Náhodné zaujímavosti: do ktorej krajiny ako jedinej môžete cestovať bez víz a ako dlho sa natáčala najdlhšia časť seriálu Hry o Tróny

1793

V dnešných náhodných zaujímavostiach sa dozviete, ako dlho sa natáčala najdlhšia časť seriálu Hry o Tróny a ktorá časť to bola, ďalej zistíte, kedy je odporúčaný čas na začiatok vyučovania a prečo, a na konci zistíte, do ktorej krajiny môžete odísť žiť a pracovať bez víz.

Fakt č. 1: Rev gepardov

Výskumníci zistili, že špecifický štekot spúšťa reprodukčný systém samíc, aby uvoľnili vajíčka. Na rozdiel od iných druhov mačiek ovulujú samice gepardov zriedkavo a v neobvyklom čase. Chýba im aj pravidelný reprodukčný cyklus.

Fakt č. 2: Hry o Tróny

Epizódu režíroval Miguel Sapochnik. Nakrúcala sa 55 nocí počas 11 týždňov a za nepriaznivého počasia na scénach v Moneyglasse, Saintfielde a Belfaste v Severnom Írsku. Kameraman Fabian Wagner opísal natáčanie ako fyzicky vyčerpávajúce. Sapochnik študoval obliehanie Helmovho žľabu vo filme Pán prsteňov: Dve veže, aby zinscenoval bojové scény tak, aby diváci nepociťovali únavu z bitky, pričom tvrdí, že čím menej bojov v sekvencii môžete mať, tým lepšie. Takisto menil nálady od scény k scéne, aby navodil napätie, hrôzu, akciu a drámu.

Epizóda vraj obsahuje najdlhšiu bojovú sekvenciu v dejinách kinematografie, dlhšiu ako 40-minútová bitka pri Helmovom žľabe z filmu „Pán prsteňov: Dve veže“.

Fakt č. 3: New York

Mrakodrapy majú vlastné poštové smerovacie čísla buď kvôli svojej veľkosti, alebo kvôli počtu ľudí, ktorí ich obývajú. Keď bolo v roku 1973 otvorené pôvodné Svetové obchodné centrum, dostalo aj výsadu jediného a exkluzívneho poštového smerovacieho čísla 10048.

Fakt č. 4: Maznanie

Maznanie vám môže pomôcť vybudovať si dlhodobý a silnejší vzťah. Funguje to presne tak, ako keď pobozkáte svoju manželku pred odchodom do kancelárie. Podľa vedcov môže pridať 5 rokov k ľudskému životu, zatiaľ čo objímanie môže pridať roky k vášmu vzťahu. Za touto romantickou závislosťou stojí jeden jednoduchý hormón: Oxytocín.

Fakt č. 5: Vyučovanie

Zavedenie začiatku vyučovania o 10:00 pod vedením Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a Americkej akadémie pediatrov v roku 2014 zaznamenalo po dvoch rokoch pokles chorobnosti žiakov o viac ako 50 % a návrat k začiatku vyučovania o 8:50 toto zlepšenie zvrátilo, čo viedlo k nárastu chorobnosti žiakov o 30 %.

Zdá sa, že zavedenie neskoršieho začiatku vyučovania ako 8:30, ktoré môže účinnejšie riešiť cirkadiánne oneskorenie spánkového rytmu dospievajúcich pre večerné chronotypy, má len malé náklady a značné prínosy.

Fakt č. 6: Bradavky

Bradavky sú v mnohých farbách vrátane bledoružovej, červeno-béžovej, hnedej a čiernej. Vaše dve bradavky sa dokonca môžu navzájom líšiť. Majú tiež mnoho rôznych tvarov. Niektoré sú plochejšie, zatiaľ čo iné môžu byť dosť vypuklé. Človek môže mať dve bradavky, ktoré od seba vyzerajú veľmi odlišne. Asymetria je normálna.

Fakt č. 7: Svalbard, Nórsko

Na Svalbarde môže žiť a pracovať neobmedzene každý bez ohľadu na krajinu občianstva. Zmluva o Svalbarde priznáva zmluvným občanom rovnaké práva na pobyt ako nórskym občanom. Občania iných krajín, ako sú zmluvní štátni príslušníci, môžu tiež žiť a pracovať na dobu neurčitú bez víz.

Per Sefland, vtedajší guvernér Svalbardu, povedal: „Doteraz bola zvolená taká politika, že sme nerobili žiadny rozdiel medzi zmluvnými občanmi a občanmi z krajín mimo zmluvy.“

Predpisy týkajúce sa odmietnutia a vyhostenia zo Svalbardu sa uplatňujú na nediskriminačnom základe. Medzi dôvody vylúčenia patrí nedostatok prostriedkov na živobytie a porušenie zákonov alebo predpisov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre