Náhodné zaujímavosti: ako sa pôvodne mala volať Hannah Montana a prečo pri cvičení nadávame

596

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako sa v starovekom Egypte trestalo zabitie mačky, ako sa pôvodne mala volať Hannah Montana a taktiež zistíte, prečo sa nám lepšie cvičí, keď pri tom nadávame.

Fakt č. 1: Pandy

Vedci odhalili záhadu jedného z najzvláštnejších správaní zvierat, aké sa kedy vyskytlo – samce pandy pri močení vykonávajú stojku na rukách. Tento gymnastický výkon má však svoj zmysel, pretože panda v polohe hore nohami môže dostať moč vyššie na strom, čo jej umožní šíriť svoj pach ďalej, a tým zvýšiť svoje šance počas obmedzeného obdobia párenia.

Fakt č. 2: Mačky v starovekom Egypte

Starovekí Egypťania uctievali mnohé zvieratá po tisíce rokov. Zvieratá boli uctievané z rôznych dôvodov. Psy boli cenené pre ich schopnosť chrániť a loviť, ale mačky boli považované za najvýnimočnejšie. Egypťania verili, že mačky sú magické tvory, ktoré dokážu priniesť šťastie ľuďom, ktorí ich chovali.

Na počesť týchto cenných domácich miláčikov, ich bohaté rodiny obliekali do šperkov a kŕmili ich pochúťkami vhodnými pre kráľovskú rodinu. Keď mačky zomreli, mumifikovali ich. Na znak smútku si majitelia mačiek oholili obočie a smútili, až kým im obočie nenarástlo. Umenie zo starého Egypta zobrazuje sochy a maľby všetkých druhov mačiek. Mačky boli také výnimočné, že tí, ktorí ich zabili, hoci len náhodou, boli odsúdení na smrť.

Fakt č. 3: Jašterice

Ak ste niekedy videli jaštericu v pohybe, možno ste si všimli, že beží, potom sa na chvíľu zastaví a potom opäť beží. Podľa všetkého, jašterice nedokážu bežať a dýchať súčasne. Pre jaštericu si beh a dýchanie vyžadujú rovnaké svaly. Aby jašterica mohla bežať, musí postupne sťahovať hrudné svaly, ktoré jej pomáhajú rútiť sa vpred. Pri dýchaní musí tie isté svaly sťahovať rôznymi spôsobmi. A nemôže robiť oboje naraz.

Fakt č. 4: Cvičenie

Výskum zistil, že nadávanie počas cvičenia môže zlepšiť výkon a dokonca vám pomôže vyrovnať sa s bolesťou. Zistenia, ktoré boli uverejnené v časopise Psychology of Sport and Exercise, hovoria, že nadávanie môže zvýšiť fyzický výkon aj silu.

Počas jedného experimentu výskumníci požiadali účastníkov na stacionárnom bicykli, aby počas šliapania do pedálov nadávali. Zistili, že používanie vulgárnych výrazov spôsobilo 4,6 % zvýšenie počiatočného výkonu počas 30-sekundového testu bicyklovania v porovnaní s tými, ktorí nenadávali.

Fakt č. 5: Závraty

Je to bežný jav s nezvyčajným názvom: ortostatická hypotenzia. Znamená to len to, že keď prudko prejdete z ľahu alebo sedu do stoja, klesne vám krvný tlak a na chvíľu sa cítite trochu malátne. Je to preto, že keď sa postavíte, krv sa dočasne nahromadí v nohách a telu chvíľu trvá, kým to vyrovná vytlačením krvi z veľkých žíl v nohách a miernym zrýchlením srdca. Závraty sa môžu dostaviť po jedle, pretože trávenie odkloní prietok krvi a môže znížiť krvný tlak.

Až 20 % ľudí starších ako 65 rokov pociťuje určitý stupeň ortostatickej hypotenzie. Ak je občasná a pocit závratu trvá menej ako 15 sekúnd, uistite sa, že ste dobre hydratovaní. Ak sa však vyskytuje často alebo príhody rýchlo neodoznejú, môžete spadnúť a dokonca stratiť vedomie. Vtedy je čas navštíviť lekára.

Fakt č. 6: Hannah Montana

Postava Hannah Montana sa vo filme Hannah Montana mala volať Alexis Texas. Tvorcovia si však uvedomili, že Alexis Texas je meno hviezdy filmov pre dospelých. Keďže by to bolo nevhodné spojenie pre detský seriál, rozhodli sa namiesto toho pre Hannah Montana.

Fakt č. 7: Konzumovanie rastlín

Možno sa to zdá byť príliš „sci-fi“ na to, aby to bola pravda, ale výskumy neklamú. Rastliny vedia, kedy ich niekto konzumuje, a nemajú to rady. Inteligentný život rastlín sa už nejaký čas skúma, ale tento výskum posúva veci na úplne novú úroveň. Podľa štúdie z Univerzity v Missouri sú rastliny schopné vycítiť, keď ich niekto zje a využiť obranné mechanizmy v snahe zabrániť tomu. Rastliny rozpoznávajú zvuk bylinožravcov, ktorí sa živia ich listami, a potom pomocou svojich tkanív vysielajú naše vibrácie.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre