Náhodné zaujímavosti: v akom čase by sme mali konzumovať kávu, aby sme čo najviac využili jej povzbudzujúce účinky a a ako dlho vydržia žiť šváby bez hlavy

1042

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, dokedy by ste mali počkať s prvou rannou kávou, aby jej efektívnosť bola čo najväčšia, ďalej zistíte, ktorá krajina má vlajku, ktorá neobsahuje červenú, bielu ani modrú farbu, a na konci sa dočítate, ako dlho sú šváby schopné žiť bez hlavy.

 

Fakt č. 1: Jamajská vlajka

Vlajka Jamajky bola prijatá 6. augusta 1962 (Deň jamajskej nezávislosti), keď krajina získala nezávislosť od Západoindickej federácie chránenej Britmi. Vlajka je rozdelená na 4 časti: 2 zelené (horná a dolná) a 2 čierne (horná a horná).

 

Fakt č. 2: Šváby

Šváb môže žiť celý týždeň bez hlavy! Keďže majú otvorený obehový systém a dýchajú cez malé otvory v každom segmente tela, nie sú pri dýchaní závislé od úst alebo hlavy. Šváb bez hlavy zomrie až po týždni, pretože už nemôže piť.

 

Fakt č. 3: Káva

U väčšiny ľudí býva hladina kortizolu najvyššia, keď sa zobudia. Ak počkáte na strednú až neskorú rannú hodinu, približne od 9:30 do 11:30, keď hladina kortizolu začína klesať, môžete viac využiť povzbudzujúce účinky kávy.

Neexistuje prísne pravidlo, že každý musí s pitím kávy počkať 90 minút po prebudení. Odporúčaná doba čakania po prebudení, pred konzumáciou kávy, je väčšinou zhruba 30 minút až 1 hodina. Konkrétne trvanie sa môže líšiť v závislosti od individuálnych preferencií a od toho, ako vaše telo reaguje na kofeín.

Je dôležité počúvať svoje telo a nájsť pre vás najlepší čas. V konečnom dôsledku je to vec osobného experimentovania a hľadania toho, čo najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

 

Fakt č. 4: Oči

Vieme, že ultrafialové žiarenie (UV) môže spôsobiť spálenie, ktoré nás vystavuje riziku rakoviny kože. Ale vedeli ste, že sa môžu spáliť aj vaše oči?

Fotokeratitída je výraz pre spálené oči a vzniká vtedy, keď intenzívne slnečné žiarenie počas mnohých hodín poškodí vonkajšie vrstvy buniek rohovky. Keď tieto bunky odumierajú a vylučujú sa, je to bolestivé. Oči vám opuchnú, budú veľmi slziť a môžete mať rozmazané videnie. Pravdepodobne budete aj mimoriadne citliví na svetlo.

 

Fakt č. 5: Ako sa potia psy

Psy nemajú potné žľazy po celom tele ako ľudia a potia sa len cez chodidlá a nos, ale mechanizmus potenia je úplne rovnaký.

Dychčanie je najbežnejším spôsobom, ako sa pes udržiava v chlade. Pes vydychuje horúci vzduch a vyplazením jazyka dokáže nasať chladný vzduch. Prirodzene budete vidieť, že váš pes sa viac zadýchava v období horúceho počasia alebo po intenzívnom cvičení.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre