Náhodné zaujímavosti: ako Stephen Hawking usporiadal večierok pre cestovateľov v čase a ktorá krajina je najmenej nábožensky založenou krajinou na svete

813

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorý prírodný zdroj je druhý najvyužívanejší na svete, ktorá krajina je najnenáboženskejšia krajina na svete a prečítate si aj ako Stephen Hawking usporiadal večierok pre cestovateľov v čase.

Fakt č. 1: Vekový systém v Južnej Kórei

Juhokórejčania sa stali o rok alebo dva mladšími, pretože nový zákon zosúlaďuje dve tradičné metódy počítania veku v krajine s medzinárodnými normami. Zákon ruší jeden tradičný systém, ktorý považoval Juhokórejčanov za ročných už pri narodení a počítal čas strávený v maternici. Ďalší systém počítal vek každého človeka o rok každý prvý januárový deň namiesto narodenín.

Fakt č. 2: Kocovina

Uvádza sa, že 20 % – 25 % populácie je odolných voči kocovine. Nie je prekvapujúce, že títo ľudia sa môžu s väčšou pravdepodobnosťou stať ťažkými konzumentmi alkoholu, pretože nepociťujú žiadny účinok.

Fakt č. 3: Americké vlajky v Disney parkoch

Ako spoločnosť Disney pri takom množstve vlajok dodržiava Kódex vlajky USA? Prezradíme vám tajomstvo. Väčšina vlajok, ktoré vidíme, nie sú oficiálne vlajky USA, sú to rekvizity. Nemajú 13 pruhov a chýba im niekoľko hviezd. Tieto falošné vlajky sa nemusia brať do úvahy počas nepriaznivého počasia ani nemusia byť v noci osvetlené.

Fakt č. 4: Hudba

Najlepšia hudba na relaxáciu má pomalé tempo, jednoduchú melódiu a žiadne texty, pričom optimálny čas počúvania je 13 minút. Bolo zaznamenaných veľa výhod, vrátane zníženia svalového napätia, zmiznutia negatívnych myšlienok, pocitu pokoja a spokojnosti, a schopnosti lepšie spať.

Na to, aby sa ľudia cítili povzbudení, stačí iba 9 minút hudby. Väčšinou sú to piesne s rýchlym tempom a pozitívnym textovým obsahom.

Fakt č. 5: Piesok

Prírodný piesok je široko využívanou surovinou a stal sa druhým najvyužívanejším prírodným zdrojom na svete po vode. Odhaduje sa, že na celom svete sa ročne vyťaží 32 a 50 miliárd ton piesku a štrku.

Napríklad na výstavbu stredne veľkého domu je potrebných 200 ton piesku, na výstavbu nemocnice 3 000 ton piesku a na výstavbu každého kilometra diaľnice 30 000 ton piesku. Zo štúdií vyplýva, že v súčasnosti sa piesok ťaží oveľa rýchlejšie, ako sa obnovuje.

Fakt č. 6: Stephen Hawking

Britský astrofyzik, Stephen Hawking, usporiadal 28. júna 2009 na univerzite v Cambridge večierok pre cestovateľov v čase. Fyzik pre svojich hostí pripravil balóny, šampanské a občerstvenie, ale pozvánky rozposlal až na druhý deň, po skončení večierka.

Pri príprave podujatia Hawking dúfal, že kópie pozvánok by mohli prežiť tisíce rokov a že jedného dňa niekto žijúci v budúcnosti nájde tieto informácie a pomocou stroja času sa vráti na párty, čím dokáže, že cestovanie v čase bude jedného dňa možné.

Hawking čakal v miestnosti niekoľko hodín, kým odišiel, a žiadni návštevníci neprišli. Udalosť považoval za experimentálny dôkaz, že cestovanie v čase nie je možné.

Fakt č. 7: Náboženstvo v Číne

Na základe formálnej náboženskej identity je Čína najmenej nábožensky založenou krajinou na svete. Podľa čínskeho všeobecného sociálneho prieskumu z roku 2018 sa len každý desiaty dospelý Číňan identifikuje s nejakým náboženstvom. Čína má tiež najväčší počet ľudí, zhruba 1 miliardu dospelých, ktorí sa nehlásia k žiadnej formálnej náboženskej príslušnosti.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre