Náhodné zaujímavosti: ako víno pomáha na bolesti hrdla a čo všetko nám spôsobuje nedostatok spánku

999

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, aký dopad môže mať na nás nedostatok spánku, prečo by ste mali piť víno, ak máte bolesti hrdla a ako vznikla vírivka.

Fakt č. 1: Osamelosť

Ak ste strávili osamelú noc doma a jedli čokoládu alebo zmrzlinu, nemali by ste sa cítiť vinní. Štúdia zistila, že osamelosť môže spôsobiť intenzívnu túžbu po sladkých potravinách.

Výskumníci spojili chemický stav mozgu ľudí, ktorí sú sociálne izolovaní, so zlým duševným zdravím, nárastom hmotnosti, poklesom kognitívnych funkcií a chronickými ochoreniami, ako je cukrovka 2. typu a obezita.

Skúmali, ako sa mení chémia mozgu a ako spracováva potravinové podnety na základe sociálneho prostredia u 93 účastníčok pred menopauzou. Ich zistenia odhalili, že tie, ktoré zažívali osamelosť alebo izoláciu, mali vyššie percento telesného tuku a vykazovali zlé stravovacie návyky, ako napríklad závislosť od jedla a nekontrolované jedenie.

Fakt č. 2: Zlý spánok

Podľa vedcov stačia 2 noci zlého spánku na to, aby sa ľudia cítili o niekoľko rokov starší. Psychológovia vo Švédsku zistili, že dobrovoľníci sa cítili v priemere o viac ako 4 roky starší, keď im počas 2 po sebe nasledujúcich nocí stačili len 4 hodiny spánku, pričom niektorí tvrdili, že sa kvôli spánku cítili omnoho starší.

Opačný efekt bol pozorovaný, keď ľudia mohli zostať v posteli 9 hodín, hoci účinok bol miernejší, pričom účastníci štúdie tvrdili, že sa po dostatočnom odpočinku cítili v priemere o tri mesiace mladší, ako bol ich skutočný vek.

Fakt č. 3: Nedostatok spánku

Keď premýšľate o všetkých veciach, ktoré môžu ovplyvniť priberanie, možno vás nenapadne, že spánok je jednou z nich. Medzi kvalitným spánkom a reguláciou hmotnosti však existuje dosť úzky vzťah. Nedostatok spánku môže mať významný vplyv na vašu hmotnosť a metabolizmus.

Ak sa snažíte schudnúť, množstvo spánku môže byť rovnako dôležité ako strava a cvičenie. Štúdie ukazujú, že ľudia s krátkou dĺžkou spánku majú tendenciu vážiť výrazne viac ako tí, ktorí majú dostatok kvalitného spánku.

Fakt č. 4: Víno

Štúdia zistila, že pitie vína môže mať určité zdravotné výhody, čo je ďalší dôvod, prečo si naliať dnes večer pohár! Podľa tejto štúdie, majú zlúčeniny, nachádzajúce sa v červenom aj bielom víne, antibakteriálny účinok, ktorý pomáha bojovať proti zárodkom, ktoré môžu spôsobovať zubný povlak a bolesti hrdla. Červené víno má silnejšie antibakteriálne účinky ako biele víno, aj keď nie o veľa.

Fakt č. 5: Alkohol

Po mesiaci bez alkoholu má mnoho ľudí viac energie, lepšiu náladu a peniaze navyše vo vrecku. Ale veľa skvelých výhod sa skrýva aj pod povrchom. Výskum zistil, že už 4 týždne bez pitia môžu stačiť na to, aby sa začal znižovať krvný tlak aj srdcová frekvencia.

Fakt č. 6: Vírivka

Candido Jacuzzi (1903 – 1986) navrhol prvé vodné čerpadlo, ktoré dokázalo premeniť vaňu na vírivku. Urobil to aby pomohol svojmu 15-mesačnému synovi, ktorému diagnostikovali reumatoidnú artritídu a predpísali mu vodoliečebné procedúry. Jacuzzi upravil poľnohospodárske čerpadlo pridaním prívodu vzduchu, obrátil prietok a ponoril ho do plnej vane, čím vznikla okamžitá prevzdušnená vírivka. Táto dômyselná prenosná vaňa sa stala populárnou pre domáce použitie a lekárske ordinácie a viedla k výrobe známej vonkajšej vírivky.

Fakt č. 7: Včely

Včely, podobne ako mnoho iných druhov spoločenského hmyzu, napríklad mravce a niektoré druhy ôs, sa vo svojich kolóniách často správajú zaujímavo. Jedno z takýchto správaní sa nazýva „držanie nôh“ alebo „spájanie nôh“, keď sa včely počas spánku navzájom držia za nohy. Predpokladá sa, že toto správanie slúži napríklad na termoreguláciu, ochranu alebo aj komunikáciu. Je to fascinujúci príklad komplexného a kooperatívneho správania, ktoré vykazuje spoločenský hmyz, ako sú včely.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre