Náhodné zaujímavosti: Švajčiarsko a ich výbušniny na hraniciach a prečo chcel Ashton Kutcher spáchať samovraždu

672

Dnešné Zaujímavosti ku káve vám ponúknu informácie o Švajčiarsku a prečo vybavili svoje tunely a mosty na hraniciach výbušninami, aký vek sa považuje za ideálny na zoznamovanie s druhým jazykom a dozviete sa aj, prečo chcel Ashton Kutcher spáchať samovraždu.

Fakt č. 1: Kapybary

Krokodíly sú kráľmi svojho panstva a kapybary sú ich vernými poddanými. Spoločne vytvárajú nevídané priateľstvo. Priateľstvo, ktoré odolalo skúške času a dokazuje, že aj v ríši zvierat je možné všetko!

Krokodíly si udržiavajú odstup a neútočia. Kapybary sú pre krokodíly príliš veľké na to, aby ich prehltli, preto sa zvyčajne zdržiavajú spolu v jednej vode. Nezvyčajné priateľstvá sú často tie najlepšie. Nie je zriedkavé vidieť kapybaru vyhrievajúcu sa na slnku vedľa krokodíla.

Fakt č. 2: Učenie druhého jazyka

Na základe gramatických výsledkov, vedci v roku 2018 vyvinuli modely, ktoré predpovedajú, ako dlho trvá, kým sa človek stane plynulým v danom jazyku, a aký je najlepší vek na začatie učenia. Dospeli k záveru, že schopnosť naučiť sa nový jazyk, aspoň z gramatického hľadiska, je najsilnejšia do veku 18 rokov, potom nastáva prudký pokles. Ak sa však chcete stať úplne plynulým, mali by ste sa začať učiť pred 10. rokom života, ideálne približne v 7 alebo 8 rokoch.

Fakt č. 3: Výška

Tento jav môže byť spôsobený gravitáciou, ktorá stláča chrupavky v chrbtici a v iných častiach tela, napríklad v kolenách, keď sa počas dňa postavíme alebo posadíme. Keď ležíme v odpočinkovej polohe, chrbtica sa rozkladá, takže keď sa ráno zobudíme, sme po celonočnom ležaní v posteli vyšší.

V skutočnosti sú astronauti, ktorí sa vracajú z vesmíru, o niekoľko centimetrov vyšší ako ich bežná výška na Zemi, pretože na ich chrbticu nepôsobia gravitačné sily mimo zemskej atmosféry. Keď sú opäť na Zemi, gravitácia im postupne vráti ich normálnu výšku. Nárast našej rannej výšky je len asi 1 cm.

Fakt č. 4: Make-up

Alžírsky muž videl svoju manželku ráno po svadbe prvýkrát bez mejkapu a zažaloval ju za podvod a psychické utrpenie. Ženích bol taký šokovaný a zmätený, že bol presvedčený, že jeho manželka je zlodejka, ktorá mu prišla vykradnúť byt, uviedol na súde.

Manželka, ktorá bola pre svojho manžela úplne na nespoznanie, sa ho snažila upokojiť. Nakoniec si uvedomil, že to nie je zlodejka, ale žena, ktorú údajne miloval, len bez mejkapu. Ženích povedal, že bol oklamaný, pretože ona sa pred svadbou vždy nalíčila a vyzerala veľmi príťažlivo.

Keď videl jej pravú tvár, vyľakalo ho to. Za traumu si vyžiadal odškodné 20 000 dolárov a ako sa dalo čakať, už sú rozvedení.

Fakt č. 5: Nórske školstvo

Nórsko je známe najmä vďaka svojim nádherným fjordom. Stalo sa však populárnym aj medzi zahraničnými študentmi, ktorí hľadajú bezplatné vysokoškolské vzdelanie v zahraničí.

Nórsko sa môže pochváliť kvalitnými univerzitami s bezplatným školným, ktoré ponúkajú diplomy na akejkoľvek úrovni: Študenti, ktorí prichádzajú v rámci výmenného programu Erasmus, tiež využívajú bezplatné školné a môžu mať dokonca nárok na finančnú podporu na pokrytie životných nákladov.

Fakt č. 6: Švajčiarske hranice

Zubaté betónové výčnelky sa tiahnu na kilometre pozdĺž švajčiarskych Álp. Hovorí sa im Toblerone Lines, podľa slávneho švajčiarskeho výrobcu čokolády, ale majú aj iné názvy. Zlovestnejšie prezývky ako „dračie zuby“ možno lepšie zodpovedajú ich pôvodnej funkcii: odrážať útočiace tanky a iné vozidlá v čase vojny.

Tieto línie predstavujú niektoré z najviditeľnejších prvkov obrannej infraštruktúry v krajine, ktorá je známa svojou večnou neutralitou – pozíciou, ktorú posilňuje skutočnosť, že krajina je na útoky dobre pripravená. Vojensky vycvičení občania Švajčiarska sú po zuby ozbrojení.

Mnohé švajčiarske obranné stratégie sú však oveľa menej viditeľné ako ostnaté hrebene, vrátane infraštruktúry starostlivo navrhnutej a vybudovanej tak, aby sa na požiadanie sama zničila.

Fakt č. 7: Ashton Kutcher

Ashton Kutcher bol taký zúfalý, keď mu povedali, že jeho bratovi-dvojčaťu Michaelovi zostáva len niekoľko hodín života, že uvažoval o samovražde, aby ho zachránil.

Hollywoodsky lámač ženských sŕdc mal len 13 rokov, keď navštívil svojho brata v nemocnici a dozvedel sa, že po dočasnej zástave srdca Michaelovi pravdepodobne zostáva len pár hodín života. A vtedy Ashton začal uvažovať o skoku z hotelového balkóna, aby jeho zdravé srdce mohlo ísť chorému súrodencovi.

Avšak vtedy jeho otec vyšiel von, videl ho stáť na balkóne a povedal mu, že to nemôže urobiť. V tom vybehli lekári a povedali: „Musíme pripraviť operačný sál. Na Floride zomrela žena pri autonehode a na ceste je srdce.“

Transplantačná operácia bola úspešná a Michael v súčasnosti žije v Cedar Rapids v štáte Iowa, pričom jeho brat viackrát daroval peniaze nemocniciam Iowskej univerzity, kde sa operácia uskutočnila.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre