Náhodné zaujímavosti: kedy môžeme vidieť kruhové dúhy a konzumácia akej potraviny vám pomôže chrániť zuby

912

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kedy môžete vidieť dúhu v tvare kruhu, čo by ste mali konzumovať, aby ste ochránili vaše zuby a nakoniec zistíte trik na cesnakový dych!

 

Fakt č. 1: Zamilovanosť

Prežívanie novej, vášnivej lásky je vzrušujúce. Také vzrušujúce, že podľa výskumu môže ovplyvniť schopnosť človeka sústrediť sa a vykonávať úlohy, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Štúdiu uskutočnil výskumník Henk van Steenbergen, spolu s kolegami z Leidenskej univerzity a Marylandskej univerzity. Steenbergen analyzoval, ako 43 účastníkov v nových vzťahoch (menej ako 6 mesiacov) vykonávalo špecifické úlohy vrátane oddeľovania relevantných a irelevantných informácií. Jeho výsledky naznačili, že vysoká úroveň vášnivej lásky jednotlivcov v počiatočnej fáze romantického vzťahu je spojená so zníženou kognitívnou kontrolou. Inými slovami, účastníci boli natoľko pohltení myšlienkami na svoju milovanú osobu, že ich schopnosť sústrediť sa a vykonávať úlohy bola znížená.

 

Fakt č. 2: Luxusné vozidlá

Podľa štúdie vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley je u ľudí, ktorí jazdia na drahých autách, 4-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú jazdiť ako úplní hlupáci v porovnaní s ostatnými, menej honosnými motoristami.

S rastúcou cenou auta rastie aj pravdepodobnosť, že vás jeho vodič bude predbiehať na ceste tomu neprimeranej, alebo odmietne počkať na chodca na priechode pre chodcov. Aby výskumníci získali svoje údaje, ukryli sa v blízkosti križovatky v centre Berkeley, sledovali značku a model prechádzajúcich áut a zaznamenávali, či vodiči riadne počkali, kým vstúpia do križovatky.

Zistenia viedli výskumníkov k záveru, že existuje veľká súvislosť medzi cenou auta a spoločenskou triedou jeho vodiča.

 

Fakt č. 3: Plameň sviečky

Výskumníci sa zhodli, že človek so zdravým zrakom dokáže rozpoznať plameň sviečky zo vzdialenosti približne 2,6 km za predpokladu, že nie je hmla ani žiadne iné prekážky.

 

Fakt č. 4: Kruhová dúha

Dúhy sú plné kruhy. Stredom kruhu je antisolárny bod. Diváci v lietadlách môžu niekedy vidieť tieto kruhové dúhy. Diváci na zemi môžu vidieť len svetlo odrazené od dažďových kvapiek nad horizontom. Keďže horizont každého človeka je trochu iný, nikto v skutočnosti nevidí zo zeme celú dúhu. V skutočnosti nikto nevidí rovnakú dúhu – každý človek má iný antisolárny bod, každý človek má iný horizont. Niekto, kto sa jednému divákovi javí pod „koncom“ dúhy alebo blízko neho, uvidí inú dúhu, ktorá sa rozprestiera od jeho vlastného horizontu.

 

Fakt č. 5: Krištof Kolumbus

Známy mýtus hovorí, že Kolumbus sa plavil na západ, aby dokázal, že svet je guľatý. Mnohí ľudia sa tiež učili, že Kolumbus prevzal myšlienku o veľkosti a guľovitom tvare Zeme od Ptolemaia a že Kolumbus bol prvý, kto túto teóriu aplikoval na dosiahnutie východu cestou na západ. V knihe Relación del Tercer Viaje však Kolumbus upravil Ptolemaiovu teóriu o guľovitom tvare Zeme. Ptolemaiova chyba spočívala v tom, že si myslel, že celý svet je rovnako okrúhly ako pologuľa, ktorú obýval. Kolumbus špekuloval, že Zem má vydutinu, ktorá má podobu hrušky alebo gule s vydutinou ako ženská bradavka. Svetová „bradavka“ sa nachádzala na východe, kde si myslel, že je pozdĺž rovníka.

 

Fakt č. 6: Syr

Možno to znie nepravdepodobne, ale jedným z najlepších a najjednoduchších spôsobov boja proti erózii zubov je zjesť po každom jedle kúsok syra. Syr obsahuje zásady, ktoré neutralizujú kyseliny zanechané po konzumácii jedla. Nápoje ako Coca-Cola, sladké jedlá, ako sú napríklad koláče a lebo keksíky, sú obzvlášť kyslé, takže zjedenie syra po nich bude účinné.

 

Fakt č. 7: Cesnakový dych

Ak máte obzvlášť silné cesnakové jedlo, zjedzte ako dezert jablká alebo žujte čerstvé lístky mäty. Jedna štúdia uviedla, že chemické zloženie jabĺk, šalátu a mäty pomáha odstraňovať zápach z úst po cesnaku. Pomôcť môže aj horúci zelený čaj a citrónová šťava.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre