Náhodné zaujímavosti: čo spôsobujú platby kartou a ako Džingischánova armáda pomohla planéte

1099

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo spôsobujú platby kartou oproti platbe v hotovosti, čo pomáha mužom na zmenšenie rizika infarktu a ako Džingischánova armáda vlastne urobila dobrú vec pre planétu.

Fakt č. 1: Utrácanie peňazí

52 % opýtaných uviedlo, že pri platbe kartou je pravdepodobnejšie, že uskutočnia impulzívny nákup, zatiaľ čo pri platbe v hotovosti je to len 24 %. 22 % respondentov uviedlo, že pri platbe kartou pociťujú menšiu bolesť pri veľkých nákupoch v porovnaní s platbou v hotovosti.

Výsledky prieskumu naznačujú jasnú tendenciu, že platby kartou uľahčujú spotrebiteľom impulzívne nákupy. Táto tendencia je viac ako dvojnásobne vyššia ako v prípade hotovosti, čo naznačuje súvislosť medzi platobným prostriedkom a pravdepodobnosťou spontánnych výdavkov.

Fakt č. 2: Džingischán

Len málo ľudí formovalo svetovú populáciu v takej miere ako Džingischán. Popri všetkom tom zabíjaní a plodení však legendárny bojovník a vládca možno neúmyselne zachytil obrovské množstvo oxidu uhličitého z atmosféry, čím možno dokonca ochladil planétu.

Fakt č. 3: Billy Joel

Billy Joel nikdy nepredáva lístky do prvých radov na svojich koncertoch. Okrem toho, že chcel poraziť prekupníkov, už ho unavovali všetci tí znudení, bohatí ľudia, ktorí naňho pozerali z prvých radov. Preto začal rozdávať lístky do prvej rady ľuďom sediacim vzadu, aby v prvom rade boli ľudia, ktorí sú radi, že tam sú, skutoční fanúšikovia.

Fakt č. 4: Slony a rakovina

Na rakovinu zomiera menej ako 5 % slonov, zatiaľ čo u ľudí je to až 25 %. Existuje gén nazývaný „zombie gén“, ktorý vznikol z tzv. pseudogénu, zmutovanej alebo neaktívnej kópie normálneho génu. Slony majú mnoho duplikátov génu známeho ako LIF – tieto kópie však nefungujú ako pôvodné. Zdá sa však, že u slonov jedna kópia znovu ožila a vyvinula nový vypínač, ktorý reaguje na poškodenie DNA.

Fakt č. 5: Infarkt u mužov

Namiesto toho, aby pohlavný styk škodil, môže zdraviu vášho srdca prospievať. Štúdie naznačujú, že muži, ktorí majú pohlavný styk aspoň 2-krát týždenne, a ženy, ktoré uvádzajú uspokojivý pohlavný život, majú menšiu pravdepodobnosť, že dostanú infarkt.

Ochranných výhod môže byť mnoho: Pohlavný styk je formou cvičenia, ktoré pomáha posilniť srdce, znížiť krvný tlak, znížiť stres a zlepšiť spánok. Okrem toho môže intimita vo vzťahu zvýšiť vzájomné puto. Silné sociálne väzby môžu znížiť pocity osamelosti, depresie a úzkosti, ktoré sú spojené s vyšším rizikom srdcových ochorení.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre