Náhodné zaujímavosti: čo nám môže spôsobiť konzumácia pečene ľadového medveďa a o koľko skráti váš život jedna cigareta

653

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, o koľko si skracujete život fajčením, koľko trvá prasací orgazmus a čo sa nám môže stať ak skonzumujeme pečeň ľadového medveďa.

Fakt č. 1: Veveričky

Zo zabudnutých orechov a žaluďov rastú stromy, takže veveričia roztržitosť prináša isté ekologické výhody. Skladovanie potravy je vážna vec a veveričky nezakopávajú orechy náhodne. Sú organizované a majú plán. Tento plán má jednu z dvoch podôb. Niektoré druhy veveričiek ukrývajú potravu na jednom mieste, čo pravdepodobne uľahčuje zapamätanie si skrýše, ale je to riskantné, najmä ak jedinú skrýšu objaví a zje iné zviera. Niektoré druhy veveričiek volia inú stratégiu: orechy zahrabávajú na viacerých miestach vo veľkej oblasti.

Zdá sa, že veveričky sú schopné „priestorového rozdeľovania“, to znamená ukladania orechov rovnakého druhu do jednotlivých skrýš. Štúdia z roku 2017 ukázala, že veveričky boli schopné triediť orechy a zakopávať ich po jednom, pričom orechy jedného druhu umiestňovali blízko seba, zatiaľ čo orechy iného druhu zakopávali v malej vzdialenosti.

Takže hoci veveričky môžu zabudnúť, kam zakopávajú niektoré z nazbieraných orechov, orechy, ktoré si pamätajú, sú pravdepodobne dobre usporiadané.

Fakt č. 2: Chobotnice

Chobotnice a ryby spolupracujú pri prenasledovaní koristi, ale nemusia vždy spolu vychádzať. Údajne, chobotnice niekedy náhodne udrú svojich loveckých partnerov, bez akéhokoľvek dôvodu. Toto správanie zachytili na kameru výskumníci, ktorí pozorovali interakcie medzi chobotnicami a niekoľkými druhmi rýb.

Fakt č. 3: Pečeň ľadového medveďa

Živočíšna pečeň je bežnou súčasťou stravy mnohých ľudí. Jednou z výnimiek sú pečene ľadových medveďov a iných arktických zvierat, o ktorých je známe, že sú toxické.

Pečeň ľadového medveďa je toxická z dôvodu veľkého množstva vitamínu A. Jedna pečeň ľadového medveďa (cca 500 g) obsahuje 9 miliónov IU vitamínu Akútna toxicita pre človeka nastáva pri približne 300 000 IU.

Príznaky otravy pečeňou ľadového medveďa závisia od množstva skonzumovanej pečene, ale zvyčajne zahŕňajú slabosť, zvracanie, hnačku, bolesti hlavy, vypadávanie vlasov, bolesti kostí, olupovanie kože a rozmazané videnie. Pri veľmi vysokých hladinách vitamínu A sú príznakmi strata pokožky celého tela, krvácanie, kóma a smrť.

Fakt č. 4: Spermie myší

Myši majú spermie dvakrát väčšie ako slony. Najdlhšia spermia na svete patrí ovocnej muške. V celej živočíšnej ríši majú spermie veľmi zvláštne a rozmanité tvary a veľkosti.

Fakt č. 5: Prasací orgazmus

Najdlhší orgazmus u cicavcov má prasa domáce. Jeho orgazmus trvá v priemere 30 minút, ale môže trvať až 90 minút.

Fakt č. 6: Jedenie z nudy

Emocionálne jedenie je spôsob, ako potlačiť alebo utíšiť negatívne emócie, ako sú stres, hnev, strach, nuda, smútok a osamelosť. Hoci niektorí ľudia pri silných emóciách jedia menej, ak ste v emocionálnom strese, môžete sa obrátiť k impulzívnemu alebo záchvatovému jedeniu, pri ktorom rýchlo skonzumujete všetko, čo je vhodné, bez pôžitku.

V skutočnosti sa vaše emócie môžu tak prepojiť s vašimi stravovacími návykmi, že automaticky siahnete po pochúťke vždy, keď ste nahnevaní alebo vystresovaní, bez toho, aby ste premýšľali o tom, čo robíte.

Nech vás k prejedaniu vedú akékoľvek emócie, konečný výsledok je rovnaký. Účinok je dočasný, emócie sa vrátia a znova dookola to isté.

Fakt č. 7: Cigarety

Každá cigareta, ktorú človek vyfajčí, skracuje jeho život o 11 minút. Každý kartón cigariet tak predstavuje jeden a pol dňa strateného života. Každý rok, keď človek vyfajčí krabičku cigariet denne, skráti svoj život takmer o 2 mesiace.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre