Náhodné zaujímavosti: koľko meral najťažší človek na svete a prečo nevidíme svoj nos

691

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, koľko meral najťažší človek, aký bol kedy zaznamenaný, prečo nevidíme vlastný nos a kedy máme najvyššiu hmotnosť.

Fakt č. 1: Schizofrenické halucinácie

Práca antropológov, ktorí sa zaoberajú psychiatrickými ochoreniami, nás učí, že tieto ochorenia sa v rôznych sociálnych svetoch posúvajú malými, ale dôležitými spôsobmi. Psychiatrickí vedci majú tendenciu nepozerať sa na kultúrne rozdiely. Niekto by mal, pretože je to dôležité a môže nás to niečo naučiť o psychiatrických ochoreniach.

Fakt č. 2: Inteligencia psov

Do počtu slov, ktoré psy pravdepodobne rozpoznávajú, patria aj gestá rúk, napríklad ukazovanie, a neverbálne zvuky, napríklad pískanie.

Schopnosť počítania sa testuje v cvičeniach, ako je napríklad cvičenie, pri ktorom sa za zástenou po jednom hádžu pamlsky.

Fakt č. 3: Dotýkanie tváre

Robíme to všetci. Každý deň sa tváre dotýkame veľmi veľa krát. Svrbí nás nos, pretierame si unavené oči, utierame si ústa, to všetko robíme bez rozmýšľania.

Dotýkanie sa tváre však môže výrazne zvýšiť riziko nákazy vírusmi chrípky alebo prechladnutia, ale najmä novým koronavírusom. Ústa a oči sú miesta, kde sa vírusy dostávajú do tela najľahšie, a stačí, aby ste sa ich dotkli prstom, ktorý už nesie infekciu.

Vedci skúmajúci toto správanie zistili, že ľudia sa neustále dotýkajú svojich tvárí. Štúdia z roku 2015 pozorovala 26 študentov medicíny a zistila, že sa dotýkajú svojich tvárí 23-krát za hodinu. Takmer polovica dotykov tváre sa týkala úst, nosa alebo očí.

Zistilo sa, že dokonca aj zdravotnícki pracovníci, ktorý by na tom mali byť lepšie, sa počas 2 hodín dotkli tváre v priemere 19-krát, pričom nedôsledne dodržiavali správnu hygienu rúk.

Fakt č. 4: Najvyššia hmotnosť

Vaša hmotnosť je zvyčajne najvyššia po víkende, v nedeľu a v pondelok. Ako keby ste do týchto 48 hodín natlačili svoje pôžitky, musím, chcem atď. Vtedy sa aj tá najlepšie naplánovaná rutina môže rozpadnúť. Ľudia majú cez víkendy tendenciu byť vo všetkom menej dôslední.

Fakt č. 5: Zabúdanie

Výskum krivky zabúdania ukazuje, že do 1 hodiny žiaci zabudnú v priemere 50 % prezentovaných informácií, do 24 hodín zabudnú v priemere 70 % nových informácií a do týždňa zabudnú až 90 % toho, čo sa naučili.

Fakt č. 6: Nos

Položili ste si niekedy otázku, prečo nevidíte svoj nos? Pozerajte sa 3 sekundy priamo pred seba. Žiadny nos, však? Teraz zatvorte ľavé oko a otvoreným pravým okom sa pozrite čo najďalej doľava. Je tam! Nos! Teraz zatvorte pravé oko a otvoreným ľavým okom sa pozrite doprava. Znova nos! A čo sa stane teraz, ak otvoríte obe oči a pozriete sa priamo pred seba. Žiadny nos! Keď sa pozeráte priamo pred seba, váš nos je väčšinou mimo vášho zorného poľa, ale namiesto toho, aby sme toto prázdne miesto vyplnili tým, čo tam skutočne je, vymažeme nos z pohľadu!

Prečo? Pretože ide o zmyslové údaje, ktoré nepotrebujeme. Mozog nechce, aby ste si neustále uvedomovali svoj nos. Ak sa s vaším nosom nič nezmení, váš mozog dospeje k záveru, že ho nepotrebuje registrovať.

Fakt č. 7: Najťažší človek

Jon Brower Minnoch bol Američan, ktorý bol najťažším zaznamenaným človekom v histórii, pričom v čase svojej najväčšej hmotnosti vážil zhruba 635 kg. Od detstva bol obézny a v dospelosti bežne vážil 363 – 408 kilogramov. Vlastnil taxislužbu a pracoval ako vodič v okolí svojho domova na ostrove Bainbridge vo Washingtone.

V snahe schudnúť, na príkaz lekára prešiel na diétu s obsahom 600 kcal denne. V dôsledku toho bol asi 3 týždne pripútaný na lôžko, kým nakoniec v marci 1978 súhlasil s tým, že pôjde do nemocnice. Na jeho prevoz do nemocnice v Seattli bolo potrebných veľa hasičov. Lekári mu diagnostikovali masívny edém a endokrinológ odhadol jeho hmotnosť na približne 635 kilogramov. Lekári mu nasadili diétu s obsahom 1 200 kcal denne, pri ktorej po približne 2 rokoch v nemocnici schudol viac ako 408 kg. V tom čase to bol najväčší zdokumentovaný úbytok hmotnosti človeka. Po odchode z nemocnice opäť nadobudol veľkú časť hmotnosti a v septembri 1983 zomrel. V čase smrti vážil takmer 363 kg. Jeho rakva zabrala 2 pohrebné miesta na cintoríne.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre