Náhodné zaujímavosti: ktorá je najpredávanejšia herná konzola všetkých čias a prečo musia niektorí obyvatelia v Dubaji čakať na ramadánový pôst o 3 minúty dlhšie ako ostatní

666

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako často má priemerný manželský pár pohlavný styk, ktorá herná konzola je najpredávanejšia a prečo musia niektorí Moslimovia čakať na ramadánový pôst o 3 minúty dlhšie ako ostatní.

Fakt č. 1: Frekvencia sexu manželského páru

Podľa údajov zo všeobecného sociálneho prieskumu z roku 2018 o 660 manželských pároch sa zistilo, že 25 % má sex raz týždenne, 16 % má sex 2 až 3-krát týždenne, 5 % malo sex 4 alebo viac krát týždenne, 17 % malo sex raz mesačne, 19 % malo sex 2 až 3-krát mesačne a 7 % malo sex raz alebo dvakrát za posledný rok. Ďalší výskum ukázal, že väčšina párov má sex 50 – 55-krát ročne.

Fakt č. 2: Playstation 2

Playstation 2 bol prvýkrát vydaný v roku 2000 ako odpoveď na mimoriadne populárny pôvodný PlayStation od spoločnosti Sony. PS2 sa stala najpredávanejšou videohernou konzolou všetkých čias. Vo februári 2024 sa jej celosvetovo predalo viac ako 158 miliónov kusov. Najnovšej konzoly PlayStation 5 sa od posledného meraného obdobia predalo približne 54,7 milióna kusov. Konzola Switch od spoločnosti Nintendo je jedinou konzolou súčasnej generácie medzi piatimi najpredávanejšími konzolami všetkých čias s viac ako 137,7 milióna kusov.

Fakt č. 3: Burj Khalifa

Moslimovia žijúci v najvyššej veži na svete musia počas posvätného mesiaca ramadán čakať na prerušenie pôstu dlhšie. Obyvatelia Burj Khalifa žijúci nad 80. poschodím by mali na prerušenie pôstu od úsvitu do súmraku počkať o 2 minúty viac, zatiaľ čo tí nad 150. poschodím musia počkať o 3 minúty viac, pretože budú môcť vidieť slnko dlhšie ako tí na zemi. Veža má 160 obývateľných poschodí.

Fakt č. 4: Požiar

Z výskumu vyplýva, že pred 30 rokmi ste mali na únik pred požiarom domu približne 17 minút. Dnes je to menej ako 3 alebo 4 minúty. A dôvod je taký, že novšie domy a nábytok v nich horia oveľa rýchlejšie.

Na demonštráciu sa výskumníci vybrali do laboratórií v Chicagu, kde boli vedľa seba postavené dve miestnosti: jedna ako návrat do 70. alebo 80. rokov s pravým drevom a mnohými prírodnými materiálmi a druhá moderná s množstvom syntetických vlákien, od závesov cez pohovku až po konferenčný stolík. Oheň založený na vankúši pohovky v modernej izbe sa rýchlo rozšíril po pohovke a preskočil na ďalší nábytok: lampu, koncový stolík, stoličku a konferenčný stolík. V priebehu 3 minút plamene prešli cez strechu.

Fakt č. 5: Rastliny v strese

Viete ako znie zvuk vystresovanej rastliny? Podľa štúdie, ktorá odhalila, že svet rastlín nemusí byť taký tichý, ako sa všeobecne predpokladá, znie trochu ako praskanie bublinkovej fólie. Výskumníci testovali reakciu rastlín paradajok a tabaku na dehydratáciu a rezanie stoniek a zistili, že vydávajú zvuky, ktoré sú svojou hlasitosťou porovnateľné s bežnou ľudskou konverzáciou.

Hoci frekvencia týchto zvukov je pre ľudské uši príliš vysoká, hmyz, iné cicavce a možno aj iné rastliny ich pravdepodobne dokážu zachytiť. Zistilo sa tiež, že zvuky sa líšia v závislosti od typu stresu, ktorý rastlina prežíva.

Fakt č. 6: Vyprážané kura

Toto nariadenie, podľa ktorého sa kura môže jesť len rukami, bolo prijaté v roku 1961 ako spôsob, ako získať pre Gainesville publicitu. Zatiaľ čo v reštauráciách boli ľudia zatýkaní z bizarných dôvodov, za porušenie tohto zákona nebol zatknutý nikto. V roku 2009 bol uplatnený, keď Louisianku Ginny Dietrickovú, ktorá bola na návšteve u priateľov na svoje 91. narodeniny, zatkli a oznámili jej, že je proti mestskému nariadeniu jesť vyprážané kura, kulinársku pochúťku posvätnú pre túto obec, čímkoľvek iným ako prstami. Našťastie bol po ruke starosta, ktorý ju rýchlo omilostil.

Fakt č. 7: Fajčenie

Fajčenie, škodlivý zlozvyk s dobre zdokumentovanými zdravotnými následkami, má škodlivý dosah aj na naše vlasy. Hoci je jeho spojitosť s rakovinou a dýchacími problémami dobre známa, existuje skrytý vedľajší účinok, ktorému sa nevenuje toľko pozornosti – predčasné šedivenie vlasov.

Zlé látky v cigaretách spôsobujú, že cievy, ktoré dodávajú našim vlasom látku, sú menšie. To vedie k šediveniu vlasov a dokonca k ich vypadávaniu.

Keď fajčíte alebo vdychujete dym od iných, tieto zlé veci sa dostanú všade, vrátane vašej hlavy, kde vám rastú vlasy. Pokazia každú fázu rastu vlasov tým, že sa zameriavajú na bunky, ktoré vytvárajú farbu. Toto sa deje zakaždým, keď ste v blízkosti dymu, a preto sa fajčiarom často predčasne objavujú šedivé vlasy.

Výskum ukazuje, že fajčiari majú viac ako 2-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať šedivé vlasy v porovnaní s nefajčiarmi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre