Náhodné zaujímavosti: prečo pri parkovaní stišujeme hudbu v aute a koľko kilogramov cestovín zjedia Taliani

662

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo máme pri parkovaní tendenciu stišovať hudbu v aute. Potom zistíte, ako je možné, že sa technicky nikdy ničoho nedotýkate, a na konci vám prezradíme, koľko zje priemerný Talian cestovín.

Fakt č. 1: Hlasné zvuky v aute

Odstránenie rozptyľovania, ako je zvuk, môže pomôcť pri sústredení tým, že zníži kognitívnu záťaž. Je to preto, že podobne ako pri počítači je kapacita nášho mozgu na vykonávanie viacerých úloh obmedzená.

3 oblasti mozgu a miecha tvoria centrálny nervový systém. Reguluje pohyb, myslenie a emócie. A aj keď sa zdá, že sa dokážeme sústrediť na viacero vecí naraz, mozog spracováva úlohy postupne. Lenže prepína tak rýchlo, že máme pocit, akoby sme robili viacero úloh. Akonáhle však hľadáte miesto na parkovanie alebo sa snažíte nacúvať do úzkeho priestoru, všetko to zhromažďovanie a interpretovanie údajov dosiahne kritickú hmotnosť. Kognitívna záťaž začne byť príliš veľká. Vypnutím rádia sa odstráni dostatok prichádzajúcich údajov, aby sa dalo ľahšie sústrediť.

Fakt č. 2: Prečo sa nikdy ničoho nedotýkate

Elektróny, ktoré existujú v každom atóme nášho tela, tlačia na iné elektróny v každom atóme iných telies alebo vecí. Toto odpudzovanie elektrónov zabezpečuje, že sa nikdy ničoho nedotkneme, pokiaľ to neprepichne naše telo.

Fakt č. 3: Zdieľanie cieľu

Výskum naznačuje, že či už chcete schudnúť, prestať fajčiť alebo viac cvičiť, máte väčšiu šancu na úspech, ak váš partner zdieľa váš cieľ.

Britská štúdia skúmala údaje od viac ako 3 700 párov vo veku 50 rokov a viac. Muži a ženy mali trojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že dosiahnu svoje predsavzatie, ak sa k výzve pripojil ich partner.

Fakt č. 4: Hudobný vkus

Výskumníci vzali 60 vysokoškolákov, na 6 týždňov ich spojili do dvojíc a požiadali ich, aby sa navzájom spoznali. Po 6 týždňoch zistili, že najčastejšie diskutovanou témou bola hudba, a čo je najzaujímavejšie, keď témy ako filmy, knihy a šport ustúpili do úzadia, hudba zostala aktuálna.

Fakt č. 5: Cestoviny

Taliani zjedia najviac cestovín na svete, zhruba 27 kilogramov cestovín na osobu ročne. Väčšina Talianov konzumuje cestoviny každý deň, ale svoje porcie si kontrolujú. Porcia v Taliansku predstavuje približne šálku a jedlo obsahuje malú porciu mäsa a veľkú porciu zeleniny a šalátu. V Kanade sa zvyčajne podávajú 3 – 4 šálky cestovín obalených syrom, mäsom alebo oboma.

Fakt č. 6: Ryby

Neurobiológovia už dlho vedia, že ryby majú nervový systém, ktorý chápe bolesť a reaguje na ňu. Ryby, podobne ako „vyššie stavovce“, majú neurotransmitery, napríklad endorfíny, ktoré zmierňujú utrpenie – jediným dôvodom, prečo ich nervový systém produkuje tieto lieky proti bolesti, je zmiernenie bolesti.

Napríklad, keď sa pstruhom dúhovým vstrekla do citlivých pier bolestivá kyselina octová alebo včelí jed, prestali žrať, hojdali sa na dne nádrže sem a tam a trú si pery o steny nádrže. Ryby, ktorým bol vpichnutý neškodný fyziologický roztok, toto abnormálne správanie nevykazovali.

Fakt č. 7: Káva

Ak ste vášnivým konzumentom kávy, viete, že vôňa čerstvo uvarenej kávy je pravdepodobne príjemnejšia ako samotná chuť obľúbeného nápoja. Keď vojdete do svojej obľúbenej kaviarne a pomaly sa nadýchnete, môže to podobne stimulovať vaše slinné žľazy.

Verte tomu alebo nie, ale existujú aj vedecké podklady, ktoré hovoria o sile vône kávy. V skutočnosti štúdie ukazujú, že niektoré z nespočetných výhod kávy môžete využiť aj bez toho, aby ste ju pili. Už len samotná vôňa má blahodarné účinky. Je vedecky dokázané, že aróma kávy stimuluje váš mozog a podnecuje vás k tomu, aby ste sa cítili bdelejší a ostražitejší aj bez toho, aby ste si dali jediný dúšok.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre