Náhodné zaujímavosti: obrovské zemetrasenie v Japonsku a kde môžete študovať bez školného

922

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorá krajina je známa kvôli bezplatnému vysokoškolskému vzdelaniu, ako sa po 25-tich rokoch narodilo zmrazené embryo a zistíte aj, aké škody spôsobilo obrovské zemetrasenie v Japonsku, ktoré vyústilo až do ohnivého tornáda.

Fakt č. 1: Zdĺhavé čakanie na letisku

V reakcii na to vedenie letiska zvýšilo počet pracovníkov, ktorí v tejto zmene pracujú s batožinou. Plán fungoval: priemerná doba čakania klesla na 8 minút, čo je v rámci priemyselných noriem. Sťažnosti však pretrvávali.

Vedenie letiska bolo zmätené, a tak sa pustili do dôkladnej analýzy cesty od výstupu z lietadla až po vyzdvihnutie batožiny priamo na mieste. Zistili, že cesta od východu k výdaju batožiny trvá len 1 minútu, ale vyzdvihnutie batožiny trvá o 7 minút dlhšie. Inými slovami, drvivú väčšinu cesty strávili len státím a čakaním.

Po tomto zistení sa rozhodli pre nový prístup. Presunuli príletovú bránu ďalej od hlavného terminálu a potom nasmerovali batožinu čo najďalej. Cestujúci tak strávili celkovo 6 minút chôdze a len 2 minúty čakania na svoju batožinu. Počet sťažností okamžite klesol na nulu.

Fakt č. 2: Vysoké školy bez školného

Nórsko je veľmi známe medzi zahraničnými študentmi, ktorí hľadajú bezplatné vysokoškolské vzdelanie v zahraničí. Môže sa chváliť kvalitnými univerzitami s bezplatným školným, ktoré ponúkajú diplomy na akejkoľvek úrovni: Študenti, ktorí prichádzajú v rámci výmenného programu Erasmus, tiež využívajú bezplatné školné a môžu mať dokonca nárok na finančnú podporu na pokrytie životných nákladov.

Fakt č. 3: Zmrazené embryo

Najdlhšie známe zmrazené ľudské embryo, ktoré viedlo k úspešnému pôrodu, sa narodilo v Tennessee. Emma Wren Gibsonová, ktorú 25. novembra 2017 priviedol na svet doktor Jeffrey Keenan, lekársky riaditeľ Národného centra pre darcovstvo embryí, je výsledkom embrya pôvodne zmrazeného 14. októbra 1992.

Fakt č. 4: Financovanie štúdia

Hayes nebol bez peňazí, ale jeho otec, lekárnik, a matka, učiteľka, už dali na školu 4 ďalšie deti. Takže keď mladý Mike v júni 1987 maturoval na strednej škole v Rochelle, zdalo sa čoraz menej pravdepodobné, že on a jeho rodina budú schopní dať dohromady 28 000 dolárov, ktoré by potreboval na 4-ročné štúdium na Illinoiskej univerzite.

Keď sa blížil jesenný semester, Hayes mal vo vrecku len 2 500 dolárov z práce predavača v drogérii. Avšak dostal nápad, pravdepodobne jediný nápad, ktorý kedy mal. Tínedžer prišiel na myšlienku crowdfundingu. Potreboval len osloviť 2,8 milióna ľudí a od každého vypýtať 1 cent. A to sa mu aj podarilo.

Fakt č. 5: Zemetrasenie v Japonsku

Veľké zemetrasenie zasiahlo v roku 1923 planinu Kantó na hlavnom japonskom ostrove Honšú. Podľa rôznych svedectiev trvalo zemetrasenie 4 – 10 minút. K počtu obetí prispeli rozsiahle požiare a dokonca aj ohnivý vír. Masaker v Kantó sa začal v deň zemetrasenia.

Zemetrasenie malo magnitúdu 7,9, pričom jeho ohnisko bolo hlboko pod ostrovom Izu Ōshima v zálive Sagami.

Od roku 1960 je 1. september japonskou vládou vyhlásený za Deň prevencie katastrof, teda deň, keď si pripomíname veľké prírodné katastrofy vrátane cunami a tajfúnov a pripravujeme sa na ne. Okolo tohto dátumu sa sústreďujú cvičenia, ako aj podujatia na podporu vedomostí, a tiež slávnostné udeľovanie ocenení pre zaslúžilých ľudí.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre