Náhodné zaujímavosti: prečo na mužov vplýva choroba viac a prečo si astronauti vo vesmíre nemôžu grgnúť

612

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako by ste mali postupovať ak niekedy uviaznete pod vodou v aute, prečo muži pociťujú príznaky vírusu viac ako ženy a prečo si astronauti vo vesmíre nemôžu grgnúť.

Fakt č. 1: Auto pod vodou

Toto tvrdenie je sčasti „mýtus“ a sčasti „pravda“.

Pravdivá časť: Mnohé opierky hlavy v autách sú skutočne odnímateľné a majú kovové tyče, ktoré by sa teoreticky dali použiť na rozbitie okna, ak by to bolo potrebné. Kovové hroty sa dajú použiť na úder do skla na slabom mieste, čo potenciálne umožní rozbiť sklo.

Mýtus: Účinnosť použitia opierky hlavy na rozbitie okna auta sa však často preceňuje. Moderné okná automobilov, najmä bočné, sú vyrobené z tvrdeného skla, ktoré je navrhnuté tak, aby vydržalo náraz a pri rozbití sa rozbilo na malé, menej nebezpečné kúsky. Preto je pomerne ťažké rozbiť tieto okná bez použitia značnej sily. Okrem toho môže byť náročné dosiahnuť uhol a silu potrebnú na účinné použitie opierky hlavy na rozbitie okna, najmä v situácii paniky.

Z bezpečnostných dôvodov sa vo všeobecnosti odporúča voziť v aute účelové rozbíjače okien a rezače bezpečnostných pásov. Tieto nástroje sú špeciálne navrhnuté na efektívne rozbíjanie okien automobilov a rezanie bezpečnostných pásov v núdzových situáciách.

Fakt č. 2: Pobyt v rakve

Normálny zdravý človek môže mať 10 minút až hodinu alebo 6 hodín až 36 hodín – podľa toho, koho sa pýtate – predtým, ako sa uloží do hrobu. Vedci sa na tom nezhodujú, ale jedno je isté: nebolo by to dlho.

Všetko závisí od množstva vzduchu, ktoré je k dispozícii v samotnej rakve. Čím ste menší, tým dlhšie prežijete, pretože zaberáte menej miesta, čo znamená viac priestoru pre kyslík. Moment, keď sa vám zásoby kyslíka minú, znamená koniec. Plavci alebo maratónski bežci s vynikajúcou kapacitou pľúc môžu zadržaním dychu získať minútu navyše. Ale klasicky by trvalo takmer 5 a pol hodiny, kým by sa spotreboval všetok kyslík v rakve.

Fakt č. 3: Astronauti

Vzduch môže, samozrejme, vo vesmíre putovať zo žalúdka von cez ústa. Problémom je však nedostatočná gravitácia. Na Zemi, keď máte v žalúdku uväznený plyn, stúpa nahor, pretože je ľahší ako jedlo a žalúdočné šťavy v ňom.

Vo vesmíre, kde nie je gravitácia, plyn nestúpa nahor. Zostane zmiešaný s ostatnými vecami, ktoré sú v žalúdku. Takže ak chce plyn vyjsť z úst, prinesie so sebou aj ostatné látky.

Fakt č. 4: Venuša

Takmer všetky planéty slnečnej sústavy sa otáčajú okolo svojej osi proti smeru hodinových ručičiek a obiehajú okolo Slnka v protismere hodinových ručičiek. Venuša tiež obieha okolo Slnka proti smeru hodinových ručičiek, ale otáča sa okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek. Jednou z teórií tejto nezvyčajnej rotácie je, že v dávnejšej histórii bola vyradená zo svojej vertikálnej polohy!

Astronómovia sa domnievajú, že v určitom okamihu kolízia nebeských telies vychýlila Venušu z jej pôvodnej polohy natoľko, že je teraz hore nohami. Jedinou ďalšou planétou, ktorá sa otáča v čudnom smere, je Urán, ktorý sa otáča na bok, čo je pravdepodobne dôsledok inej kolízie na začiatku jeho života.

Fakt č. 5: Vírusy u mužov

Vedci z Lekárskej fakulty Stanfordskej univerzity spojili vysokú hladinu testosterónu u mužov so slabou imunitnou odpoveďou na vakcínu proti chrípke. V štúdii výskumníci dokazujú, že muži s relatívne vysokým množstvom cirkulujúceho testosterónu majú z očkovania proti chrípke menší úžitok, meraný zvýšením ochranných protilátok po očkovaní, ako muži s nižšou hladinou testosterónu a ženy.

V štúdii mali ženy vo všeobecnosti silnejšiu protilátkovú odpoveď na vakcínu ako muži. Priemerná odpoveď mužov s relatívne nízkou hladinou testosterónu však bola viac-menej rovnaká ako u žien.

Fakt č. 6: Ženy s väčšími prsiami

V štúdii sa viac ako 400 žien pýtali na to, ako často trpeli prechladnutím a chrípkou za posledné tri roky. Z výskumu vyplynul záver, že veľkosť pŕs súvisela s infekciami dýchacích ciest.

Lekárska úvaha, ktorá stojí za touto štúdiou a zisteniami, je, že tuk v prsiach oslabuje imunitný systém, čo sťažuje telu boj s infekciami dýchacích ciest. Bežné prechladnutia môžu tiež častejšie postihnúť osoby s väčšou veľkosťou košíčkov ako osoby s menšími prsiami, a to v dôsledku hormónu nazývaného leptín, ktorý sa nachádza v tukových bunkách v prsníkoch a ktorý môže znížiť schopnosť organizmu odvrátiť choroby v prvom rade.

Fakt č. 7: Zvrátenie starnutia

Podľa najnovších výskumov má mladá krv omladzujúci účinok, keď sa vlieva do starších tiel. Mnohí vedci hľadajú prvky mladej krvi, ktoré by sa dali zachytiť alebo replikovať a vložiť do tabletky. Ale čo ak je najlepším spôsobom, ako získať výhody mladej krvi, jednoducho omladiť systém, ktorý krv vytvára?

Starnúci krvný systém, pretože je vektorom pre množstvo proteínov, cytokínov a buniek, má pre organizmus veľa zlých dôsledkov. Sedemdesiatnik so 40-ročným krvným systémom by mohol mať dlhšie zdravie, dokonca aj dlhší život.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre