Náhodné zaujímavosti: pieseň, ktorá znižuje úzkosť a ako fungujú „tri generácie trestu“ v Severnej Kórei

1414

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorú pesničku by ste si mali vypočuť, ak trpíte úzkosťami, ako funguje trestný zákon v Severnej Kórei a aký to má dopad na rodinu odsúdeného, a na konci sa dočítate, prečo si dôstojník, ktorý zatkol Annu Frankovú, potom kúpil kópiu jej denníka.

Fakt č. 1: Sledovanie

Neurologické štúdie zistili, že mozgové bunky, ktoré iniciujú túto reakciu, sú veľmi presné. Ak niekto odvráti svoj pohľad od vás tým, že sa otočí len o niekoľko stupňov doľava alebo doprava, ten pocit rýchlo zmizne. Vedci predpokladajú, že za detekciou pohľadu stojí zložitá nervová sieť.

Nervová sieť zodpovedná za ľudí zatiaľ zostáva neidentifikovaná. Štúdia s opicami makakmi však odhalila neurologické obvody zodpovedné za detekciu ich pohľadu, dokonca sa dostala až ku konkrétnym bunkám, ktoré sa na nej podieľajú.

Ľudia sú citliví na pohľady iných. Keď iný človek zmení smer svojej pozornosti, automaticky sledujeme jeho pohľad. Je to viac než len to, že sme predátori, ktorí sú ako skupina prirodzene citliví a priťahovaní na zmeny v prostredí. Súvisí to aj s kooperatívnou a sociálnou povahou ľudí a s tým, ako sme na sebe v priebehu histórie a vývoja závislí.

Fakt č. 2: Pesnička na úzkosť

Volá sa „Weightless“ od Marconi Union a bola špeciálne navrhnutá tak, aby spomalila srdcovú frekvenciu, znížila krvný tlak a hladinu kortizolu. Je taká účinná, že pri jej počúvaní je nebezpečné šoférovať, pretože vás môže uspať.

Rovnako pozoruhodný je aj fakt, že pieseň bola na to skonštruovaná. Skupina Marconi Union, ktorá vytvorila skladbu Weightless, tak urobila v spolupráci so zvukovými terapeutmi. Jej starostlivo usporiadané harmónie, rytmy a basové linky pomáhajú spomaliť srdcovú frekvenciu poslucháča, znížiť krvný tlak a znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu.

Fakt č. 3: Súrodenci

Štúdia ukázala, že najmladší súrodenci si myslia, že sú zábavnejší ako tí starší. Prieskum skúmal povahové črty 1 783 dospelých, tým, že zisťoval, ako hodnotia rôzne aspekty svojej osobnosti. Výsledky ukázali, že 46 % ľudí, ktorí boli najmladší v rodine, sa považovalo za najzábavnejších, v porovnaní s 36 % najstarších súrodencov.

Fakt č. 4: Husky

Psy boli na južný pól zakázané v roku 1994, pretože podľa ochrancov životného prostredia šírili psiu infekciu na tulene. Obávali sa, že psy by mohli priniesť choroby, ako je psinka, ktoré by sa mohli preniesť na tulene. Táto otázka sa prvýkrát otvorila v roku 1990, keď sa zistilo, že viac ako polovica populácie tuleňov v Severnom mori bola vyhubená v dôsledku zvláštnej epidémie. Predpokladalo sa, že táto epidémia nejakým spôsobom súvisí so psami. A preto Britská antarktická služba okamžite zastavila chov huskyov. Ich počet sa znížil zo 400 v roku 1990 na 14, ktoré boli nakoniec odstránené v roku 1994.

Fakt č. 5: Tri generácie trestu v Severnej Kórei

Severokórejský zákon stanovuje „tri generácie trestu“. Ak spáchate trestný čin, aj vaše deti a vnúčatá dostanú plnú výmeru trestu, ktorá často zahŕňa doživotné väzenie. Deti narodené vo väzení sú vychovávané ako väzni, pretože ich „krv je vinná“.

Fakt č. 6: Slnko

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako by Slnko znelo, keby ste ho mohli počuť? Slnko leží 149 668 992 kilometrov od nás, obklopené vesmírnym vákuom. Zvuk sa samozrejme vesmírom nešíri. Ale so správnym prístrojom môžu vedci „počuť“ pulzácie Slnka. Celé Slnko vibruje zložitým vzorom akustických vĺn, podobne ako zvon.

Fakt č. 7: Anna Franková

Nespomína.

„Minulý týždeň som si kúpil tú malú knižku, aby som zistil, či som v nej uvedený. Ale nie som.“ Keď mu reportér povedal, že „mohol byť prvý, kto si ju prečítal“, Silberbauer sa zasmial a povedal: „Možno som ju mal vtedy zdvihnúť z podlahy.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre