Náhodné zaujímavosti: akú výhodu majú muži v lete pri boji s SPF a akú zvláštnu látku obsahujú rúže

727

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo pomáha mužom v lete sa brániť proti slnečnému žiareniu, prečítate si zaujímavú informáciu z filmu Interstellar a taktiež zistíte, akú zvláštnu látku obsahujú rúže.

 

Fakt č. 1: SPF

Podľa štúdie z roku 2012 majú vlasy na tvári ochranný faktor proti ultrafialovému žiareniu (UPF) v rozsahu od 2 do 21. UPF, ktorý je podobný ochrannému faktoru proti slnečnému žiareniu (SPF), je štandard, ktorý vyvinula Americká spoločnosť pre testovanie a materiály na označovanie oblečenia ako ochranného proti slnku.

Veľké a husté fúzy by potenciálne mohli mať UPF okolo 20, čo sa všeobecne považuje za dobrý UPF. Ale platí to len v prípade, ak sú vaše fúzy dostatočne husté. Ak sú vaše fúzy riedke alebo tenké, pokožka pod nimi nemá dostatočnú ochranu pred slnkom, čo môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože.

 

Fakt č. 2: Usain Bolt

Čo robí Boltove úspechy významnejšími, je jeho „čistá rýchlosť“. Z 30 najrýchlejších časov na 100 m v histórii ich 9 zabehol Bolt. Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, zvyšných 21 zabehli atléti, ktorí boli v niektorom bode svojej kariéry pozitívne testovaní na doping.

 

Fakt č. 3: Interstellar

Vo filme „Interstellar“ sa na zvukovej stope počas scén na vodnej planéte (Millerova planéta) nachádza tikot, ktorý sa vyskytuje každých 1,25 sekundy. Na Millerovej planéte sa čas v dôsledku jej blízkosti k masívnej čiernej diere pohybuje v porovnaní so Zemou výrazne pomalšie. Každá hodina strávená na planéte sa rovná 7 rokom na Zemi. Vzhľadom na to každý tik (každých 1,25 sekundy) znamená, že na Zemi uplynie približne 1 deň.

 

Fakt č. 4. Delfín tuponosý

Delfín tuponosý je druh oceánskeho delfína, ktorý sa vyskytuje v roztrúsených subpopuláciách v blízkosti morského pobrežia a v ústiach riek v častiach Bengálskeho zálivu a juhovýchodnej Ázie.

 

Fakt č. 5: Rúž

Niektoré rúže obsahujú niečo, čo sa nazýva „perleťová esencia“. Táto strieborná látka, známa aj ako „perleť“, sa doslova nachádza v rybích šupinách! Získava sa predovšetkým zo sleďov a nachádza sa v mnohých rúžoch na pery, lakoch na nechty a iných kozmetických výrobkoch, pretože vytvára trblietavý efekt.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre