Náhodné zaujímavosti: kde sú uchované oči Alberta Einsteina a aký je v skutočnosti Mesiac

583

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kto odstránil Albertovi Einsteinovi oči a kde ich uschovali, akého tvaru je v skutočnosti Mesiac a prečo sa nacisti snažili naučiť psy hovoriť a čítať.

Fakt č. 1: Dostihové kone

Keď si predstavíme rýchlosť, často nás napadnú dostihové kone. Títo konskí športovci sú šľachtení na rýchlosť a ich rekordy nie sú ničím výnimočným. Titul najrýchlejšieho koňa, aký bol kedy zaznamenaný, patrí Winning Brew, plnokrvnému dostihovému koňovi, ktorý v roku 2008 bežal ohromujúcou rýchlosťou 70,76 km/h! To je rýchlejšie ako priemerné auto na mestskej ceste!

Fakt č. 2: Albert Einstein

Predtým, ako Einstein pred 57 rokmi zomrel, napísal do závetu, že chce byť spopolnený a jeho popol tajne rozptýlený, aby sa zabránilo vytvoreniu svätyne. Avšak patológ, ktorý mal v ten večer službu, urobil niečo úplne iné.

Doktor Thomas Harvey nemal povolenie vykonať pitvu, ani povolenie ponechať si mozog pre seba. Ale presne to urobil – na 40 rokov. Tvrdil, že vedel, že jeho mozog zaujíma veľa ľudí, a tak ho zachránil a starostlivo zakonzervoval.

Harvey si najslávnejší mozog na svete ponechal, lebo dostal súhlas od Hansa Alberta, Einsteinovho syna, pokiaľ sa mozog bude používať na vedecké účely. Harvey však nebol odborníkom na mozog a nevedel zabezpečiť, aby sa jeho cenný majetok vedecky skúmal. A tak ho napadlo niečo iné.

Odstránil Einsteinove očné buľvy a dal ich Einsteinovmu očnému lekárovi Henrymu Adamsovi. Dodnes sú uložené v trezore v New Yorku.

Fakt č. 3: Rozvody

Lákavosť nového vzťahu môže byť veľká, hlavne keď vaše súčasné manželstvo je v troskách. Ale skôr, ako urobíte skok z manžela do partnera z aféry, zvážte túto štatistiku: viac ako 75 % manželstiev, ktoré sa začali ako aféry, nikdy nedosiahne svoje 5-te výročie.

Keď sa vzťah zrodí z nevery, často pretrvávajú problémy s dôverou. Váš nový partner si môže stále klásť otázku, že či keď ste podvádzali s ním, či budete podvádzať aj jeho. Tieto nepríjemné pochybnosti môžu plodiť neistotu a to bude narúšať vzťah.

Fakt č. 4: Rozprávanie

Dámy, keď sa muž vo vašom živote bude nabudúce sťažovať, že príliš veľa hovoríte, umlčte ho pomocou vedy. Povedzte mu, že za všetko môže proteín Foxp2.

Už skôr sa tvrdilo, že ženy denne povedia približne 20 000 slov, približne o 13 000 viac ako priemerný muž. Teraz však vedci našli vysvetlenie. Štúdia naznačuje, že v ženskom mozgu sa nachádza vyššia hladina proteínu Foxp2.

Fakt č. 5: Mesiac

Na pohľad sa Mesiac zdá byť okrúhly. Všetci teda predpokladáme, že má guľovitý tvar. Avšak nie je to tak. Tvar Mesiaca je tvar oblého sféroidu, čo znamená, že má tvar gule, ktorá je mierne sploštená.

Mesiac vykazuje veľmi miernu oblosť, ale dôležitejšia je skutočnosť, že strana Mesiaca, ktorá je otočená k Zemi, je o niečo väčšia ako strana odvrátená od nás. Tým sa trochu podobá tvaru klasického vajca. Mesiac teda nie je presne guľový. Odchýlka je síce malá, ale reálna.

Fakt č. 6: Tigrie pruhy

Podobne ako ľudské odtlačky prstov, aj vzory tigrích pruhov sú pre každého jedinca jedinečné a dajú sa použiť na identifikáciu jedného tigra od druhého. Navyše tento vzor nie je len na tigrej srsti, ale je viditeľný aj na ich koži. Takže aj keby ste tigra oholili, pruhovaný vzor by zostal zachovaný.

Fakt č. 7: Nacisti a psy

Nemci považovali psy za takmer rovnako inteligentné ako ľudia a snažili sa ich naučiť rozprávať a čítať. Dokonca robili pokusy s telepatiou medzi ľuďmi a psami.

Hitler, známy milovník psov, dúfal, že zvieratá sa naučia komunikovať so svojimi pánmi a podporoval špeciálnu školu pre psov, ktorá ich učila rozprávať. Nacistickí úradníci najímali takzvané vzdelané psy z celého Nemecka a cvičili ich, aby vyťukávali signály pomocou svojich labiek. Niektoré z nich vraj dokázali napodobniť ľudský hlas, pričom jeden z nich vraj na otázku, kto je Adolf Hitler, vyslovil slová „Mein Fuhrer“. Ďalší vraj dokázal „písať“ poéziu.

Nemci dúfali, že zvieratá využijú vo vojnovom úsilí, napr. že budú pracovať po boku SS a strážiť koncentračné tábory.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre