Náhodné zaujímavosti: ktorá krajina má najväčšiu spotrebu čokolády a prečo lamy pľujú

479

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo lamy a alpaky majú vo zvyku pľuť, taktiež zistíte, kto sa pri vypití rovnakého množstva alkoholu opije skôr, či muži alebo ženy, a na konci sa dočítate ktorá krajina sa môže chváliť najväčšou spotrebou čokolády na obyvateľa.

Fakt č. 1: Lamy

Lamy a alpaky pľujú z viacerých dôvodov. Samička týmto správaním dáva samcovi najavo, že nemá záujem o jeho návrhy, a obe pohlavia ho používajú na to, aby si od potravy odháňali konkurentov. Pľuvanie sa používa aj na varovanie agresora.

Fakt č. 2: Kvalita spermií

Výskum, publikovaný v časopise Fertility and Sterility, hodnotil vplyv prenosných počítačov pripojených k Wi-Fi na ľudské spermie. Odobrali sa vzorky spermií od 29 zdravých darcov. Vzorky od každého z nich boli rozdelené na dve časti – jedna bola vystavená pôsobeniu notebooku pripojeného na internet a druhá v kontrolovaných, inkubovaných podmienkach bez akéhokoľvek pôsobenia notebooku.

Vo vzorkách, ktoré boli 4 hodiny vystavené bezdrôtovému notebooku pripojenému na internet, sa preukázalo postupné zníženie pohyblivosti spermií a zvýšenie fragmentácie DNA spermií. Hladiny mŕtvych spermií však nevykazovali medzi oboma skupinami žiadne významné rozdiely. Štúdia dospela k záveru, že ponechanie notebooku pripojeného k bezdrôtovému internetu na kolenách v blízkosti semenníkov môže mať za následok zníženie mužskej plodnosti.

Fakt č. 3: Alkohol

Muži a ženy reagujú na alkohol odlišne. Ženy bývajú menšie ako muži a rýchlejšie sa opijú. Ženy majú menej enzýmu, ktorý metabolizuje alkohol, takže alkohol zostáva v krvi dlhšie (muži ho majú o 40 % viac ako ženy). Ženy majú tiež tendenciu mať vyššie percento telesného tuku, čo znižuje percento chudej telesnej hmoty, ktorá dokáže rozložiť koncentráciu alkoholu.

Fakt č. 4: Čokoláda

Švajčiari sú známi svojou láskou k čokoláde, čo potvrdzujú aj štatistické údaje o jej vysokej spotrebe. Táto národná záľuba v čokoláde sa odráža aj vo významnom čokoládovom priemysle krajiny, ktorý je známy výrobou jednej z najlepších čokolád na svete. V rebríčku vedie Švajčiarsko s ročnou spotrebou 8,8 kg na osobu, tesne nasledované Nemeckom s 8,4 kg. Významnými spotrebiteľmi sú aj Írsko a Spojené kráľovstvo s údajmi okolo 8,3 kg a 8,2 kg.

Fakt č. 5: Listy adresované Bohu

V Jeruzaleme sú stovky listov starostlivo odložené a zaobchádza sa s nimi s úctou, aká sa preukazuje posvätným dokumentom. Obálky sú rôzne adresované, ale všetky sú určené na to isté miesto. A na všetky sa nedá odpovedať, aspoň nie človekom.

Existuje oddelenie listov Bohu izraelskej pošty, kde sa každý rok prijme viac ako 1 000 listov, ktoré sa raz za niekoľko mesiacov otvoria, zložia a počas obradu, na ktorý dohliada starší rabín, sa vtlačia do štrbín Západného múru v jeruzalemskom Starom meste. Niektoré sú od židov, iné od kresťanov, ďalšie od veriacich iných vierovyznaní.

Fakt č. 6: Prezident USA

Prezident alebo viceprezident, súčasný alebo bývalý: na tom nezáleží. Nikto z nich nesmie jazdiť autom po verejných cestách. Túto politiku presadzuje Tajná služba, vládna bezpečnostná zložka, ktorá má na starosti bezpečnosť osôb zastávajúcich najvyššie verejné funkcie v krajine. Ak chce prezident jazdiť autom, musí to robiť ako spolujazdec, zatiaľ čo za volantom sedí agent vyškolený na úhybné manévre.

To však neznamená, že prezident nikdy nemôže šoférovať. Musel by to len robiť na súkromnom pozemku, čo využili Ronald Reagan a George W. Bush po svojom nástupe do funkcie: obaja sadli do auta na svojich rančoch.

Fakt č. 7: John F. Kennedy

Keď Johnovi F. Kennedymu predpísali hojdacie kreslo na zmiernenie bolesti chrbta, tak sa mu zapáčilo, že začal hojdacie kreslá dávať ako darčeky.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre