Náhodné zaujímavosti: ako Eminem skladá tak komplexné texty a na čo sa kedysi používalo ópium

1221

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kto pomenoval Zem, na čo starí Egypťania zvykli používať ópium a ako je možné že Eminem má takú širokú slovnú zásobu na vytváranie komplexných a zložitých rýmov.

Fakt č. 1: Bezdomovec, na ktorého sa obrátilo šťastie

V roku 2013 našiel bezdomovec Billy Ray Harris vo svojom pohári zásnubný prsteň v hodnote 4 000 dolárov. Žene náhodou padol z prsta, keď mu dávala drobné. O 2 dni sa vrátila a on jej prsteň vrátil. Aby sa mu poďakovala za jeho úprimnosť, založila fond, ktorého cieľom bolo vyzbierať pre neho 4 000 dolárov. Nakoniec sa podarilo získať viac ako 180 000 dolárov.

Bezdomovec, ktorý vrátil žene stratený zásnubný prsteň, si kúpil dom z darov, ktoré mu poskytli neznámi ľudia, ktorých dojala jeho úprimnosť. Billy Ray Harris sa zo žobrania na rohu ulice v Kansas City stal obyvateľom vlastného domu po tom, čo ľudia, ktorí mu chceli pomôcť vrátiť život do normálnych koľají, vyzbierali 180 000 dolárov.

Stránka bola založená po tom, čo pán Harris vrátil zásnubný prsteň v hodnote 4 000 dolárov Sarah Darlingovej, ktorá mu ho začiatkom roka v meste Missouri náhodou hodila do pohára na drobné.

Manžel pani Darlingovej založil online darcovskú stránku ako poďakovanie pánovi Harrisovi, ktorý mohol cenný šperk ľahko predať, avšak neurobil tak. Len za 3 mesiace sa na stránke vyzbieralo neuveriteľných 180 000 dolárov. Pána Harrisa opísali ako skvelého človeka, ktorý by potreboval pomoc.

Odkedy sa vyzbierala táto ohromujúca suma, pán Harris si kúpil dom, auto a získal prácu na čiastočný úväzok. Jeho najväčšou odmenou však bolo opätovné stretnutie s odcudzenými členmi rodiny, ktorí si mysleli, že je mŕtvy.

Fakt č. 2: Šťastné páry

Keď dvaja ľudia neustále zverejňujú interné vtipy, vyznávajú si lásku alebo zdieľajú svoje fotografie, na ktorých robia zábavné a romantické aktivity, je to trik, ako presvedčiť všetkých ostatných, že sú v šťastnom a zdravom vzťahu, čo je v skutočnosti len spôsob, ako oklamať samých seba, aby si mysleli, že sú v šťastnom a zdravom vzťahu.

Často sú to ľudia, ktorí najviac píšu, ktorí hľadajú potvrdenie svojho vzťahu od ostatných ľudí na sociálnych sieťach. Lajky a komentáre môžu byť také potvrdzujúce, že keď sa niekto naozaj trápi, práve odtiaľ sa mu zdvihne nálada, nie od osoby, ktorá robí gesto, ale od toho, čo o ňom povedia ostatní ľudia.

Fakt č. 3: Ópium

Výťažok z maku sprevádzal deti viac ako tri tisícročia. Medzi dôvody jeho používania patril nadmerný plač, podozrenie na bolesť a hnačka. V staroveku sa detská nespavosť považovala za chorobu. Na urýchlenie odstavenia dojčenia sa používalo natieranie materských bradaviek horkými látkami a omámenie dieťaťa ópiom. V 17. storočí sa opiáty pridali k liečbe ťažkého prerezávania zubov. Vo veľkej miere ich používali nemocnice pre novorodencov a ošetrovateľky.

S industrializáciou sa rozšírilo súkromné užívanie medzi robotníckou triedou. V nemecky hovoriacich krajinách sa výťažky z maku podávali v polievkach a cumlíkoch. V anglicky hovoriacich krajinách sa vlastné lieky obsahujúce ópium predávali v obchodoch s potravinami. Toxicita ópia pre dojčatá bola všeobecne známa, ale ochota používať ho u dojčiat pretrvávala a lekári ho naďalej predpisovali deťom. Intoxikácia sa stala významným faktorom dojčenskej úmrtnosti. Až v roku 1912 Medzinárodný dohovor o ópiu podpísaný v Haagu prinútil vlády zaviesť legislatívu, ktorá účinne obmedzila prístup k ópiu a prelomila nebezpečný zvyk uspávať dojčatá.

Fakt č. 4: Zem

Na rozdiel od iných planét, nie je možné nájsť žiadne skutočné historické údaje o osobe (alebo skupine), ktorá pomenovala našu planétu „Zem“. Výraz Zem pochádza zo starej angličtiny a je to jediná planéta, ktorá nie je pomenovaná po gréckom alebo rímskom bohovi.

Fakt č. 5: Čistá voda

Pitie vody môže pomôcť spaľovať kalórie a znížiť chuť na jedlo. Nahradenie sladkých nápojov vodou môže tiež znížiť príjem kalórií a cukru. Neexistuje však dostatok dôkazov o tom, že samotná voda vám môže pomôcť schudnúť.

Fakt č. 6: Pivo

Voda je nielen životne dôležitá pre všetky formy života, ale bez nej by určite nebolo ani pivo. Voda tvorí približne 90-95 % piva a používa sa v každom kroku procesu výroby piva.

Zaujímavé je, že v závislosti od regiónu, z ktorého voda pochádza, sa v nej nachádzajú rôzne minerálne zložky, ktoré menia výsledný produkt. Napríklad mäkká voda v Plzni pomáha dodať plzenským pivám ich jemnú chuť, zatiaľ čo tvrdá voda v Dubline varí ťažké stouty.

Pochopením vplyvu pomeru, zloženia a množstva minerálnych látok vo vode dokážu pivovarníci upraviť vodu na varenie piva a kontrolovať jej tvrdosť.

Fakt č. 7: Eminem

Eminem, vlastným menom Marshall Bruce Mathers III, je známy svojimi komplexnými a zložitými rýmami, hrou so slovami a lyrickým majstrovstvom. Je všeobecne považovaný za jedného z najlepších textárov v histórii hip-hopu. Eminemova slovná zásoba je skutočne pomerne rozsiahla, keďže je známy svojou schopnosťou používať vo svojich textoch širokú škálu slov a odkazov.

Eminemova slovná zásoba sa vyznačuje používaním viacslabičných rýmov, vnútorných rýmov, asonancií, konsonancií a zložitých slovných hier. Do svojich textov často zahŕňa zložité metafory, prirovnania a alúzie, čím preukazuje hlboké porozumenie jazyku a majstrovstvo v rapovom remesle.

Eminemova schopnosť manipulovať s jazykom a vyjadrovať zložité emócie a myšlienky prostredníctvom svojich textov mu priniesla uznanie kritikov a veľkú a oddanú fanúšikovskú základňu. Jeho slovník je nielen rozsiahly, ale aj veľmi vynaliezavý a dynamický, čo mu umožňuje vytvárať zložité a nezabudnuteľné verše, ktoré majú ohlas u publika na celom svete.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre