Náhodné zaujímavosti: za čo vám na Srí Lanke hrozí trest smrti a kde sa nachádza najstarší bar na svete

539

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo na Srí Lanke nemôžete urobiť, inak na to veľmi tvrdo doplatíte. Zistíte aj, kde sa nachádza najstarší bar na svete a aký starý je, a na konci sa dozviete zaujímavé informácie o nosoch!

Fakt č. 1: Slony na Srí Lanke

Srílanský poddruh je najväčší a zároveň najtmavší z ázijských slonov, s depigmentovanými miestami – oblasťami bez farby kože na ušiach, tvári, chobote a bruchu. Tieto slony, ktoré sa kedysi vyskytovali na celom ostrove na južnom cípe Indie, sú v súčasnosti vytláčané do menších oblastí, pretože rozvojové aktivity vyklčujú lesy a narúšajú ich starobylé migračné trasy.

Veľkosť stáda na Srí Lanke sa pohybuje od 12 do 20 jedincov a viac. Vedie ho najstaršia samica alebo matriarcha. Na Srí Lanke sa v stádach vyskytujú ošetrovateľské jednotky, ktoré pozostávajú z dojčiacich samíc a ich mláďat, a jednotky starostlivosti o mláďatá, v ktorých sú samice s mláďatami. Populácia slonov na Srí Lanke klesla od prelomu 19. a 20. storočia takmer o 65 %. V súčasnosti je srílanský slon chránený srílanským zákonom a za jeho zabitie hrozí trest smrti.

Fakt č. 2: Najstarší bar na svete

V 70. rokoch 20. storočia stavební robotníci zistili, že jedna zo stien bola zhotovená pomocou daub and wattle, čo je raná stavebná hmota využívajúca drevené pásy upevnené hlinou a blatom.

Počas rekonštrukcie sa našli mince staré až 900 rokov n. l., čo dokazuje, kedy bola starobylá stena testovaná na prítomnosť uhlíka. Objavené mince razili zemepáni, ktorí ich používali na výmenný obchod s klientelou. Hoci sa mince a väčšina „vatového a prúteného“ múru v súčasnosti nachádzajú v Írskom národnom múzeu v Dubline, časť starobylej konštrukcie zostala zachovaná, čo umocňuje zážitok návštevníkov, ktorí majú chuť na poriadnu dávku histórie k svojmu Guinnessu alebo tradičnej írskej whiskey.

Dnes si môžete vychutnať likér v interiéri alebo v pivnej záhrade priamo na mieste s výhľadom na Ford of Luain. Hovorí sa, že samotný bar vznikol ako hostinec, aby sa v ňom ubytovalo nespočetné množstvo pocestných, ktorí prechádzali cez brody, ktoré sa predtým nachádzali v tejto oblasti.

Fakt č. 3: Jay Leno

Chlapec chcel vedieť, či by ho jedného dňa mohol odviezť do školy na svojom Lamborghini Countach. Jaya to zaujalo natoľko, že chlapcovi zavolal, samozrejme, najprv sa rozprával s jeho matkou, a navrhol jej: „Čo keby sme to urobili na budúci týždeň?“

Jay teda odišiel na miesto, kde chlapec býval, a vyzdvihol ho. Potom spolu počkali na vhodný čas, keď väčšina autobusov stála pred školou a všetky deti sa poflakovali vonku, zastavili pred ňou, dvere sa zdvihli a chlapec povedal: „Čau, strýko Jay! A Jay na to: “Dobre, Billy, dávaj na seba pozor, vyzdvihnem ťa budúci týždeň a pôjdeme jazdiť.“

A samozrejme, všetkým jeho kamarátom ostali ústa dokorán otvorené.

Fakt č. 4: Nos

Ľudský nos má v nosových dutinách približne 400 rôznych typov pachových receptorov. Dokáže rozpoznať trilión rôznych vôní a v spojení s mozgom si dokáže zapamätať 50 000 vôní. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo spoločnosti, ktoré oslovujú náš čuch a chuť, používajú len skutočne dobre voňajúce zložky? Je to preto, lebo chcú profitovať z toho, že cítime vône, ktoré nám navodzujú príjemný pocit. Preto spoločnosti vyrábajúce sviečky, hygienické potreby, parfumy a telové výrobky používajú tieto vône: kvety, stromy, čerstvé ovocie, pláž, sandalové drevo.

Fakt č. 5: Hudba

3 štúdie ukazujú, že ľudia majú radšej podnety, ktorým boli vystavení ako prvým, než neskôr stretnuté, podobné podnety. Pri kontrole frekvencie a trvania expozície jednotlivci uprednostňujú verziu piesne, ktorú počuli ako prvú, pred verziou, ktorú počuli neskôr, a obrázky, ktoré videli ako prvé, pred zrkadlovými obrázkami, ktoré videli neskôr.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre