Náhodné zaujímavosti: čo vytvára zvuk pri lusknutí prstov a prečo samice anakondy žerú svojich partnerov

1391

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo samice anakondy po párení samcov uškrtia a zjedia, ako vzniká zvuk pri lúskaní prstov a čo nám hrozí ak zadržiavame kýchanie.

Fakt č. 1: Anakondy

Anakondy zelené majú veľmi zaujímavú stratégiu párenia, ktorá sa môže skončiť zjedením jedného alebo viacerých samcov. Samice anakondy zelenej sú polyandrické, a preto sa pária s viacerými samcami. Deje sa to v takzvanom „rozmnožovacom klbku“, v ktorom sa niekedy na jednej samici zhromaždí viac ako 10 samcov a navzájom súťažia o to, kto nájde kloaku, aby sa mohli páriť. Párenie môže trvať až 4 týždne, počas ktorých sa samica s najväčšou pravdepodobnosťou spári s mnohými samcami.

Samice anakondy zelenej sú väčšie a silnejšie ako samce. Majú dlhé obdobie gravidity, počas ktorého je ich pohyb značne obmedzený. Preto tým, že po párení zjedia jedného alebo viacerých samcov, získajú živiny potrebné na úspešné narodenie potomstva.

Fakt č. 2: Lúskanie prstov

Lúskanie prstami je úkon, pri ktorom sa prstami vytvára zvuk lúskania alebo klikania. Primárne sa to robí tak, že sa vytvorí napätie medzi palcom a ďalším prstom (prostredníkom, ukazovákom alebo prstenníkom) a potom sa druhý prst silou posunie smerom nadol, takže veľkou rýchlosťou narazí do dlane tej istej ruky.

Fakt č. 3. Vôňa oblečenie vášho partnera

Podľa výskumu Univerzity Britskej Kolumbie môže vôňa oblečenia vášho partnera zlepšiť kvalitu spánku, aj keď nie je prítomný.

Vôňa partnera môže zlepšiť spánok, naznačuje nový psychologický výskum z University of British Columbia. Vedci zistili, že účastníci štúdie, ktorí boli počas noci vystavení vôni svojho partnera, zaznamenali lepšiu kvalitu spánku, aj keď ich partner nebol fyzicky prítomný.

Fakt č. 4: Kýchanie

Zadržiavanie kýchnutia môže byť zlé. Pri zadržiavaní kýchnutia hrozia určité riziká, ako napríklad prasknutie ušného bubienka, prasknutie povrchových ciev oka alebo nosa, bolesť hrdla alebo krku a menej často prasknutie mozgovej aneuryzmy alebo zlomeniny rebier. Odborníci však tvrdia, že tieto komplikácie sú veľmi zriedkavé.

Fakt č. 5: Zdravotníci

Beh je riskantný – ak by zakopli a spadli, človeku, ktorý ich potrebuje, by nepomohli a pravdepodobne by sa sami stali pacientom. Beh im bráni dôkladne preskúmať miesto udalosti a mohli by prehliadnuť nebezpečenstvo, ako je pes, zbraň v miestnosti, spadnuté elektrické vedenie a podobne. Beh tiež zvyšuje ich vlastnú srdcovú frekvenciu a dýchanie, čo u pacientov nevyvoláva pocit pokoja a sťažuje im jasné myslenie a uvážené konanie.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre