Náhodné zaujímavosti: toaleta, ktorá skenuje vaše výkaly, a ľudia s treťou bradavkou

575

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, aké správanie, ktorému by sme sa mali vyhýbať, je nákazlivé, koľko ľudí má tretiu bradavku a toaleta, ktorá skenuje vaše výkaly.

 

Fakt č. 1: Lenivosť

Lenivosť je často správanie, ktorému sa na pracovisku vyhýbame. Keď niekto nie je ochotný vložiť energiu do svojej práce, v podstate sa nevenuje svojej práci. Všetci si s najväčšou pravdepodobnosťou spomíname na chvíle, keď sme nechceli vynaložiť energiu potrebnú na vykonanie svojej práce.

Ešte znepokojujúcejšie je, že lenivosť sa môže nenápadne stupňovať alebo sa dotknúť aj iných. Výskum naznačuje, že lenivosť môže byť nákazlivá – účastníci, ktorí si neuvedomujú svoje posuny smerom k lenivosti, začnú podporovať rovnaké lenivé správanie a rozhodnutia, aké robili leniví účastníci.

 

Fakt č. 2: Práca v neporiadku

Istá výskumníčka zistila, že práca v upratanom priestore motivuje jednotlivcov k spoločensky zodpovedným, normatívne „dobrým“ činnostiam, ako je dobré stravovanie a prispievanie na charitu. Na druhej strane to ale vyzerá tak, že práca v neporiadku podnecuje ľudí k tomu, aby skúšali nové nápady a prichádzali s inovatívnymi myšlienkami.

 

Fakt č. 3: Tretia bradavka

Nadpočetná bradavka je ďalší prípad bradavky vyskytujúci sa u cicavcov vrátane ľudí a opíc. Často sa zamieňajú za materské znamienka. Štúdie rôzne uvádzajú výskyt nadpočetných bradaviek približne 1 z 18 a 1 zo 40.

Bradavky sa objavujú pozdĺž dvoch vertikálnych „mliečnych línií“, ktoré začínajú v podpazuší na každej strane, prechádzajú cez typické bradavky a končia v slabinách. Rozdeľujú sa do ôsmich stupňov úplnosti, od jednoduchého chĺpku až po zmenšený prsník s mliekom.

 

Fakt č. 4: Prasknutý iPhone

Dôvodov, prečo niektorí používatelia iPhonu naďalej používajú svoje zariadenia s rozbitými obrazovkami, môže byť niekoľko:

Náklady na opravu: Oprava obrazovky iPhonu môže byť nákladná, najmä ak je zariadenie po záruke. Niektorí používatelia môžu považovať náklady na opravu za neúnosné a namiesto toho sa rozhodnú naďalej používať svoje zariadenie s rozbitou obrazovkou.

Pohodlie: Niektorí používatelia môžu uprednostniť pohodlie pred dokonalou obrazovkou. Pokiaľ je zariadenie napriek rozbitej obrazovke stále funkčné, môžu sa rozhodnúť, že ho budú naďalej používať, namiesto toho, aby sa trápili s jeho opravou.

Nedostatočná informovanosť: Niektorí používatelia si nemusia byť vedomí dostupných možností opravy rozbitej obrazovky iPhonu. Možno nevedia, kam sa majú obrátiť na opravu alebo koľko by to stálo, čo ich vedie k tomu, že naďalej používajú svoje zariadenie s rozbitou obrazovkou.

Je dôležité poznamenať, že hoci sa niektorí používatelia môžu rozhodnúť pokračovať v používaní svojho iPhonu s rozbitou obrazovkou, vo všeobecnosti sa odporúča dať obrazovku opraviť, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu zariadenia a zabezpečila sa optimálna funkčnosť.

 

Fakt č. 5: Island

Island je svetovým lídrom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. 100 % islandskej elektrickej siete sa vyrába z obnoviteľných zdrojov. Pokiaľ ide o celkové dodávky energie, 85 % celkových dodávok primárnej energie na Islande pochádza z domácich obnoviteľných zdrojov energie. Geotermálna energia poskytovala v roku 2016 približne 65 % primárnej energie, podiel vodnej energie predstavoval 20 % a podiel fosílnych palív (najmä ropných produktov pre sektor dopravy) bol 15 %.

 

Fakt č. 6: Toaleta

Je to inteligentný záchod, ale nie taký, ktorý si sám zdvihne poklop pri používaní. Táto toaleta je vybavená technológiou, ktorá dokáže v stolici a moči odhaliť celý rad  ochorení vrátane niektorých druhov rakoviny, napríklad rakoviny hrubého čreva. Zariadenie by mohlo byť veľmi vhodné pre osoby, ktoré sú geneticky predisponované k určitým ochoreniam, ako je syndróm dráždivého čreva, rakovina prostaty alebo zlyhanie obličiek, a chcú mať prehľad o svojom zdraví.

 

Fakt č. 7: Efektívnejšie učenie

Podľa vedy o „správnom načasovaní“ je špičkový výkon pevne zakódovaný v našej DNA. Naše biologické hodiny, čo sú vnútorné hodiny zabudované v našom mozgu od mladosti, nám vlastne pomáhajú rozhodnúť, kedy je ideálny čas na učenie. Hoci nové objavy dokazujú, že načasovanie nemusí byť všetko, je dôležité, ak chcete tvoriť a podávať neustále najlepšie výkony.

To znamená, že podľa vedeckých poznatkov je učenie najefektívnejšie v čase od 10.00 do 14.00 a od 16.00 do 22.00. Na druhej strane, najmenej efektívne učenie je v čase od 4:00 do 7:00 ráno.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre