Náhodné zaujímavosti: ako vyzerá plameň sviečky v nulovej gravitácii a prečo Pablo Picasso so sebou nosil zbraň

1166

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo so sebou Pablo Picasso nosil pištoľ. Taktiež zistíte ako vyzerá plameň sviečky v nulovej gravitácii a ktoré mesto má za starostu psa.

Fakt č. 1: Hudba

Štúdia z roku 2015 od Ajaya Kalia, zostavená na základe údajov o počúvaní zo služieb Spotify a Echo, ukázala, že opakujúcim sa trendom u ľudí vo veku okolo 30 rokov je zmrazenie vkusu hudby, ktorú majú radi. Keď sa dostanete do toho bodu, do úplnej dospelosti, je oveľa pravdepodobnejšie, že jednoducho prestanete vyhľadávať novú hudbu. Skôr sa zvykneme vracať k hudbe, ktorá bola populárna v čase nášho dospievania.

Fakt č. 2: Muž stratený na mori

Dvom mužom z tichomorského štátu Kiribati, ktorí boli mesiac stratení na mori, sa podarilo nielen prežiť, ale aj rozlúštiť 50 rokov starú rodinnú záhadu. Uein Buranibwe a Temaei Tontaake sa dostali na titulné stránky novín v roku 2011, keď ich po 33 dňoch stratených na mori vyplavilo na breh Marshallových ostrovov. Boli viac ako 600 kilometrov od domova.

Ich globálny satelitný polohovací systém sa vybil, keď opustili svoj ostrov na 80-kilometrovej ceste po benzín. Muži našli na ostrove veľmi potrebné potraviny a vodu. A jeden z mužov dokonca zistil, že jeho strýko, ktorý sa pred 50 rokmi taktiež stratil, skončil na tom istom ostrove a priženil sa do komunity, ktorá tam žila.

Fakt č. 3: Súrodenci

Ak si myslíte, že vaše dieťa preháňa, keď sa sťažuje, že ho mladší brat alebo sestra hnevá, možno by ste mali prejaviť trochu viac pochopenia. Vedci zistili, že staršie deti majú vyšší krvný tlak, keď majú mladšieho súrodenca. Mladší brat môže zvýšiť krvný tlak o 3 – 5,9 %, zatiaľ čo mladšia sestra môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku o 3,8 %.

Fakt č. 4: Pablo Picasso

Každý veľký umelec má svoje zvláštnosti a Picasso nebol výnimkou. Možno jeho najzvláštnejšou vlastnosťou bolo, že so sebou nosil revolver naplnený slepými nábojmi, aby mohol „strieľať“ do ľudí, ktorí sa mu zdali nudní. Túto praktiku si osvojil po štúdiu života a diela Alfreda Jarryho. Jarry bol neslávne známy svojím nepredvídateľným správaním vrátane mávania pištoľami počas večierkov svojho literárneho kruhu. Picasso si osvojil podobnú prax a nosil revolver Browning, ktorý kedysi skutočne vlastnil Jarry. Pištoľ naplnenú slepými nábojmi Picasso vytasil na každého, kto sa mu zdal nudný, okrem iného aj na tých, ktorí spochybňovali význam jeho obrazov alebo urážali Paula Cézanna, jeho umeleckého mentora.

Fakt č. 5: Starosta pes

Maximus Mighty-Dog Mueller II (6. mája 2013 – 30. júla 2022) bol zlatý retríver, ktorý pôsobil ako druhý starosta mesta Idyllwild, ktoré je súčasťou obce Idyllwild-Pine Cove v Kalifornii. Jeho zástupcovia starostu, Mitzi a Mikey, boli jeho bratranci. Starostu Maxa II. nahradil jeho bratranec Max III. z dôvodu protekcie; Max III. zložil prísahu 10. decembra 2022.

Fakt č. 6: Plameň sviečky

V ISS je gravitácia takmer zanedbateľná. Preto vzduch vo vnútri nie je ťahaný nahor ani nadol, a preto zostáva nehybný. Keď sa sviečka zapáli, vzduch v blízkosti knôtu sa zohreje, a keďže pod sviečkou nie je studený vzduch, pretože neexistuje gravitácia, sviečka nestúpa. Horúci vzduch sa jednoducho rozptýli v okolitom vzduchu. Žiadny stúpajúci vzduch znamená, že nestúpajú žiadne voskové pary, a preto je plameň guľovitý.

Difúzia horúceho vzduchu obsahujúceho produkty horenia spôsobuje, že sa na horení zúčastňuje vzduch bohatý na kyslík, a preto má modrú farbu.

Fakt č. 7: Automaty na prezervatívy

Nedávna štúdia odhalila, že Francúzsko, európska krajina, ktorú kedysi najviac zasiahol AIDS, má v súčasnosti takmer 96 % stredných škôl s automatmi na prezervatívy. Cieľom je podporiť bezpečný sex a znížiť riziko tehotenstva mladistvých.

Prvý automat na prezervatívy bol vo Francúzsku nainštalovaný už v roku 1992 po tom, ako rozhodnutie vlády narazilo na odpor školských správ a časti spoločnosti.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre