Náhodné zaujímavosti: koľko káv vypili herci zo seriálu Priatelia počas natáčania a prečo musela dcéra Angeliny Jolie hrať so svojou mamou vo filme Vládkyňa zla

2365

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo Massachusetts v roku 1659 zakázalo Vianoce, aký je rozdiel medzi umývaním rúk studenou a teplou vodou, a na konci zistíte, prečo bola do filmu Vládkyňa zla dosadená dcéra Angeliny Jolie.

Fakt č. 1: Volvo

Ak si kúpite Volvo prostredníctvom ich programu dodávok do zahraničia, dostanete 2 spiatočné letenky do Švédska na testovaciu jazdu zadarmo, vrátane vyzdvihnutia na letisku a luxusného hotela. Potom budete mať 2 týždne na spoznávanie Európy v aute (poistenie hradia oni). Volvo vám potom vozidlo bezplatne pošle.

Nepochybne vás zaujíma, v čom je háčik. Žiadny nie je, pretože cena vozidla sa týmto programom nezvyšuje. Cena je rovnaká bez ohľadu na to, či si auto vyzdvihnete vo švédskom Göteborgu alebo hocikde inde. Hlavný rozdiel je v tom, ako dlho budete na svoje nové Volvo čakať. Ak potrebujete auto okamžite, tento program pre vás pravdepodobne nebude vhodný, ale ak môžete čakať niekoľko týždňov, oplatí sa to vyskúšať.

Postup sa takmer nelíši od kúpy akéhokoľvek iného auta. Navštívite predajcu Volvo, objednáte si požadované vozidlo a spolu s objednávkou zložíte zálohu. Tento program ale platí len pre vybrané modely. Po potvrdení výberu vozidla spolupracujete so spoločnosťou Volvo na nastavení cesty, pričom určíte, kedy si chcete vyzdvihnúť vozidlo v Göteborgu, kde a kedy ho odovzdáte a či chcete využiť doplnkový cestovný zážitok.

Fakt č. 2: Zakázané Vianoce

V roku 1659 kolónia v Massachusetts prijala zákon s názvom Penalty for Keeping Christmas. Zákon tvrdil, že takéto sviatky, ktoré sa poverčivo zachovávajú v iných krajinách, sú údajne veľkou potupou Boha a pohoršením iných. Každý, koho pristihnú pri slávení Vianoc tým, že nepracuje, hoduje alebo sa zabáva akýmkoľvek iným spôsobom, musí zaplatiť za každý takýto priestupok pokutu.

Fakt č. 3: Vlci

Vlci žijú v rodinných skupinách nazývaných svorky. Svorku zvyčajne tvorí samec, samica a ich mláďatá. Zvyčajne sa v jednom vrhu narodí spolu 4-6 mláďat. Ich prvým domovom je zvyčajne brloh, ktorým môže byť malá jaskyňa alebo diera vykopaná v zemi. Musí byť dostatočne veľká, aby matku a mláďatá chránila pred nepriaznivým počasím a pred inými zvieratami, ktoré by im mohli ublížiť.

Všetky vlky vo svorke pomáhajú starať sa o mláďatá. Keď sú mláďatá veľmi malé, ostatní členovia svorky nosia matke potravu, aby nemusela opúšťať brloh. Keď sú mláďatá trochu väčšie, členovia svorky sa striedajú v nosení potravy, hraní sa s nimi a dokonca aj v opatrovaní mláďat.

Fakt č. 4: Mačky

Váš malý lovec prichádza k ich správaniu prirodzene. Lov je tak hlboko zakorenený, že mnohé mačky budú loviť, aj keď nie sú hladné. Takže keď mačky lovia pre zábavu, priniesť plody svojej práce domov je úplne prirodzené.

Keď vám teda vaša mačka prinesie mŕtve zvieratá, môže to byť preto, že si myslí, že ste hrozný lovec, a chce vám pomôcť trénovať. Je to jeden z mnohých spôsobov, ako vám mačky prejavujú svoju lásku. Byť zlým lovcom je hrozbou prežitia, takže vaša mačka vám dáva najavo, že vám chce pomôcť prežiť.

Fakt č. 5: Umývanie rúk

Štúdia ukázala, že proti baktériám je účinné umývanie rúk cca 10 sekúnd. Ľudia sa musia pri umývaní rúk cítiť pohodlne, ale čo sa týka účinnosti, táto štúdia ukazuje, že na teplote použitej vody nezáleží. Výskumníci odporúčajú ďalšie štúdie na určenie toho, koľko mydla a aký typ je najúčinnejší na odstránenie baktérií.

Fakt č. 6: Priatelia

Celkovo postavy počas 10 sérií seriálu vypili 1 154 šálok kávy. Najviac kávy vypila Phoebe napriek tomu, že diváci predpokladali, že kofeínovým závislákom je Chandler. V 236 epizódach Phoebe vypila 227 šálok kávy, čo predstavovalo takmer jednu šálku na epizódu. Po nej nasledoval Chandler s 212 šálkami, ďalej Monica so 198, Joey so 191 a Ross so 188 šálkami. Na konci zoznamu bola Rachel, ktorá vypila len 138 šálok.

Fakt č. 7: Angelina Jolie a jej dcéra

V auguste 2012 bolo oznámené, že Vivienne Jolie-Pitt, dcéra Angeliny Jolie a Brada Pitta, bude hrať 5-ročnú Auroru. Obsadili ju preto, že bola jediným dieťaťom, ktoré sa nebálo Angeliny v hrôzostrašnom kostýme. Angelina ponúkla úlohu aj svojej druhej dcére Shiloh, ale tá ju odmietla. Ďalšie dve deti, Pax a Zahara, sa nakoniec objavili ako komparzisti.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre