Náhodné zaujímavosti: koľko kalórií dokážeme spáliť s našim partnerom a prečo je Zem jediná planéta na ktorej môže horieť oheň

667

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo by ste mali pred tréningom konzumovať, aby ste znížili bolesť svalov, koľko kalórií môžete spáliť pri orálnom sexe a prečo je Zem jediná známa planéta, na ktorej môže horieť oheň.

 

Fakt č. 1: Melónová šťava

Povesť melónového džúsu medzi športovcami získava vedeckú podporu v štúdii, ktorá zistila, že džús z obľúbeného letného ovocia môže zmierniť bolesť svalov po cvičení. Správa v časopise ACS Journal of Agricultural and Food Chemistry pripisuje účinky melónu aminokyseline L-citrulínu.

 

Fakt č. 2: Objímanie

Podľa výskumníkov z Torontskej univerzity nás objímanie robí šťastnejšími ako sex. Je všeobecne známe, že sex prináša uspokojenie a je kľúčom k dlhotrvajúcemu vzťahu, nehovoriac o zdravotných výhodách.

Sex však nie je jedinou vecou, ktorá udržiava dobrý pocit vo vašom vzťahu. Výskum ukázal, že náklonnosť je chýbajúcim článkom medzi sexom a životnou spokojnosťou. To znamená, že maznanie po sexe vás robí šťastnejšími ako samotný akt.

 

Fakt č. 3: Stromy s tmavšími listami

Pochované a rozkladajúce sa ľudské telo mení pôdu v jeho blízkosti, pretože do pôdy sa dostávajú chemické látky a mikróby. Hlavnou myšlienkou je, že by to mohlo spôsobiť určité zmeny v rastlinách v blízkosti tela a že tieto zmeny by sa dali pozorovať a identifikovať.

Ľudské telo obsahuje dosť veľké množstvo dusíka. Rozkladajúce sa telo by ho mohlo časom vylúhovať do pôdy. Množstvo dusíka (premeneného na amónium) v pôde okolo tela by bolo pravdepodobne oveľa väčšie ako v okolitej pôde. Dusík súvisí s produkciou chlorofylu v listoch, ktorý im dodáva zelenú farbu. Čím viac dusíka, tým sú listy zelenšie.

Problémom tejto myšlienky je, že keďže dusík je vo veľkom množstve prítomný nielen v ľuďoch, ale aj v mnohých iných živočíchoch, mohlo by to tiež znamenať, že v danej oblasti uhynulo zviera.

 

Fakt č. 4: Orálny sex

Podľa článku uverejneného v známom denníku The Daily Star, môže žena pri orálnom sexe spáliť 100 kalórií každú polhodinu. To je približne rovnaké množstvo kalórií, aké sa spáli za 15 minút v posilňovni.

 

Fakt č. 5: Kofeín

Káva, ktorú pijete ráno na povzbudenie, vás môže urobiť otvorenejšími voči presvedčovaniu, tvrdia vedci. Dôkazy zo štúdie naznačujú, že sa tak deje preto, lebo kofeín povzbudzuje mozog, a nie preto, že všeobecne zlepšuje náladu.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že konzumácia kofeínu môže zlepšiť pozornosť a zvýšiť kognitívny výkon, pričom optimálna dávka je 200 miligramov (dve šálky kávy).

Mierne dávky kofeínu vás tiež môžu ľahšie presvedčiť o argumentoch, ktoré sú v rozpore s vaším presvedčením, tvrdí Pearl Martinová z University of Queensland. Jej tím v roku 2005 publikoval prácu, v ktorej naznačil, že táto zlúčenina núti ľudí súhlasiť s tvrdeniami, ktoré sú v rozpore s ich typickými názormi, pretože zlepšuje ich schopnosť pochopiť argumenty, ktoré sa za týmito tvrdeniami skrývajú.

 

Fakt č. 6: Nedostatok spánku

Podľa nedávnych štúdií 3 výskumníkov, sú ľudia nielen menej produktívni, keď sú unavení, ale je u nich aj väčšia pravdepodobnosť, že budú klamať, podvádzať alebo konať neeticky iným spôsobom.

 

Fakt č. 7: Oheň

Zem je jediná známa planéta v našej slnečnej sústave, na ktorej môže horieť oheň. Je to preto, že žiadna iná planéta v našej slnečnej sústave nemá správnu kombináciu prvkov, najmä kyslíka, ktorá by umožňovala horenie.

Oheň potrebuje na horenie tri veci: palivo, teplo a kyslík. Na Zemi je v atmosfére dostatok kyslíka, ktorý podporuje horenie. Keď napríklad zapálime zápalku, teplo vznikajúce trením pri škrtaní zápalky zapáli palivo a kyslík vo vzduchu zabezpečí potrebnú chemickú reakciu na udržanie plameňa.

Hoci v našej slnečnej sústave existujú planéty s atmosférou, ktorá obsahuje kyslík, napríklad Mars, nemajú dostatok kyslíka na udržanie ohňa.

Ostatné planéty v našej slnečnej sústave, ako napríklad Jupiter, Saturn, Urán a Neptún, majú atmosféry zložené prevažne z vodíka a hélia so stopovým množstvom iných plynov. Tieto plyny nepodporujú horenie, a preto na týchto planétach nemôže horieť oheň.

Stručne povedané, jedinečná kombinácia kyslíka, paliva a tepla na Zemi umožňuje, aby oheň horel. Hoci iné planéty môžu mať vo svojej atmosfére trochu kyslíka, nemajú ho dostatok na to, aby podporoval horenie, takže Zem je jedinou známou planétou, na ktorej môže horieť oheň.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre