Náhodné zaujímavosti: život Nicki Minaj predtým ako sa preslávila a s akými dvoma strachmi sa rodíme

680

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, s akými dvoma prirodzenými strachmi sa rodíme, koľko medu by musela včela skonzumovať aby dokázala preletieť okolo sveta a čo robila Nicki Minaj predtým ako sa stala slávnou.

Fakt č. 1: Rozvody

Bola zverejnená jedna štúdia, ktorá môže byť dobrou správou pre ľudí, ktorí roky znášali súrodeneckú rivalitu, otravné malé sestry a nepríjemných malých bratov. Údaje naznačujú, že každý ďalší súrodenec, ktorého človek má, môže znížiť pravdepodobnosť rozvodu o malé percento.

Fakt č. 2: Strach

Každý sa rodí s dvoma vrodenými strachmi, z pádu a hlasných zvukov. Zvyšok sa naučíme. Naše okolie – rodičia, súrodenci, priatelia, televízia – nás už v mladom veku naučí báť sa vecí, ako je tma alebo príšery.

Skúsenosti formujú náš strach, keď sme starší. Ranné stretnutie s agresívnym psom nám môže diktovať, ako budeme vnímať iné psy, alebo ešte horšie, násilný zážitok s človekom alebo miestom môže zanechať trvalý strach.

Fakt č. 3: Med

Produkciu medu zabezpečujú včely počas celého leta. Vytvárajú toľko medu, aby ich včelstvá mali dostatok potravy na chladné zimné mesiace. Med dodáva včelám energiu na kmitanie ich tela, čím vytvárajú teplo, ktoré udržiava kráľovnú a úľ v teple. Ešte zaujímavejší je fakt, že na udržanie letu včely okolo sveta by stačili dve polievkové lyžice medu.

Fakt č. 4: Ľaváci

Štúdia sa zaoberala príčinami ľavorukosti, ktorou disponuje len 10 % populácie, zatiaľ čo zvyšných 90 % sú praváci. Štúdia poukazuje na súvislosť medzi zriedkavými variantmi génov a ľavorukosťou a poskytuje pohľad na zložitosť ľudskej genetiky a vývoja mozgu.

Fakt č. 5: Plechovky piva v Japonsku

Pravdepodobnosť, že si zoberiete balenie piva v plechovke a omylom si ho zameníte za limonádu, čím sa opijete bez toho, aby ste si to uvedomili, nie je problémom pre tých z nás, ktorí majú zdravé oči, ale ak ste nevidiaci, pravdepodobnosť, že sa to stane, je reálna, najmä ak žijete na mieste, kde sa limonády a pivo predávajú v tesnej blízkosti.

V Japonsku je tento problém ešte väčší, pretože nielen sóda a pivo sú balené v hliníkových plechovkách. Japonské pivovary si to uvedomili a zhruba pred 10 rokmi začali na vrch plechoviek dávať slovo „pivo“ v Braillovom písme. Nebol to zákon nariadený vládou, ale iniciovali ho samotné pivovary, ktoré sa spojili, aby poskytli prístupné informácie pre časť japonskej populácie so špeciálnymi potrebami.

Fakt č. 6: Nicki Minaj

Väčšina ľudí pozná Nicki Minaj ako najúspešnejšiu raperku a ikonu na svete. Je známa svojím nekompromisným prístupom, oddanosťou fanúšikom a bláznivým zmyslom pre štýl. Avšak predtým, ako sa stala slávnou, pracovala v rôznych baroch a obchodoch, aby zaplatila účty. To však nie je všetko. Vo veku 19 rokov, keď bojovala so svojou hereckou kariérou ju prepustili z viacerých zamestnaní za nezdvorilosť voči zákazníkom. Povedala, že z podobných dôvodov ju vyhodili minimálne z pätnástich zamestnaní.

Fakt č. 7: Sneh

Je náročné uviesť presné percento ľudí, ktorí nikdy nevideli sneh na celom svete, pretože sa môže výrazne líšiť v závislosti od regiónu a krajiny. Vo všeobecnosti je pravdepodobnosť, že ľudia žijúci v tropických a rovníkových oblastiach videli sneh, nižšia v porovnaní s ľuďmi žijúcimi v miernych a polárnych oblastiach.

Podľa štúdie sa odhaduje, že približne 2/3 svetovej populácie nikdy nevidelo sneh. Tento odhad vychádza z faktorov, ako je rozloženie obyvateľstva, klimatické pásma a geografická poloha.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre