Náhodné zaujímavosti: bábätká s fúzami a kto je silnejší, lev alebo žirafa

616

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kedy bábätkám rastú fúzy a ochlpenie na celom tele. Potom zistíte, kto by v súboji vyhral, či lev alebo žirafa a na konci sa dočítate čo by ste mali konzumovať na zlepšenie pamäte.

Fakt č. 1: Novorodenci

Väčšina z nás však nevie, že približne v štyroch mesiacoch tehotenstva, keď plod meria asi 135 mm a váži asi 170 g, mu narastú fúzy. Na hornej pere sa mu vytvoria jemné chĺpky. Postupne, v priebehu nasledujúceho mesiaca, sa tieto jemné chĺpky rozšíria a nakoniec pokryjú celé telo. Nenarodené dieťa zostáva úplne ochlpené ešte pár týždňov.

Táto jemná, chlpatá srsť sa nazýva lanugo. Tento chlpatý oblek sa zhodí pred narodením a dieťa ho prehltne. Drobné chĺpky sa spájajú s hlienom, žlčou a ďalšími produktmi a vytvárajú čiernu látku nazývanú smolka. Hneď po narodení ju novorodenec vylúči.

Fakt č. 2: Žirafy

Žirafa je oveľa väčšia a ťažšia ako lev. S hmotnosťou 1 500 kg je približne šesťkrát ťažšia ako lev. To jej dáva značnú výhodu vo veľkosti. Nehovoriac o jej silných nohách. Aj keď žirafie nohy vyzerajú tenké, v skutočnosti dokážu jedným kopnutím vytvoriť obrovský tlak. Je známe, že svojimi silnými holennými kosťami dokázali usmrtiť leva..

Levy majú pri love koristi tendenciu siahnuť na krk. Avšak žirafa meria 5,5 metra a je príliš vysoká na to, aby bol jej krk zraniteľný. Samotný krk je vo výške 3,7 metra, čo je mimo dosahu leva. Jediný spôsob, ako by sa k nemu mohla mačkovitá šelma dostať, by bolo vyliezť žirafe na chrbát a chytiť ju.

V súboji medzi nimi by lev buď prišiel o hlavu, alebo by bol udupaný na smrť.

Fakt č. 3: Webové stránky

Rýchle načítanie webovej stránky je pre používateľa veľmi dôležité. V dnešnej dobe sme všetci čoraz netrpezlivejší a čakať na načítanie webovej stránky je cenný čas, ktorý nikto nechce strácať. Pri navrhovaní webovej lokality zvážte, koľko času bude trvať načítanie jednotlivých stránok. 47 % zákazníkov očakáva načítanie webovej stránky za 2 sekundy alebo menej.

A nielenže zákazníci očakávajú, že sa webová stránka načíta za 2 sekundy alebo menej, ale 40 % používateľov opustí stránku, ak jej načítanie trvá viac ako tri sekundy.

Fakt č. 4: Podávanie vína v školách

Do roku 1953 sa francúzskym deťom, ktoré chodili do školy, podávalo víno počas obedňajšej prestávky. Každý žiak mal nárok na štyri poháre denne.

V minulosti sa v školských jedálňach predávalo víno, pivo a cider, hoci bolo na rozhodnutí každej školy, či to povolí alebo nie. Niektorí rodičia dokonca prikladali k obedu svojho dieťaťa do školy alkoholický nápoj podľa vlastného výberu – zvyčajne 500 ml vína, cideru alebo piva, v závislosti od regiónu. V prípadoch, keď školy túto prax nepovolili, niektorí rodičia povzbudzovali svoje deti, aby si dali víno k raňajkám pred odchodom do školy. Zvyčajne boli tieto nápoje k dispozícii v školskej jedálni, kde boli žiaci vyzývaní, aby si ich kúpili a skonzumovali.

Fakt č. 5: Čučoriedky

Výskumy naznačujú, že zlúčeniny v čučoriedkach známe ako flavonoidy môžu zlepšovať pamäť, učenie a všeobecné kognitívne funkcie vrátane schopnosti uvažovať, rozhodovať sa, chápať slovnú zásobu a numerické schopnosti. Okrem toho štúdie porovnávajúce stravovacie návyky s kognitívnymi funkciami u dospelých naznačujú, že konzumácia flavonoidov môže pomôcť spomaliť úbytok mentálnych schopností, ktorý sa často prejavuje so starnutím, a dokonca môže poskytnúť ochranu pred poruchami, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Fakt č. 6: Chobotnica

Chobotnica má 8 končatín, nie nôh. Slovo „nohy“ sa zvyčajne používa na označenie končatín, ktoré slúžia na oporu a chôdzu, zatiaľ čo „ruky“ sa používajú na manipuláciu a uchopovanie. V prípade chobotnice sa jej 8 končatín nazýva ramená, pretože sa používajú predovšetkým na úlohy, ako je chytanie koristi, pohyb a manipulácia s predmetmi.

Fakt č. 7: Sex a jedlo

Vaše prsty na nohách sa krútia. V extáze zakláňate hlavu dozadu a oblizujete si pery. Vaše zmysly sú v ohni a máte pocit, že ste sa preniesli do inej dimenzie. Možno sa dokonca ozve jeden alebo dva stony. Ste v úplnej blaženosti.

Hovorím teraz o sexuálnom zážitku alebo o vašej poslednej návšteve v obľúbenej reštaurácii? A práve o to ide. Ak ste gurmán a zároveň niekto, kto má rád sex, potom vás dobrý sex aj vaše obľúbené jedlo môžu prinútiť reagovať podobným spôsobom.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre