich pozorovať vo vode, pretože keď ju vyberiete, stane sa z nej oveľa menej fascinujúca škvrna. Je to preto, že medúzy sú z 95 % tvorené vodou.

Medúzy nemajú mozog, krv, ani srdce. Skladajú sa z troch vrstiev: vonkajšej vrstvy nazývanej epidermis, strednej vrstvy – hrubej, pružnej, rôsolovitej látky nazývanej mezoglea a vnútornej vrstvy nazývanej gastrodermis. Elementárny nervový systém alebo nervová sieť umožňuje medúzam cítiť vôňu, rozpoznávať svetlo a reagovať na iné podnety. Jednoduchá tráviaca dutina medúzy funguje ako žalúdok aj črevo, pričom jeden otvor slúži na ústa aj konečník.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre