Náhodné zaujímavosti: kde má Kate Winslet uloženého svojho Oscara a ktorý cicavec ako jediný neprdí

651

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorý cicavec je jediný ktorý neprdí, kde si herečka Kate Winslet uchováva svoju sošku Oscara, a nakoniec vám vyvrátime jeden známy mýt o mlieku.

Fakt č. 1: Spievajúci zvoniaci strom

Spievajúci zvoniaci strom je zvuková socha poháňaná vetrom. Je to 3 metre vysoká konštrukcia pozostávajúca z rúrok z pozinkovanej ocele, ktoré využívajú energiu vetra na vydávanie mierne disharmonického a prenikavého zborového zvuku v rozsahu niekoľkých oktáv. Niektoré z rúrok sú predovšetkým konštrukčnými a vizuálnymi prvkami, zatiaľ čo iné boli po celej šírke prerezané, čo umožňuje šírenie zvuku. Harmonické a spevné vlastnosti stromu sa dosiahli vyladením píšťal podľa ich dĺžky pridaním otvorov na spodnú stranu každej z nich.

Fakt č. 2: Balenie kufrov

Štúdia zistila, že ženy majú tendenciu prebaľovať svoje kufre takmer dvojnásobne. Ženy si na týždňovú cestu v priemere zbalia 60 kusov oblečenia, pričom potrebujú len zhruba 34 kusov. Robia to zo strachu, že nemajú dostatok možností, a nakoniec nepoužijú takmer polovicu vecí, ktoré si vezmú so sebou.

Prieskum, ktorý uskutočnila webová stránka o cestovnom poistení s 2 000 účastníčkami, odhalil, že 77 % žien priznáva, že si balí veci navyše len pre prípad, že sa počas dovolenky nevedia rozhodnúť, čo si obliecť.

V priemere si ženy na dovolenku zbalia 19 vrchných dielov, ale nakoniec si oblečú len 10. Podobne si zbalia 16 spodných nohavíc (nohavice, šortky, legíny), ale nakoniec ich nosia len osem.

Fakt č. 3: Mlieko

Súvislosť medzi mliečnymi výrobkami a zdravím kostí je jedným z najrozšírenejších mýtov o mlieku. Jedna rozsiahla harvardská štúdia sledovala 72 000 žien počas dvoch desaťročí a nezistila žiadne dôkazy o tom, že pitie mlieka môže zabrániť zlomeninám kostí alebo osteoporóze. Iná štúdia na viac ako 96 000 ľuďoch zistila, že čím viac mlieka muži konzumovali ako tínedžeri, tým viac zlomenín kostí sa u nich vyskytlo v dospelosti. Podobne sa v inej štúdii zistilo, že dospievajúce dievčatá, ktoré konzumovali najviac vápnika, väčšinou vo forme mliečnych výrobkov, boli viac ohrozené stresovými zlomeninami ako tie, ktoré konzumovali menej vápnika.

Fakt č. 4: Kate Winslet

Získanie Oscara je cenný míľnik v hercovej kariére, niečo, čo sa uchováva s obrovskou starostlivosťou a vďačnosťou. Zvyčajne sa vystavuje v hercovom dome, kde ho môžu všetci obdivovať. Kate Winslet sa o svoju trofej stará trochu inak.Prezradila, že svojho Oscara uchováva v kúpeľni. Je to preto, lebo chce, aby si ho jej hostia mohli sami podržať a predniesť ďakovnú reč v zrkadle bez toho, aby sa cítili zahanbení.

Fakt č. 5: Leňochod

Tráviaci systém leňochoda je pomalý a trvá mu niekoľko dní, kým strávi listy. Črevá leňochoda produkujú metán, ale namiesto toho, aby sa uvoľňoval zo zadku obvyklým smradľavým spôsobom, metán sa vstrebáva do krvi.

Fakt č. 6: Slon

16 až 18 hodín alebo takmer 80 % dňa slon strávi kŕmením. Slony konzumujú trávu, malé rastliny, kríky, ovocie, vetvičky, kôru stromov a korene. Kôra stromov je pre slony obľúbeným zdrojom potravy.

Fakt č. 7: Chodenie

Keď sa stratíme v púšti alebo v hustom lese bez orientačných bodov, máme tendenciu chodiť v kruhu. Ľudia so zaviazanými očami majú rovnakú tendenciu; bez vonkajších referenčných bodov sa krútia v kruhu s priemerom až 20 metrov, pričom si myslia, že kráčajú rovno.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre