Náhodné zaujímavosti: koľko orechov je potrebných na výrobu obľúbenej Nutelly a čo pomáha mužom na skvalitnenie spermií

1427

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, akú potravinu by mali muži pravidelne konzumovať, ak chcú mať kvalitnejšie spermie, koľko % svetovej produkcie lieskových orieškov sa použije na výrobu Nutelly a taktiež sa dozviete, ako sa nazýva typ kože na perách a kde inde na tele ju ešte nájdeme.

 

Fakt č. 1: Bozk pred odchodom do práce

V 80. rokoch 20. storočia sa v Nemecku uskutočnila psychologická štúdia. Po skončení dvojročnej štúdie vedci dospeli k prekvapujúcim záverom a jedným z takýchto zistení bolo, že manželia, ktorí sa každý deň pred odchodom do práce bozkávali so svojimi manželkami, žili dlhšie, v priemere o 5 rokov viac, ako muži, ktorí sa so svojimi manželkami nebozkávali.

 

Fakt č. 2: Kvalitnejšie spermie

Pravidelná konzumácia orechov by mohla zlepšiť zdravie spermií, naznačuje štúdia z roku 2018. Vedci zistili, že mužom, ktorí denne počas 14 týždňov zjedli približne dve hrste mandlí, lieskových a vlašských orechov, sa zlepšil počet a životaschopnosť spermií.

Vedci uviedli, že existuje čoraz viac dôkazov o tom, že zdravá strava môže zvýšiť šance na počatie. Približne jeden zo siedmich párov má problémy s otehotnením a približne 40 – 50 % prípadov neplodnosti majú na svedomí muži.

 

Fakt č. 3: Bobry

Pre bobry je monogamia viac praktická ako romantická. Spájajú sa na celý život ako spôsob, ako zvýšiť svoje šance na prežitie. Hoci jedným z ich hlavných zdrojov potravy je kôra stromov, jej nedostatočná výživná hodnota znamená, že bobry musia zjesť veľa kôry, aby sa udržali pri živote.

Preto si dvojice môžu rozdeliť pracovnú záťaž a zabezpečiť, aby sa všetko stihlo. V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že úlohy rozdelené medzi páry zahŕňajú údržbu hrádzí a nocľahární, stráženie teritória a rozdelenie rodičovských povinností.

 

Fakt č. 4: Úsmev

Priemerný 4-ročný človek sa smeje a usmieva 300-krát denne, zatiaľ čo priemerný 40-ročný človek sa smeje 300-krát za 75 dní.

S pribúdajúcim vekom sa ľudia prestávajú usmievať a smiať tak často. Tento a ďalšie nové výskumy, ktoré zozbierali profesorka Stanford Graduate School of Business Jennifer Aakerová a lektorka Naomi Bagdonasová, ktoré spolu vedú kurz na túto tému, naznačujú, že ľudia padajú z „útesu humoru“ približne v čase, keď nastupujú do zamestnania.

Tento trend by Aakerová rada zvrátila, pretože humor je účinným a nedostatočne využívaným nástrojom moci, ktorý ponúka konkurenčnú výhodu oproti kolegom, vyššiu mieru udržania zamestnancov, inovatívne riešenia a tímy, ktoré sú odolnejšie voči stresu.

Dôvodom, prečo humor funguje ako mostík, je, že smiech vyvoláva uvoľňovanie oxytocínu, hormónu, ktorý uľahčuje sociálne väzby, zvyšuje dôveru a urýchľuje sebaprejavenie.

 

Fakt č. 5: Tučniaky

Verte tomu alebo nie, ale tučniaky prejavujú sebectvo, keď príde čas skočiť do mrazivej antarktickej vody. Všetky tučniaky sa zhromaždia na okraji ľadového útesu.  Skupina strčí jedného z nešťastných tučniakov z útesu, potom všetci natiahnu krky, aby zistili, či sa obetovaný tučniak dostal do bezpečia. Ak sa mu to podarilo, zvyšok skupiny ho nasleduje.

 

Fakt č. 6: Nutella

Podľa článku BBC z roku 2021 spoločnosť Ferrero každoročne nakúpi štvrtinu svetových lieskových orieškov, aby uspokojila svoje potreby na výrobu Nutelly. Mental Floss uvádza, že ide o viac ako 100 000 ton. Na webovej stránke spoločnosti Nutella spoločnosť Ferrero píše, že tieto lieskové orechy získava z Turecka, Talianska a Čile. Na severnej pologuli sa zberajú od začiatku augusta do konca septembra; aby mala spoločnosť Ferrero vždy čerstvé lieskové oriešky, získava ich aj z južnej pologule, kde sa zber uskutočňuje od februára do marca.

 

Fakt č. 7: Typ kože

Sliznica (alebo mucosa) je membrána, ktorá vystiela rôzne telesné dutiny a pokrýva povrch vnútorných orgánov. Skladá sa z jednej alebo viacerých vrstiev epitelových buniek, ktoré pokrývajú vrstvu voľného spojivového tkaniva. Je väčšinou endodermálneho pôvodu a je spojitá s kožou v miestach telesných otvorov, ako sú oči, uši, vnútro nosa, vnútro úst, pery, otvor močovej trubice a konečník. Niektoré sliznice vylučujú hlien, hustú ochrannú tekutinu. Úlohou membrány je zabrániť vniknutiu patogénov a nečistôt do tela a zabrániť dehydratácii telesných tkanív.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre