Náhodné zaujímavosti: čo ukázala štúdia Hitlerových zubov a na čo je dobrá horká čokoláda

1289

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo sa zistilo zo štúdie Hitlerových zubov, čo bolo pomenované na počesť Anny Frankovej, a taktiež zistíte, prečo by ste mali konzumovať horkú čokoládu.

 

Fakt č. 1: Vanilka

Vanilka je korenie pochádzajúce z orchideí rodu Vanilla, ktoré sa získava predovšetkým zo strukov vanilky voňavej . Vanilka nie je autogamná, preto je potrebné opelenie, aby rastliny produkovali plody, z ktorých sa získava vanilkové korenie. V súčasnosti sa na svete pestujú tri hlavné druhy vanilky, pričom všetky pochádzajú z druhu, ktorý sa pôvodne vyskytoval v Mezoamerike vrátane častí dnešného Mexika.

Vanilka je po šafráne druhým najdrahším korením, pretože pestovanie vanilkových semienok je náročné na prácu. Napriek tomu sa vanilka hojne využíva pri komerčnom aj domácom pečení, výrobe parfumov a aromaterapii, pretože na dodanie jej charakteristickej chuti a vône stačí len malé množstvo.

 

Fakt č. 2: Anna Franková

Táto menšia planétka bola pomenovaná po Anne Frankovej, nemecko-holandsko-židovskej žene, ktorá zomrela v nacistickom koncentračnom tábore počas druhej svetovej vojny. 14. mája 1995 zverejnilo Centrum pre menšie planétky oficiálnu citáciu pomenovania.

Annelies Marie „Anne“ Franková bola židovská dievčina narodená v Nemecku, ktorá si viedla denník, v ktorom zaznamenávala svoj život v úkryte počas nacistického prenasledovania počas nemeckej okupácie Holandska. Opisovala každodenný život svojej rodiny v úkryte na amsterdamskom podkroví. Slávu si získala posmrtne a stala sa jednou z najdiskutovanejších židovských obetí holokaustu po vydaní knihy Denník mladého dievčaťa, ktorý dokumentuje jej život v úkryte v rokoch 1942 až 1944. Je to jedna z najznámejších kníh na svete a stala sa predlohou viacerých divadelných hier a filmov.

 

Fakt č. 3: Horká čokoláda

Konzumácia tmavej čokolády môže pozitívne ovplyvniť náladu a zmierniť príznaky depresie, zistila štúdia, ktorá skúmala, či rôzne druhy čokolády súvisia s poruchami nálady. Všeobecne sa uvádza, že čokoláda má vlastnosti zlepšujúce náladu a bolo navrhnutých niekoľko mechanizmov vzťahu medzi čokoládou a náladou.

V prvom rade čokoláda obsahuje niekoľko psychoaktívnych zložiek, ktoré vyvolávajú pocit eufórie podobný pocitu kanabinoidu, ktorý sa nachádza v marihuane. Obsahuje aj fenyletylamín, neuromodulátor, ktorý je považovaný za dôležitý pre reguláciu nálady ľudí.

Experimentálne dôkazy tiež naznačujú, že k zlepšeniu nálady dochádza len vtedy, ak je čokoláda chutná a príjemná na konzumáciu, čo naznačuje, že dôležitým faktorom je zážitok z vychutnávania čokolády, nielen prítomné zložky.

Hoci uvedené platí pre všetky druhy čokolády, tmavá čokoláda má vyššiu koncentráciu flavonoidov, antioxidačných chemických látok, ktoré zlepšujú zápalové profily, ktoré sa preukázateľne podieľajú na vzniku depresie.

 

Fakt č. 4: Adolf Hitler

„Zuby sú autentické, o tom nie je možné pochybovať. Naša štúdia dokazuje, že Hitler zomrel v roku 1945,“ povedal profesor Philippe Charlier. „Môžeme zastaviť všetky konšpiračné teórie o Hitlerovi. Neutiekol do Argentíny v ponorke, nie je na skrytej základni v Antarktíde ani na odvrátenej strane Mesiaca.“

„Nevedeli sme, či na svoju samovraždu použil ampulku kyanidu, alebo či to bola guľka do hlavy. S veľkou pravdepodobnosťou je to oboje,“ povedal.

Pri skúmaní zubov sa nenašli žiadne stopy po prášku, čo naznačuje, že nešlo o výstrel z revolveru do úst, skôr do krku alebo do čela. Rovnako modrasté usadeniny, ktoré videli na jeho umelých zuboch, by mohli naznačovať chemickú reakciu medzi kyanidom a kovom zubných protéz.

 

Fakt č. 5: Netflix

Platformy na streamovanie videa predstavujú najväčšiu spotrebu internetu na svete. Podľa správy The Global Internet Phenomena Report, ktorú vydala spoločnosť Sandvine 2023, je Netflix zodpovedný za 15 % globálnej internetovej prevádzky.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre